Lektury   •   Analizy i interpretacje wierszy   •   Motywy literackie   •   Epoki                                                                                                           M

Motyw podróży w literaturze

MITOLOGIA - zawiera wiele opisów podróży bogów, herosów i ludzi. Ich wędrówki podejmowane z różnych motywów (np. wyprawa po złote runo czy zdobycie Troi) zawsze obfitują w wiele przygód, przynoszą nowe doświadczenia, a czasem tragicznie się kończą ("Mit o Dedalu i Ikarze")

BIBLIA bardzo często odwołuje się do motywu wędrówki, w jej perspektywie ujmuje zarówno jednostkowe losy ludzi, jak i dzieje narodu Izraela. Po wyjściu z niewoli egipskiej, Izraelici przez czterdzieści lat tułali się po pustyni, ich podróż była oczyszczającą próbą, przygotowaniem do osiągnięcia celu wędrówki, to jest Ziemi Obiecanej - Palestyny. Podczas tej podróży Bóg dal swemu narodowi prawa, najpierw Dekalog, później przepisy bardziej szczegółowe. Chrystus, od trzydziestego roku życia, był wędrownym nauczycielem, stale znajdował się w podróży, nie miał domu. Po śmierci Jezusa apostołowie rozpoczęli podróże misyjne, docierali nawet do odległych rejonów basenu Morza Śródziemnego.
Baśnie i legendy - motyw wędrówki występuje w nich nader często. Opisują wyprawy młodych ludzi w poszukiwaniu ukochanej, bogactwa, nauki czy wody życia, jak w "Baśni o Głupim Jasiu". Wyprawy są źródłem przygód, ale i dają niezapomnianą lekcję życia.

"Odyseja" - Homer stworzył archetyp podróżnika, wędrowca, tułacza, którym w jego poemacie był Odyseusz. Głównym tematem "Odysei" są przygody powracającego spod Troi do domu króla Itaki, jednego z najważniejszych bohaterów zmagań pod Troją. Dziesięcioletnia podróż Odyseusza stała się w kulturze europejskiej synonimem upartej, niebezpiecznej wędrówki, podczas której bohater "zobaczył miasta, ludzi wielu i poznał myśli". Akcja "Odysei" toczy się już po zburzeniu Troi, zaczyna się w dziesiątym roku tułaczki Odyseusza i trwa czterdzieści dni - o wydarzeniach wcześniejszych dowiadujemy się od samego głównego bohatera. Morskie wędrówki Odyseusza obejmowały wielkie obszary, odległości, a ich geografia jest wyraźnie niespójna, miejscami fantastyczna. Krainy realne to np. Egipt, Kreta, Cypr.

"Podróże Sindbada Żeglarza" - siedem opowiadań z "Baśni 1001 nocy" naokoło podróżach kupca arabskiego, dzięki którym bogaci się mniej lub bardziej uczciwie, przeżywając kolejne fantastyczne przygody na wyspach Oceanu Spokojnego.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 - 

Mój pierwszy raz...

Kiedy ON nie zwraca
na ciebie uwagi

Drukuj  Wersja do druku     Wyślij  Wyślij znajomemu   Wyślij Popraw/rozbuduj artykuł
Komentarze
artykuł / utwór: Motyw podróży w literaturze • Motyw podróży w literaturze - Madzia ()
  też mam taki temat. skorzystam z tych wiadomości i wybieram mikołaja dośw. przypadki, proces, fausta, boską komedię albo sonety krymskie jeszcze nie wiem do końca.


 • podróż w literaturze - Goga (goganicolek {at} wp.pl)
  potrzebuje czegoś więcej mój temat maturalny brzmi MOTYW PODRÓŻY W POSZUKIWANIU SENSU ŻYCIA W OPARCI O LITERATURĘ POLSKA I OBCA. ale na pewno dużo skorzystam z tej stronki :) mało dzieł niestety. Ja bym jeszcze poleciła książki Paula Coelho m.i "Alchemika" czy "Pielgrzyma" a nawet i "11 minut" pozdrawiam wszystkich maturzystów:)


 • podróż w literaturze - Ewelina ()
  mi sie podiba w miarę. Mam ten temat na prezentacji maturalnej i wrzuciłam do niej tez wiele innch utworów o których tu nie ma nawet słowa.Wiadomo że wszędzie jest Boska Komedia I Odyseja.Ja proponuje jescze Przedwiosnie i Potop, alchemika.Temat ujęty w inny sposób ale orginalniejszy:) Pozdrawiam maturzystów


 • podróż w literaturze - maturzystka (eee89 {at} tlen.pl)
  dość sporo informacji przydatnych do prezentacji. dużo cytatów, ale mało dzieł sztuki. nie ma niestety motywu przygody, który łączy się z motywem podróży w temacie mojej pracy. szkoda... ale dobrze, że cokolwiek znalazłam :) ogólnie nie jest źle :) dzięki :*


 • podróż w literaturze - Kasiolda (kasiolda16 {at} o2.pl)
  Macie tu wiele superinformacji! Dużo z tego skorzystałam. Dzięki! Ale dlaczego nie ma motywu zdrowia? Dajcie więcej motywów! Będę polecała tę stronę znajomym!


 • podróż w literaturze - asia ()
  dzieki za te informacje w tej chwili uratowala mi ta strona zycie.Wielkie dzieki.papa


 • podróż w literaturze - Gocha ()
  stronka świetna tylko troszke szkoda że nie macie wyrazów przeciwstawnych:( bo są mi bardzo potrzebne eh a widze tylko synonimy pozdrowionka papa


 • podróż w literaturze - werka ()
  spoko stronka ale mogło by byc wiecej wiadomosci cos w stylu streszczenia, ale to tez mi sie przydalo dzieki:)


 • podróż w literaturze - Adam'us (adamus139 {at} orange.pl)
  Dzięki za wszystko coś napisałem ;-) będzie dobrze Pozdro spoko stronka bede tutaj wpadal czesciej ;-)
Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)


Imię:
E-mail:
Tytuł:
Komentarz:
 

Tagi:Matura z klp.pl. Zobacz inne serwisy Kulturalnej Polski
reklama, kontakt - Polityka cookies