Dom w literaturze
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Brama na wciąż otwarta przechodniom ogłasza,
że gościnna i wszystkich w gościnę zaprasza.”
”Żona modna” - I. Krasicki w satyryczny sposób przedstawia sytuację pewnego gospodarza, którego szlachecki dom za sprawą modnej, zapatrzonej na francuskie wzory żony, zmienia się nie do poznania. Żona nie podziela skąpstwa męża, a jej rozrzutność, m.in. spowodowana dbałością o bogactwo wystroju mieszkania, graniczy z lekkomyślnością.

”Nie-Boska komedia” - Z. Krasiński prezentuje dramat hrabiego Henryka, który nie jest w stanie stworzyć szczęśliwego domu. Nie umie kochać ”dobrej i skromnej” żony, marzącej o rodzinnym szczęściu. Henryk uważa, że małżeństwo jest związkiem nieludzkim, narzuconym przez boga, dlatego przeklina je. W wyniku jego poetyckich miraży jego żona popada ona w obłęd i umiera.

"Nad Niemnem" - E. Orzeszkowa na miejsce swojej akcji wybiera dom i gospodarstwo prowadzone przez Benedykta Korczyńskiego. Oprócz problemów finansowych i zatargu z zaściankiem musi znosić kaprysy sentymentalnej żony – Emilii. Nadzieją na stworzenie szczęśliwego domu są zaręczyny Justyny Orzelskiej z Janem Bohatyrowiczem. Nieudane jest natomiast małżeństwo Kirysów – mąż to hulaka i bawidamek, a żona, wobec zupełnej obojętności męża na sprawy rodzinne, zajmuje się zarówno gospodarstwem, jak i wychowaniem dzieci.

”Pieśń o domu” - M. Konopnicka opisuje głównie rodzinną przyrodę – skoszone trawy, srebrne mgły, lipy. Twierdzi, że wspomnienie domu przynosi ukojenie w najtrudniejszych momentach – podczas zwątpienia i ”wpośród burz”.

”Ludzie bezdomni” - S. Żeromski przedstawia problem doktora Judyma, który świadomie rezygnuje z rodziny, mimo iż kreśli przed ukochaną – Joanną Podborską świetny obraz małżeńskiego życia, które mogliby razem stworzyć. Boi się ”obrośnięcia pierzem”. Uważa, że nie może sam być szczęśliwy, gdy dookoła widać ludzką nędzę, egoizm i obojętność.

”Moralność pani Dulskiej” - G. Zapolska krytykuje dom mieszczański, w którym panuje obłuda i pruderia. Dulska tylko na pokaz strzeże przyzwoitości swej rodziny, w rzeczywistości dopuszcza do romansu swego syna Zbyszka ze służącą. Jej mąż to całkowicie podporządkowany pantoflarz, zaś syn, mimo chwilowego buntu, ulega matce wybierając wygodne życie.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 


  Dowiedz się więcej
1  Antyutopia w literaturze
2  Śmierć męczeńska
3  Wolność - wyrazy bliskoznaczneKomentarze
artykuł / utwór: Dom w literaturze


 • Omow na wybranych przykładach relacje bohateraz jego miejscem pobytu.. wybrałam ten temat bo wydawal mi się bliski...ale jak się w niego wgłębiłam to jednak nie jest taki "miły" jak mi się wydawalo... no bo jakie "RELACJE" moge tu opisac? myślałam o "Zbrodni i karze" i "Latarniku" ale czy na pewno bedzie to odpowiednie? proszę o pomoc :) pozdrawiam.
  Dzióbka ()

 • Cześć. co do kamienicy to na pewno wystepuje ona w "Granicy" Z. Nałkowskiej, poza tym w "Lalce" Prusa. Poszukajcie w nowelach pozytywistycznych (może Kamizelka Prusa) Tam na pewno będą przykłady
  Duch ()

 • heY ja mam temat motyw domu w literaturze. jesli ktos mialby jakies przydatne stronki na ten temat prosze podajcie.pozdrawiam i zycze powodzenia na maturce;)
  Edyta (edziaa17 {at} o2.pl)

 • Ja potrzebuje materałów do pracy maturalnej, ale o motywie samej kamienicy nic nie mogę znaleść. Mój temat to: Kamienica jako przestrzeń życia człowieka. Rozważ temat na wybranych przykładach. Jeśli ktoś mógłby mi pomóc coś znaleść to będe wdzięczna :)
  paulinsien (paulinsien-1 {at} wp.pl)

 • czesc ja tez mam ten temat zaczynam od tego co to maoralnosc itp a potem lece lekturami mam nadzieje ze przyda sie ta wskazówka pozdrawiam i zycze powodzenia!!
  sylwia ()

 • Mam ogromną prośbe, błagam tych którzy mają coś na ten temat, tzn. jakieś materiały, prace, bo ja kompletnie nie mam pojęcia jak się zabrać za ten temat pozdrowionka
  sylwia (sylwia1911 {at} onet.eu)

Tagi: