Motyw samotności - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Samotność kojarzona jest najczęściej z poczuciem wyobcowania i nostalgią. Jest wiele jej rodzajów i nie sposób ich wszystkich sklasyfikować. Od osamotnienia różni ją z pewnością to, że często jest wynikiem świadomego wyboru. Najbardziej jednak dotkliwe jest poczucie opuszczenia, całkowitej izolacji, utraty kontaktu z innymi. Samotność jest przygnębiająca, zwłaszcza, jeśli trwa długo, ale czasem bywa potrzebna. Cenią ją szczególnie artyści. W literaturze z motywem samotności wiążą się głównie postacie spiskowców, banitów, opuszczonych kochanków, romantycznych poetów, osób „chorych”, odrzuconych przez społeczeństwo. Współcześnie, w dobie Internetu i konsumpcji dużą wagę przywiązuje się do osamotnienia w tłumie. Ponadczasowa jest jednak samotność w obliczu cierpienia, bólu i śmierci.


Samotność w literaturze

BIBLIA Chrystus samotnie przez czterdzieści dni przebywa na pustyni, nie ulegając kuszeniu szatana. Samotny jest w swej męce i samotnie umiera na krzyżu. Zapiera się go nawet św. Piotr. MITOLOGIA – Prometeusz cierpi samotnie przykuty do skał Kaukazu. ”Antygona” - Sofokles przedstawia Antygonę, która walczy samotnie przeciwko prawom ustalonym przez władcę Teb - Kreona. Pomocy odmawia jej nawet siostra... więcejSamotność w sztuce

 • ”Kruki nad łanem zboża” - Vincent van Gogh o swoim dziele mówił: „Są to niezmierzone przestrzenie pełne zboża pod niespokojnym niebem i patrząc na nie, odczuwam nieskończony smutek i samotność”.
 • ”Brzeg morski w Palavas” - Gustave Courbet
 • ”Latarnia w Two Lights” Edward Hopper
 • Krzyk, Samotność" - Edward Munch
 • Mnich nad brzegiem... więcej  Pojęcia związane z samotnością (frazeologia)

  ... więcej  Samotność - wyrazy bliskoznaczne

  ... więcej