Motyw buntu w literaturze - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Wiersze – Andrzej Bursa zaliczany jest do poetów przeklętych. „Bursa całą swoją twórczością - pisał krytyk Leszek Bugajski - wyrażał bunt przeciw światu, w którym nie było miejsca na szczerość w międzyludzkich stosunkach, w którym prawda ukryta była gdzieś głęboko, za szeregiem masek. On chciał wszystkie zerwać, chciał dotrzeć swoją poezją do tej najgłębszej prawdy o ludzkim życiu, odkrywając przy tym pokłady nowej człowieczej wrażliwości, odkłamując istotne dla każdego wartości. Buntował się przeciw światu, ale ani na moment nie tracił z oczu realiów tego świata, nie uciekał od nich (...) Podkreślając wyraźnie bezsens życia, duchową pustkę człowieka, miał młody pisarz sprowokować ludzi do duchowej przemiany, do odnowy, przypomnieć o gubionym autentyzmie ludzkiego bytowania, o wyjątkowości i niepowtarzalności życia. Chciał przerwać obojętność i bierną zgodę na świat po to, by wyzwolić nowe siły, nadać życiu jednostki i społeczeństwa nowy sens, wzbogacić je o nowe wartości".

„Mury” - Jacek Karczmarski w nieoficjalnym hymnie „Solidarności” opisuje historię samotnego śpiewaka, który nawołuje do buntu i pociąga za sobą tłumy. Podmiot liryczny apeluje:
„Wyrwij murom zęby krat!
Zerwij kajdany połam bat!
A mury runa, runą, runa
I pogrzebią stary świat!

Kajdany i mury pojawiające się w utworze są przenośnią, bardziej od realnych przeszkód chodziło o przełamanie barier niewolących duszę, wolne sumienie i ustrój poniżający człowieka.


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Raj w literaturze
2  Podróż - wyrazy bliskoznaczne
3  Motyw tańca w literaturzeKomentarze: Motyw buntu w literaturze

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-08-14 23:18:32

siemanko.Motywy buntu bohaterów epoki romantyzmu i współczesności oto mój temat maturalny i całe szczęście że jest coś tutaj co mi niewątpliwie pomoże w opracowaniu tego tematu:)pozdrawiam i życzę powodzenia na egz.


2012-01-24 09:41:17

Mam pytaie czy do tematu "Bunt jako postawa wobec zycia" moge dodac ksiazke Inny Świat. Bo tam jest jedna (drugo planowa) osoba która sie zbuntowała


2008-12-08 17:28:04

ja tez o maturze jak chyba wszyscy:) ja mam bunt i pokore wobec Boga:) i jakos mi tych buntowników brakuje:)) więc gdyby komuś coś kiedyś:) to czekam na emaila:) ufam,że macie pomysły bo ja.. chwilowo cierpie na ich brak:( pozdrawiam serdecznie:) i zycze owocnych poszukiwań:) juz trzymam kciuki:)) pa:)


2008-11-14 12:58:10

,,Młodzi gniewni-jak i przeciw czemu się buntowali-omów na przykładzie wybranych przykładów literackich"-to chyba romantyzm...jeśli ktoś ma pomysł jak przygotować tą prezentację, proszę o kontakt:-*


2008-09-28 14:13:57

ja maiłam temat "literackie portrety młodych gniewnych " a do prezentacji wybrałam Konrada z dziadów, bohatera powieści "buszujący w zbożu" , artura z dramatu mrozka "tango" oraz Zbyszka z "moralności pani dulskiej" Komisja powiedziała mi na koniec że miałam ciekawy pomysł na prace w sensie ciekawe postacie i całkiem nieźle mi poszło
Streszczenia książek
Tagi: