Dom w literaturze
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
”Noce i dnie” - M. Dąbrowska napisała księgę domu polskiego. Tytułowe noce i dnie toczą się w jednym z polskich domów. Autorka opisuje życie Niechciców w Serbinowie na przestrzeni wielu lat, podczas których rodzą się i wychowują kolejne ich dzieci. Ukazuje codzienne, powszednie rozterki towarzyszące ziemiańskiemu życiu, ale i chwile podniosłe. Mieszkańcy Serbinowa są otwarci, pełni szacunku dla pracy i współczucia wobec innych.

„Uśmiech dzieciństwa” – M. Dąbrowska w zbiorze opowiadań opisuje wspomnienia z dzieciństwa, spędzonego w rodzinnym domie w Russowie. Ostatnie opowiadanie ”Odjazd” traktuje o momencie wyjazdu dzieci do szkoły, do obcego, dalekiego miasta. Dzieci zastanawiają się: ”Gdzież się podzieje ten dom, gdy nas tu w nim nie będzie”.

”Złamany miecz” - K. Makuszyński opisuje historię szesnastoletniego gimnazjalisty – Adama Gilewicza, który pewnego dnia dowiaduje się, że został spadkobiercą okazałego dworu i gospodarstwa – rodzinnego majątku Gilewiczów. Początkowo nie rozumie znaczenia tego wydarzenia w swoim życiu, jednak z biegiem czasu uświadamia sobie, jaką wartość ma dla człowieka gniazdo rodzinne.

”Szczenięce lata” - M. Wańkowicz snuje opowieści o dzieciństwie i ziemiańskich tradycjach. W książce znajdujemy dokładny opis dwóch dworków szlacheckich. Pierwszy z nich znajduje się w Nowotrzebach, na Kowieńszczyźnie, drugi w rodzinnym majątku Wańkowiczów - Kalużycach, w powiecie ihumeńskim, ziemi mińskiej na Białorusi. Punktem centralnym obu dworków jest dom rodzinny, w którym odnajdujemy jedyny i niepowtarzalny klimat każdego rodzinnego gniazda. Opis domu w Nowotrzebach jest bardzo dokładny, wręcz pedantyczny. Autor starał się w wyrazisty sposób oddać wygląd, a co za tym idzie klimat domu, w którym spędził swoje dzieciństwo.

”Ferdydurke” - W. Gombrowicz opisuje dom Młodziaków. Jest to rozrachunek z nowoczesnym mieszczaństwem, hołdującym nowym metodom wychowawczym – swobodzie. Okazuje się jednak, że liberalizm to tylko deklaracja, kryjąca filistra. Członkowie rodziny przeciwstawiając się tradycji popadają w nowe formy. Próba uratowania rodziny przez zniesienie anarchii kończy się niepowodzeniem.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 


  Dowiedz się więcej
1  Motyw tańca w sztuce
2  Motyw rycerza w sztuce
3  Rodzina w literaturzeKomentarze
artykuł / utwór: Dom w literaturze


 • Omow na wybranych przykładach relacje bohateraz jego miejscem pobytu.. wybrałam ten temat bo wydawal mi się bliski...ale jak się w niego wgłębiłam to jednak nie jest taki "miły" jak mi się wydawalo... no bo jakie "RELACJE" moge tu opisac? myślałam o "Zbrodni i karze" i "Latarniku" ale czy na pewno bedzie to odpowiednie? proszę o pomoc :) pozdrawiam.
  Dzióbka ()

 • Cześć. co do kamienicy to na pewno wystepuje ona w "Granicy" Z. Nałkowskiej, poza tym w "Lalce" Prusa. Poszukajcie w nowelach pozytywistycznych (może Kamizelka Prusa) Tam na pewno będą przykłady
  Duch ()

 • heY ja mam temat motyw domu w literaturze. jesli ktos mialby jakies przydatne stronki na ten temat prosze podajcie.pozdrawiam i zycze powodzenia na maturce;)
  Edyta (edziaa17 {at} o2.pl)

 • Ja potrzebuje materałów do pracy maturalnej, ale o motywie samej kamienicy nic nie mogę znaleść. Mój temat to: Kamienica jako przestrzeń życia człowieka. Rozważ temat na wybranych przykładach. Jeśli ktoś mógłby mi pomóc coś znaleść to będe wdzięczna :)
  paulinsien (paulinsien-1 {at} wp.pl)

 • czesc ja tez mam ten temat zaczynam od tego co to maoralnosc itp a potem lece lekturami mam nadzieje ze przyda sie ta wskazówka pozdrawiam i zycze powodzenia!!
  sylwia ()

 • Mam ogromną prośbe, błagam tych którzy mają coś na ten temat, tzn. jakieś materiały, prace, bo ja kompletnie nie mam pojęcia jak się zabrać za ten temat pozdrowionka
  sylwia (sylwia1911 {at} onet.eu)

Tagi: