Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl
Podróż to przebywanie drogi do jakiegoś odległego miejsca. Jak wszystko, co stworzone, tak i człowiek znajduje się w ciągłym ruchu, a każdy dokonujący się w czasie i przestrzeni ruch wyznacza pewną drogę. Podróż symbolizuje często drogę życia,. życie intensywne, decydujący, samodzielny krok w życiu, dążenie do celu po drodze najeżonej przeszkodami. To pojęcia bardzo szerokie.

Każdy z nas podróżuje, zmienia miejsce zamieszkania. Podążamy różnymi drogami, obieramy różne drogowskazy, kierując się innymi wartościami. Droga jest poszukiwaniem, zdobywaniem doświadczeń, uczy jak stawić czoło wyzwaniom. Podróż może być również rozumiana jako wyprawa w głąb siebie w celu samopoznania lub przeciwnie, może być ucieczką od problemów i wewnętrznych rozterek.

Dziś nie trzeba wychodzić z domu by odbywać dalekie podróże po egzotycznych krajach. Jest jednak w człowieku coś, co każe mu poszukiwać, opuszczać rodzinne strony. Gdyby nie pęd do poszukiwania i ciekawość, nasza cywilizacja nie rozwinęłaby się w ogóle.

Wędrówki dawnych ludów, poszukiwanie Ziemi Obiecanej, wyprawy Kolumba… Gdzie dziś bylibyśmy, gdyby nie naturalna potrzeba do odkrywania nowego i marzenia o lepszym świecie. Niektórzy jednak są zmuszeni do opuszczenia swojej ojczyzny, jak banici czy emigranci. Każda jednak, nawet najdalsza podróż, kończy się powrotem do domu, tak jak życie kończy się śmiercią. To właśnie życie jest ciągłym wędrowaniem, poszukiwaniem nowych horyzontów, poznawaniem siebie i innych.

Nic dziwnego, że tak bogate rozumienie drogi inspirowało i nadal inspiruje artystów, a w literaturze i sztuce tak wiele uwagi poświęca się podróżowaniu – od Odysa powracającego do Itaki, po współczesną literaturę science-fiction, poświęconą międzygwiezdnym podróżom kosmicznym.

Podróż - wyrazy bliskoznaczne
jazda, lot, wojaż, włóczęga, wędrówka, tułaczka, autostop, wycieczka, wyjazd, eskapada, wypad, wyprawa, ekspedycja, peregrynacja, pielgrzymka, wyruszenie w drogę.

Pojęcia związane z podróżą (frazeologia)
Żyd Wieczny Tułacz - niespokojny, nieznużony wędrowiec, legendarna postać Żyda Ahaswera, który miał rzekomo uderzyć przechodzącego obok jego domu Chrystusa niosącego krzyż i od tego czasu musi błąkać się po świecie, aż do powtórnego przyjścia Jezusa na ziemię.

Latający Holender - według żeglarskiej legendy kapitan statku, który w czasie szalejącego sztormu klął się na piekło, że opłynie Przylądek Burz, choćby mu to miało zająć całą wieczność, błądzi odwiecznie po wszystkich morzach i oceanach, przynosząc nieszczęście tym, którzy go ujrzą.


Motyw podróży w literaturze

MITOLOGIA - zawiera wiele opisów podróży bogów, herosów i ludzi. Ich wędrówki podejmowane z różnych motywów (np. wyprawa po złote runo czy zdobycie Troi) zawsze obfitują w wiele przygód, przynoszą nowe doświadczenia, a czasem tragicznie się kończą ("Mit o Dedalu i Ikarze")

BIBLIA bardzo często odwołuje się do motywu wędrówki, w jej perspektywie ujmuje zarówno jednostkowe losy ludzi, jak i dzieje narodu Izraela. Po wyjściu... więcej





Motyw podróży w sztuce

Malarstwo:

"Para butów" - Vincent van Gogh

Film:

Alicja w miastach, reż. Wim Wenders.

Autostopowicz, reż. Robert Harmon.

Dzienniki motocyklowe, reż. Walter Salles.

Dzikość serca, reż. David Lynch.

Swobodny jeździec (ang. Easy rider), reż. Dennis Hopper.

Mad Max, reż. George Miller.

Prosta... więcej