Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
MITOLOGIA - mit o Demeter i Korze – Demeter, grecka bogini urodzaju, z tęsknoty za porwaną przez Hadesa córką uśmierciła całą przyrodę. Kiedy jednak kora powróciła do matki na ziemi zawitała wiosna. Niobe - symbol matczynego cierpienia – była zbyt dumna ze swego potomstwa, dlatego zazdrosna Latona wymordowała wszystkie jej dzieci, a rozpaczającą Niobe Zeus zamienił w kamień. Jokasta - matka i żona Edypa, którego poślubiła nie rozpoznając w nim syna, w związku z klątwą ciążącą nad rodem Labdakidów. Gdy poznała prawdę, powiesiła się.

BIBLIA - matką wszystkich żyjących nazywana jest Ewa (z hebrajskiego Hawwah – życie)– pierwsza kobieta, stworzona, by dodać ducha Adamowi, któremu przykrzyło się w raju ziemskim. Matka Kaina, Abla i Seta. W Nowym Testamencie możemy odnaleźć motyw matki radosnej – Maryi podczas zwiastowania i matki cierpiącej – Maryi obecnej na Golgocie podczas ukrzyżowania i śmierci Chrystusa

”Teogonia” - Hezjod wspomina postać Gaji – Matki-Rodzicielki, Ziemi, która nie została stworzona przez jakiegoś boga, ale powstała sama przez się, nie wiadomo dlaczego, skąd i z czyjego rozkazu, po czym zrodziła Uranowa (niebo) i Pontosa (morze) i góry. Jej odpowiednikiem rzymskim jest Terra Mater (Tellus).

”Lament świętokrzyski” - Matka Boska, bezsilnie patrząca na kaźń Jezusa, rozpaczająca pod krzyżem, jest w tym średniowiecznym wierszu przede wszystkim kochającą matką, której przyszło utracić syna. Jej matczyna miłość ma wymiar głęboko ludzki, Maria czuje się jedną z wielu kobiet, których spotkała podobna tragedia.

”Bogurodzica” - autor przedstawia matkę Chrystusa jako błogosławioną wybrankę Boga. Jest ona jednak bliska ludziom i pośredniczy między nimi a Bogiem.”Nie-Boska komedia” - Zygmunt Krasiński jedną z bohaterek czyni Marię, żonę hrabiego Henryka i matkę Orcia, Jest ona kobietą nieszczęśliwa w małżeństwie. Kocha męża, ale nie jest przez niego kochana. Podobnym uczuciem darzy syna, jednak zdaje sobie sprawę z tego, jaki czeka go los - sama mu go zgotowała, stawiając miłość męża ponad interesem dziecka.

”Do Matki Polki” - Adam Mickiewicz swój wiersz kieruje do polskich matek. Twierdzi, że niewola w kraju powoduje, że dzieci od małego powinny być przyzwyczajane do bólu, pracy i wczesnej, męczeńskiej śmierci. Szczególnie trudna jest rola matki, która musi wskazywać nie piękno, a okrucieństwo świata. Musi uczyć pogardy, a nie miłości.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Motyw młodości w literaturze
2  Raj w literaturze
3  Syn - wyrazy bliskoznaczneKomentarze: Motyw matki w literaturze

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-12-07 17:04:35

ludzie jakiej pomocy motywow matki jest od groma od kochajacej i czulej do proznej i zlej. nc nie trzeba szukac jezeli ktos konczy liceum to nie moze miec z tym problemu. ps. a stronka jest bardzo fajna i przemyslana. pozdrowionka


2018-12-06 23:17:08

Witam wszystkich. Ja również wybrałam motyw matki w literaturze i SZTUCE i następujące lektury: mit o demeter i korze,lament świętokrzyski, dziady III część, przedwiośnie, moralność pani dulskiej, nad niemnem. Moze ktoś wybrał te same lub choć kilka tych samych lektur i może mi podpowiedzieć jakiś fajny pomysł na prezentację? Byłabym wdzięczna bo chwilowo "nie mam weny". A jeszcze jedno a motyw matki w sztuce - to co wybrać? Dzieki z góry . Super stronka :-)


2018-12-03 22:43:28

Chyba zabrnełam w ślepy zaułek.Ten temat jest naprawde trudny, nie dosc ze lit. to jeszcze sztuka- i jak to sklecić? Jesli ktos ma coś ze sztukim to prosze o pomoc, moze ktoś wie gdzie tego szukać? pozdrowionka pa!


2018-12-03 22:04:27

bardzo dobże zrobione opisy danyh informacji o motywie matki w literaturze estetycznie i czytelnie


2018-12-03 17:40:10

wybralam ten tenat na mature 2011 i nie wiem czy dobrze zrobilam chce opisac jakies 2 przyklady z literatury i 2 z sztuki czy mysle dobrze to nie wiem ale chce zeby wszystko bylo na tip top wiec jakbyscie mogli cos podsunac moze juz ktos robil taka prezentacje jakies szczegoly to bylabym wdzieczna.... w razie czego piszcie na gg 7293858 dziekuje z gory
Streszczenia książek
Tagi: