Motyw wsi w literaturze - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
MITOLOGIA - Atena była nie tylko piękną boginią wojny, ale czuwała też nad uprawą roli, nauczyła ludzi posługiwać się końmi, wynalazła pług. Później uznano ją także za boginię mądrości, roztropności, opiekunkę miast. Natomiast Demeter była przede wszystkim boginią zbóż oraz plonów, urodzajów, nauczyła ludzi uprawiać rolę. W wierzeniach Rzymian opiekunką owoców oraz kwiatów stała się Pomona, etruska nimfa. Według Owidiusza, została żoną Wertumnusa, a ich małżeńska wierność pozwalała im starzeć się i młodnieć - niczym zmieniające się pory roku, dojrzewanie owoców. Nosiła wieniec z winorośli, z rogu obfitości wysypywała owoce, często ukazywano ją jako kobietę siedzącą na koszu pełnym kwiatów i owoców.

Bukoliki - Teokryt stworzył gatunek sielanki (bukoliki, idylle), w których ukazywał wyidealizowany obraz życia wiejskich pasterzy, żyjących blisko natury, w harmonii i spokoju.

”Bukoliki” - Wergiliusz wzorując się na sielankach greckich Teokryta opisuje życie pasterzy w szczęśliwej Arkadii. ”Rozkwitający chłopcy” opowiadają o swych przygodach miłosnych, rywalizują w konkursach poetyckich.

”Georgiki" - Wergiliusz w swym poemacie zawiera pochwałę życia wiejskiego i pracy na roli. Kolejne księgi mówią o rolnictwie, ogrodnictwie, hodowli bydła, pszczelarstwie. Poeta głosi odrodzenie narodu poprzez odrodzenie i9talskiej wsi i powrót do obyczajów przodków.

„Satyra na leniwych chłopów” - piętnastowieczny utwór przedstawia realistyczny zapis życia wsi. Został napisany z punktu widzenia ziemianina, który narzeka na niewłaściwy stosunek chytrych kmieci, chłopów do swych pańszczyźnianych obowiązków. Chłopi nie chcą trudzić się na pańskiej ziemi, pracę rozpoczynają w południe, zbyt często odpoczywają, robią wszystko, by oszukać pana i przynieść mu szkodę. Nie mając dość siły na otwarty sprzeciw, stawiają bierny opór. Zdaniem autora, jest to występek przeciwko Bogu, naruszenie ustalonego przez Niego ładu świata.
”Krótka rozprawa między trzema osobami, Panem, Wójtem a Plebanem” - M. Rej w satyrycznym ujęciu przedstawił wieś, będącą odbiciem całej ówczesnej Polski, obrazem degradacji poszczególnych stanów, ich sprzecznych interesów rodzących konflikty - w gruncie rzeczy wszyscy na tym tracą, a autorytet państwa i Kościoła obniża się. Chłopom żyje się coraz gorzej, a reprezentantom pozostałych stanów ich los jest obojętny, próbują jedynie z ich pracy czerpać jak największe zyski:


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Miasto w literaturze
2  Ojczyzna - wyrazy bliskoznaczne
3  Motyw podróży w literaturzeKomentarze: Motyw wsi w literaturze

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-10-16 14:53:58

tytył mojej pracy brzmi "realizm i konwencja - dwa spojrzenia na polską wieś.rozwiń temat na wybranych utworach" jeśli ktos mógłby mi pomóc prosze o przesłanie czegoś na maila


2018-10-13 22:18:59

Super stronka ! Właśnie w tym roku zdaje maturę i pisze na temat chłopów i wsi w młodej proszę jeśli ktoś ma jakies informacje i chęc pomocy to prosze o kontakt na rudzik8 {at} op.pl z góry dzięki ;)


2018-10-12 14:53:28

Mój temat maturalny to:"Wieś jako arkadia-mit czy prawda?" na podstawie polskiej literatury romantyzmu i pozytywizmu. Gdyby znalazła się na świecie jakaś przyjazna dusza,która zechciałaby mi pomóc byłabym bardzo wdzięczna:)


2018-10-09 16:18:53

"literacka fascynacja wsią i życiem jej mieszkańców" to moj temat na ustna która zdaje juz za pare dni 12 maja;) temat nawet przyjemny, praca juz napisana, materiały dodatkowe zrobione (plansza z cytatami i 3 własnoręcznie wykonane reprodukcje obrazow) zostaje tylko nauczyć sie jej na pamiec i mysle ze bedzie dobrze;) 3majcie kciuki;) pozdrawiam:* a jesli ktos poszukuje informacji to zapraszam na maila;)


2018-10-06 21:52:00

Wies w literaturze to moj temat na prace ,maturalna 2007.Jesli znajda sie osoby, ktore maja pisza na ten temat prosze o info:) A co do stronki to super!
Streszczenia książek
Tagi: