Lektury   •   Analizy i interpretacje wierszy   •   Motywy literackie   •   Epoki                                                                                                           M

Motyw przemijania

Przemijanie to nieodłączna cecha naszego bytu. Przemija czas, przemija nasze życie. Jedne rzeczy się kończą, inne zaczynają. Na świecie jest jedyna stała rzecz – zmiana. Motyw przemijania występuje w literaturze zazwyczaj w negatywnym kontekście. Kończy się dzieciństwo, do którego nie ma powrotu, przemijają lata życia, czyniąc człowieka bardziej doświadczonym, ale i bardziej zgorzkniałym, kończy się ostatecznie życie, a z nim odchodzi cały świat. Przemijają rzeczy doczesne, ziemskie, materialne. Człowiek nigdy nie godził się na przemijanie, zapomnienia, dlatego od najdawniejszych czasów próbował mu zapobiec czy to mumifikując zwłoki, czy pozostawiając po sobie wybitne dzieła. Jednak zmiana nie zawsze musi kojarzyć się źle. Tak jak w przyrodzie po zimie następuje wiosna, tak w po siedmiu latach chudych przychodzą te tłuste. Poza tym jakimż nudnym byłoby życie, nawet w pełni szczęścia, gdyby wokół wszystko pozostawało niezmienne?

Motyw przemijania w literaturze

Egzaminy na studia, matura, korepetycje on-line BIBLIA Motyw przemijania pojawia się w stwierdzeniu Boga, który, po popełnieniu przez Adama i Ewę grzechu pierworodnego, mówi o ludzkiej egzystencji ”prochem jesteś i w proch się obrócisz”, podkreślając , jak kruche i ulotne jest ludzkie życie. Przemijanie i marność ludzkiego losu pojawiają się również w Księdze Koheleta, który uważa, że dobra doczesne są niczym, a człowiek nigdy nie zgłębi sensu istnienia. jedynie wiara i ufność wobec Boga, mogą mu pozwolić żyć godnie.

”Wielki Testament” - F. Vill...

więcejPrzemijanie w sztuce

”Upływający czas” – Salvador Dali...

więcejPojęcia związane z przemijaniem (frazeologia)

panta rhei – wszystko podlega wiecznym przemianom – Heraklit z Efezu – w przyrodzie panuje nieustanny ruch i stawanie się.

non omnis moriar - twierdzenie Horacego - nie wszystek umrę świadczące o przekonaniu poety o tym, że twórczość ocala człowieka przed całkowitym zapomnieniem.

motyw vanitas - popularny głównie w średniowieczu i baroku motyw przemijania, kruchości ziemskiego życia i zmienności, mający na celu podkreślenie doskonałości życia wiecznego

Saturn z dwoma re...

więcejPrzemijanie - wyrazy bliskoznaczne

upływ, koniec, zmiana, przekwitanie, odchodzenie, przejście, bezpowrotne minięcie....

więcejMotyw przemijania - cytaty


Panta rei. Wszystko płynie.

autor: Heraklit z Efezu


Nie można wejść dwa razy do tej samej rzeki.

autor: Heraklit z Efezu


Już? Tak prędko? Co to było? Coś strwonione? Pierzchło skrycie? Czy nie młodość swą przeżyło? Ach, więc to już było... życie?

autor: Leopold Staff

...więcej


Matura i studia z klp.pl. Zobacz inne serwisy Kulturalnej Polski
reklama, kontakt - Polityka cookies