Dzieciństwo/dziecko w literaturze - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
„Treny” - Jan Kochanowski opłakuje ukochaną córkę Urszulkę, która w chwili śmierci miała zaledwie trzy lata. Poeta przypisał dziecku wyjątkowe zdolności, z Urszulką wiązano wielkie nadzieje, pisarz twierdził, że jej radość, pogoda decydowała o szczęściu całego domu, rodziców, nazwał ją nawet Safą słowieńską. Kochanowski zadaje pytanie o to, co stało się z Urszulą po śmierci, pytanie o życie pozagrobowe jest w gruncie rzeczy pytaniem o samo istnienie Boga. Poszukiwania dziecka w pozagrobowych przestrzeniach ze starożytnej mitologii, w Kosmosie, nawet w nicości trudno uznać za wyraz niezachwianej wiary chrześcijanina w istnienie raju. Kulminacją wątpliwości jest środkowa część Trenów - głównie od IX do XI. To zarazem punkt szczytowy rozpaczy po śmierci córki, punkt, od którego rozpoczyna się droga do pogodzenia ze światem (niesie je głównie upływający czas) i Bogiem.

„Król Olch” – J.W. Goethe opisuje nocną wyprawę ojca z dzieckiem przez ciemny las. Dziecko w gorączce widzi Króla Olch, postać z baśni germańskich, który nawołuje je do siebie. Przerażony chłopiec umiera ze strachu.

”Dziady” cz. II- Adam Mickiewicz do kategorii duchów lekkich, zalicza postaci dwojga dzieci: Józia i Rózi. Występują one jako trzepoczące skrzydełkami aniołki, ale nie mogą dostać się do nieba, pozostają w czyśćcu, gdzie trwają w nudzie, trwodze o to, czy znajdą się w niebie. Niebo jest przed nimi zamknięte, bowiem ich życie było zbyt łatwe, upływało na zabawach, pod troskliwą opieką matki. Nie zaznawszy ziemskiej goryczy, nie mogą poznać niebiańskiego pokoju, szczęścia.

„Pan Tadeusz” – A. Mickiewicz wspominając na emigracji swoje rodzinne strony, akcję swej epopei umieszcza w Soplicowie. Ukazuje je Mickiewicz jako arkadię, symbol szczęścia lat dziecinnych i utraconej ojczyzny. Stanowi ono ostoję polskości, dawnych obyczajów i tradycji szlacheckich. Ten wyidealizowany obraz powstał z tęsknoty za beztroską lat dziecinnych spędzonych w rodzinnym domu na nowogródczyźnie. Jako sielanka przedstawione jest dzieciństwo dorastającej Zosi, wnuczki Stolnika Horeszki, wychowującej się pod troskliwym okiem Telimeny. Zosia zajmowała się karmieniem ptactwa, przebieranie się w dziewczęce sukienki, zabawa z dziećmi i elementarna edukacja.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Pojęcia związane ze zjawami, upiorami, duchami (frazeologia)
2  Motyw tańca w literaturze
3  Motyw matki w sztuceKomentarze: Dzieciństwo/dziecko w literaturze

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-10-15 21:46:39

Wszystko pięknie, ale brak ograniczników co do tego jakie to dziecko było w tym utworze...Czy okrutne, nieszczęsliwe... Waro by było zaznaczyć jak ważny był motyw dziecka w danej epoce literackiej oraz wspomniec o sztuce, której inspiratorami były przecież dzieci. Pozdrawiem


2018-10-15 17:02:48

Myślę, ze przydaloby tutaj sie jeszcze wspomniec o Ferdydurke, która wlasciwie tez opowiada o dziecinstwie, jednakze przywroconym wbrew woli... Wiekszosc ksiazek tutaj nie jest z gornej polki i mysle ze do matury przydaloby sie cos oprocz "alicji w krainie czarow"... Mimo wszystko duzy wybor, dzięki;*


2018-10-09 22:59:45

Ewolucja ukazywania dziecka i dzieciństwa w literaturze i innych dziedzinach sztuki od XVI do XIX wieku. Proszę o pomoc w dobraniu lektur z góry dziękuje.


2018-10-06 17:37:35

Swietna stronka, bardzo mi pomogla w pracy maturalnej:) tylko nie woiem gdzie mam znalesc wiecej informacji na temat obrazow... moze ktos moze mi pomoc?:)


2018-09-30 19:22:48

Witajcie, moja praca to motyw dziecka w literzturze sztuce muzyce i filmie. Jeśli ktoś ma do tego tematu jakieś materiały to proszę o pomoc. Pozdrawiam
Streszczenia książek
Tagi: