Motyw Żydów w literaturze - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
BIBLIA - Stary Testament opisuje najbardziej odległe dzieje narodu żydowskiego, narodu wybranego przez Boga. Pan szczególnie upodobał sobie Izraelitów, z nich wywodzą się wszyscy prorocy. Bóg na pośrednika między sobą a ludem wyznacza Mojżesza, dając ludziom przywódcę. Mojżesz bowiem wyprowadza naród żydowski z niewoli egipskiej. W czasie wędrówki do Ziemi Obiecanej Stwórca zawiera ze swym ludem przymierze na górze Synaj. Jego znakiem był Dekalog, którego przykazania stanowią wytyczne postępowania Żydów. Bóg cały czas pomaga Izraelitom w tej czterdziestoletniej wędrówce. Zsyła im mannę z niebios i daje wodę ze skały, aby nie pomarli z głodu i z pragnienia. Następca Mojżesza - Jozue wprowadził Izraelitów do Ziemi Obiecanej. Wszystkie znaki, jakie poczynił Bóg wobec tego narodu, świadczą o Jego szczególnych zamiarach i planach wobec Izraelitów. W Nowym Testamencie Maria, pochodząca z rodu Dawida, wydała na świat Zbawiciela - Jezusa Chrystusa. Żydzi jednak nigdy nie uznali go za zbawiciela.

"Kupiec wenecki" - William Szekspir wskazuje na głębokie zakorzenienie stereotypu Żyda jako chciwego lichwiarza, stojącego zawsze po przeciwnej stronie barykady w stosunku do bohaterów pozytywnych. Z dzisiejszego punktu widzenia zakończenie utworu może wydawać się niesprawiedliwe, niemniej jeśli przyjąć XVI-wieczny sposób myślenia, to właśnie klęska Szajloka staje się zakończeniem, którego widz oczekuje.

„Pan Tadeusz” – Adam Mickiewicz ukazuje postać Jankiela - patrioty, związanego z Polską i Polakami, przeżywającego klęski i zwycięstwa narodu polskiego. Jankiel, dzierżawca karczmy (arendarz) w dobrach Horeszków, bezbłędnie mówił po polsku, znał dziesiątki narodowych pieśni, melodii, a także polską historię. Angażował się w działalność konspiracyjną, był człowiekiem uczciwym, szanowany m, znanym z poczciwości. Słynął w całej okolicy z nadzwyczajnej gry na cymbałach. Stale udzielał pomocy w pracy spiskowej emisariuszowi księdzu Robakowi, próbował łagodzić spór Hrabiego z Soplicami. Jankiel jest właścicielem karczmy, której architektura wskazuje na żydowskiego budowniczego:
„Z przodu jak karczma” „Z tyłu jak świątynia", "...z daleka karczma chwiejąca się, krzywa, podobna do Żyda, gdy się modląc kiwa".


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Motyw tańca w literaturze
2  Pojęcia związane z młodością (frazeologia)
3  Motyw żony w literaturzeKomentarze: Motyw Żydów w literaturze

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-10-16 17:21:33

Chciałabym sie dowiedziec czy ktoś z was czytał ksiażke Stryjkowskiego Sen Azrila własnie o Żydach.Wykorzystuje ta ksiazke na maturze i chcialabym sie podzielic informacjami.gg738654


2018-10-13 20:32:14

super od wczoraj mam tematy a ja juz stres mój temat, to:"Kreacje Żydów w literaturze polskiej w wybranych utworach z różnych epok". ma ktos z Was jakie kolwiek info. na ten temat???


2018-10-09 17:22:54

witam... mam ten sam problem... mój temat to: portrety Żydów w literaturze.. czy mógłby mi ktos pomóc... nie mam pojęcia jak zacząc o tym wszystkim.. w sumie od czego zacząć... chociaż temat mnie bardzo fascynuje.


2018-10-07 16:32:19

A pap prośbę ... bo mój temat to "portret żydów w literaturze XIX i XX wieku" macie podobne tematy .. jakie pozycje wybraliście do literatury przedmiotu ?? thx


2018-10-06 22:05:14

och, wreszcie wybrałam temat - Wizerunek Żydów w polskiej lietraturze. Gdyby ktoś chciał się ze mną konsultować pisząc prace - zapraszam serdecznie, podałam maila :) pozdrawiam
Streszczenia książek
Tagi: