Pojęcia związane z kobietą (frazeologia) - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Safona - największa poetka liryczna literatury greckiej. Mieszkała na wyspie Lesbos (od nazwy wyspy termin lesbijstwo) w VII-VI w. p.n.e., przewodziła kołu założonemu ku czci Afrodyty i muz, którego uczestniczkami były młode dziewczęta. Safonę łączyły z nimi szczere i ciepłe uczucia – erotyczne, lesbijskie, jak twierdzili późniejsi zgryźliwi komediopisarze.

Joanna d`Arc - inaczej Dziewica Orleańska – francuska święta i bohaterka narodowa z czasów wojny stuletniej. Głosy, które przypisywała swym ulubionym świętym, wezwały ja by udała się na odsiecz oblężonemu Orleanowi i wybawiła Francję. Obdarzona niezwykłą siłą przekonywania i pełna zapału na czele oddanych jej pod dowództwo oddziałów w męskim przebraniu pokonała Anglików i pomogła wynieść na tron delfina Karola. Następnie wpadła w pułapkę, oskarżona w Anglii o czary i herezję spłonęła na stosie 30 V 1431 roku. Jej postać stała się natchnieniem wielu późniejszych twórców.

femme fatale - kobieta piękna, zmysłowa, ale przynosząca zgubę mężczyznom, sprowadzająca nieszczęście, łamiąca serce, karierę, życie mężczyzny.

feminizm - (od łac. femina - kobieta) to ideologia i ruch społeczny związany z ruchem równouprawnienia kobiet. Istnieje wiele odmian feminizmu, ze względu na różnice (głównie etniczne i polityczne) między jego zwolennikami oraz z powodu zmian światopoglądowych, jakie zachodzą w samym ruchu feministycznym. Wszystkie nurty feminizmu oparte są na przekonaniu o dyskryminacji kobiet ze względu na ich płeć, prawie kobiet do emancypacji, sprzeciwie wobec seksizmu i patriarchatu.

striptease - striptiz – numer programu variété, kabaretu lub innego lokalu rozrywkowego, w którym aktorka rozbiera się stopniowo przed publicznością.

amazonki - bajeczny lud wojowniczych kobiet, zamieszkujących krańce poznanego świata. Kobiety te żyły bez mężczyzn, spotykając się z nimi sezonowo w celu podtrzymania ciągłości rodu. Nowonarodzonych chłopców zabijały lub okaleczały. Obcinały sobie prawą pierś by łatwiej naciągać cięciwę łuku.

gejsza - japońska dziewczyna kształcona specjalnie dla uprzyjemniania czasu mężczyznom w lokalach publicznych poprzez miłą rozmowę, taniec, podawanie posiłków i napojów czy grę na samisen.bachantki - nimfy, wychowawczynie, później towarzyszki wędrówek i zabaw Dionizosa.

Menady” - (także tyrady, bachantki) – kobiety wprowadzone przez Dionizosa w ekstatyczny szał, muzyka i tańcem sławiły jego wielkość. Symbolizowały przebudzenie pierwotnych instynktów i połączenie ich z siłami natury w kulcie bóstwa.

kobieta-wamp - typ kobiet opętujących mężczyzn swą demoniczną urodą w celu doprowadzenia ich do zguby.

Mata Hari - tancerka holenderska, która zdobyła rozgłos dzięki jednej z najgłośniejszych afer szpiegowskich. Zasłynęła w Paryżu wykonując swoje interpretacje autentycznych tańców indonezyjskich, od 1907 roku współpracowała z wywiadem, a podczas I wojny światowej przekazywała tajne informacje Niemcom, zdobywane od aliantów podczas intymnych zbliżeń.

Marilyn Monroe - (1 czerwca 1926 – 5 sierpnia 1962) amerykańska aktorka filmowa. Urodziła się jako Norma Jean Mortensen (znana też jako Norma Jean Baker). Legenda kina, kreowana na symbol seksu lat 50. i 60. XX wieku, stanowi również jeden z symboli popkultury.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Motyw tańca w sztuce
2  Pojęcia związane z domem (frazeologia)
3  Motyw rycerza w sztuceKomentarze: Pojęcia związane z kobietą (frazeologia)

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: