Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
MITOLOGIA - Atena była nie tylko piękną boginią wojny, ale czuwała też nad uprawą roli, nauczyła ludzi posługiwać się końmi, wynalazła pług. Później uznano ją także za boginię mądrości, roztropności, opiekunkę miast. Natomiast Demeter była przede wszystkim boginią zbóż oraz plonów, urodzajów, nauczyła ludzi uprawiać rolę. W wierzeniach Rzymian opiekunką owoców oraz kwiatów stała się Pomona, etruska nimfa. Według Owidiusza, została żoną Wertumnusa, a ich małżeńska wierność pozwalała im starzeć się i młodnieć - niczym zmieniające się pory roku, dojrzewanie owoców. Nosiła wieniec z winorośli, z rogu obfitości wysypywała owoce, często ukazywano ją jako kobietę siedzącą na koszu pełnym kwiatów i owoców.

Bukoliki - Teokryt stworzył gatunek sielanki (bukoliki, idylle), w których ukazywał wyidealizowany obraz życia wiejskich pasterzy, żyjących blisko natury, w harmonii i spokoju.

”Bukoliki” - Wergiliusz wzorując się na sielankach greckich Teokryta opisuje życie pasterzy w szczęśliwej Arkadii. ”Rozkwitający chłopcy” opowiadają o swych przygodach miłosnych, rywalizują w konkursach poetyckich.

”Georgiki" - Wergiliusz w swym poemacie zawiera pochwałę życia wiejskiego i pracy na roli. Kolejne księgi mówią o rolnictwie, ogrodnictwie, hodowli bydła, pszczelarstwie. Poeta głosi odrodzenie narodu poprzez odrodzenie i9talskiej wsi i powrót do obyczajów przodków.

„Satyra na leniwych chłopów” - piętnastowieczny utwór przedstawia realistyczny zapis życia wsi. Został napisany z punktu widzenia ziemianina, który narzeka na niewłaściwy stosunek chytrych kmieci, chłopów do swych pańszczyźnianych obowiązków. Chłopi nie chcą trudzić się na pańskiej ziemi, pracę rozpoczynają w południe, zbyt często odpoczywają, robią wszystko, by oszukać pana i przynieść mu szkodę. Nie mając dość siły na otwarty sprzeciw, stawiają bierny opór. Zdaniem autora, jest to występek przeciwko Bogu, naruszenie ustalonego przez Niego ładu świata.
”Krótka rozprawa między trzema osobami, Panem, Wójtem a Plebanem” - M. Rej w satyrycznym ujęciu przedstawił wieś, będącą odbiciem całej ówczesnej Polski, obrazem degradacji poszczególnych stanów, ich sprzecznych interesów rodzących konflikty - w gruncie rzeczy wszyscy na tym tracą, a autorytet państwa i Kościoła obniża się. Chłopom żyje się coraz gorzej, a reprezentantom pozostałych stanów ich los jest obojętny, próbują jedynie z ich pracy czerpać jak największe zyski:


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Miasto w literaturze
2  Ojczyzna - wyrazy bliskoznaczne
3  Motyw podróży w literaturzeKomentarze: Motyw wsi w literaturze

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-12-09 17:00:26

pomocy!jeżeli ktoś ma jakieś materiały dotyczące wsi to baaardzo proszę i z góry dziękuję jeśli mógłby mi je wysłać na maila, bo kompletnie nie wiem jak się za to zabrać:( malaczapla {at} wp.pl


2018-12-09 14:30:55

hej:) widze że wszyscy maja problem podobny do mojego! też szukam ćzegoś na prezentację! Mój temat to: sposoby kreowania wsi w literaturze! Gdyby ktoś z was coś znalazł byłabym wdzięczna za przesłanie jakichkolwiek materiałów pomocniczych! Z góry dziękuję i jak sama coś znajdę również prześlę! Powodzenia!


2018-12-06 15:04:47

Mój temat to Obraz wsi w literaturze – zanalizuj, odwołując się do wybranych dzieł. Wybrałem Chłopów, Pana Tadeusza i Przedwiośnie.. za lit. przedmiotu wybrałem 1. Biblioteka Analiz Literackich: Chłopi Władysława Stanisława Reymonta [Państwowe Zakłady Wydawnictw Szkolnych] i Wyka Kazimierz: Reymont, czyli ucieczka do życia[Warszawa 1979] Co o tym sądzicie...? Myślicie, że dobrałem dobre utwory...? odp na maila.


2018-12-04 22:57:06

witam wszystkich... tez mam podobny temat tj.:,,Różne ujęcia motywu wsi w literaturze.Roziń temat odwołujac sie do wybranych utworów literackich" i mam pyt jaka macie literature podmiotu i przedmiotu.. odp prosze na maila mania069 {at} wp.pl


2018-12-04 19:45:54

Zanim zajrzałam na tą stronę, zdążyłam napisać juz swoją prezentację maturalna, która dotyczy motywu chłopa i wsi w literaturze polskiej. I o dziwo- uwzględniłam w niej te same utwory, które Wy podajecie. Strona bardzo interesująca ze względu na to, że odbiega treścią od tych szmatławców, czyli mini opracowań. Oby tak dalej!
Streszczenia książek
Tagi: