Rodzina w literaturze - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
BIBLIA - Pierwszą rodziną byli Adam i Ewa. W Starym Testamencie mamy do czynienia z rodziną podporządkowaną władzy mężczyzny, który sprawował prawną opiekę nad dziećmi oraz żoną (patriarchat). Za poważne wykroczenie uważano brak poszanowania i posłuszeństwa wobec rodziców ze strony dzieci, które do chwili wstąpienia w związek małżeński znajdowały się we władzy ojca, miały też obowiązek opiekowania się starymi rodzicami. W najszerszym znaczeniu pojęcia rodzina to cały lud Izraela.
Nowy Testament inaczej ujmuje zagadnienie rodziny. W wypowiedziach Jezusa lojalność wobec Ewangelii jest ważniejsza od lojalności rodzinnej, ale też Chrystus potwierdził nakaz okazywania rodzicom szacunku. Ponieważ cała społeczność chrześcijańska była traktowana jako rodzina, tradycyjny obraz rodziny musiał ulec zmianie. Jezus za swą rodzinę uważał wszystkich tych, ”którzy słuchają stłowa Bożego i wypełniają je, nie zaś tylko tak zwaną Świętą Rodzinę, to jest Marię i Józefa.

”Antygona” - Sofokles uważał, że pierwszą i najświętszą formą ludzkiego współżycia, daną przez naturę, jest rodzina. Antygona, w imię obowiązków rodzinnych, decyduje się, wbrew rozkazowi króla, na pochowanie swego brata Polinejkesa, za co ponosi karę. Nie pomaga jej w tym siostra Ismena. Śmierć Antygeny staje się tragedią dla Hajmona, jej narzeczonego i następcy tronu Teb. Król Kreon, wierząc w swe racje, naraża się bogom. Tłumiąc rodzinne uczucia (np. wobec syna), doprowadził do śmierci wszystkich najbliższych mu osób. Nad życiem jego i jego rodziny zaciążyło fatum, nieubłagany los, klątwa ciążąca nad potomstwem Edypa, które z wyroku bogów będzie cierpieć, pokutować.

”Odyseja” - Homer opisuje pełną fantastycznych przygód tułaczkę Odyseusza. Po dziesięciu latach bohater powraca w końcu do rodzinnej Itaki. Niepoznany przez nikogo udaje żebraka. Poznaje go dopiero jego syn – Telemach, zaś żona Odysa – Penelopa to do dzisiaj symbol małżeńskiej wierności, ponieważ mimo zalotów wielu mężczyzn, nie uległa żadnemu, cierpliwie czekając na męża.

”Pieśń świętojańska o Sobótce” - Jan Kochanowski w pieśni Panny XII przedstawia obraz żyjącej w sielankowych realiach, szczęśliwej rodziny ziemiańskiej. Sprzyja jej natura, na polach i w domu pracuje zadowolona służba, a ziemianin dogląda jedynie swego gospodarstwa. Żona jest wzorową, skrzętną gospodynią, dba o dom, pomaga w nadzorowaniu całego majątku ziemskiego. Kochająca się rodzina razem pracuje, bawi się, wszystkie pokolenia wyznają ten sam system wartości, nade wszystko cenią zalety moralne, nie zamierzają zabiegać o pomnożenie majątku, czują się szczęśliwi mając to, co dał im los.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Pojęcia związane z władzą (frazeologia)
2  Pojęcia związane ze zjawami, upiorami, duchami (frazeologia)
3  Pojęcia związane z młodością (frazeologia)Komentarze: Rodzina w literaturze

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-10-15 22:08:35

super stronka!! bardzo przydatna przy powtórkach!!:) mam jednak problem z moim tematem maturalnym ... nie wiem dokładnie jakie przykłady utworów i filmów powinnam podać do tematu relacje pomiędzy rodzicami i dziećmi... z góry dziękuje za pomoc:))


2018-10-15 14:24:18

super stronka!! bardzo przydatna przy powtórkach!!:) mam jednak problem z moim tematem maturalnym ... nie wiem dokładnie jakie przykłady utworów i filmów powinnam podać do tematu relacje pomiędzy rodzicami i dziećmi... z góry dziękuje za pomoc:))


2018-10-10 15:02:04

no ja bym dodala rodzine wieloslawskich jako szczesliwa moze mito o demeter i korze bo ladny zwiazek matki z corka i na 100% romeo i julia czyli rodzina ktora zablia .. albo makbeta czy hamleta.. moim zdaniem malo pokazane nie poddaje za duzo pomyslow


2018-10-09 15:17:26

ja do swojej prezentacji wybralam Iliade, Moralnosc pani Dulskiej, Ojca Goriot, z Biblii-przypowiesc o synu marnotrawnym a z mitologii-mit o powstaniu swiata...


2018-09-30 21:09:10

całkiem fajnie zestawione, można dzięki temu wybrać lektury do prezentacji. Bym dodała tu jeszcze "Panią Bovary" Gustawa Flauberta oraz "Granicę" - schemat boleborzański.
Streszczenia książek
Tagi: