Ogród w literaturze - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
BIBLIA – Księga Rodzaju wspomina o Ogrodzie Eden, ogrodzie rozkoszy, który był zamieszkany przez pierwszych ludzi – Adama i Ewę. Biblijny raj symbolizuje bezgrzeszny prabyt ludzkości, przeciwieństwo świętego miasta, niebiańskiego Jeruzalem. W Księdze Rodzaju znajdujemy słowa:
„I zasadził Jahwe-Bóg na wschodzie ogród w Edenie i umieścił tam człowieka, (...) aby go uprawiał i strzegł”
(Rdz. 2, 8-9). W „Pieśni nad pieśniami” Oblubieniec nazywa Oblubienicę zamkniętym ogrodem – symbolizuje ona ogród miłości.

MITOLOGIA – ogród Hesperyd w mitologii greckiej znajdował się na zachodnim krańcu świata. Odbyły się w nim uroczystości weselne Zeusa i Hery. Rosły tam złote jabłka, po które wyprawił się Herakles. Niektórzy uważają, że ogród ze złotymi jabłkami to gwiaździste niebo.

„Na lipę” – Jan Kochanowski opisuje lipę - element wielkiego świata przyrody życzliwego człowiekowi. Lipa obiecuje chłód i spokój, wygodę i ciszę. Autor odwołuje się do mitycznego ogrodu Hesperyd, w którym rosły drzewa o złotych jabłkach, a obok ze źródła tryskała ambrozja - napój bogów. Porównanie lipy do hesperyjskiego drzewa podkreśla jej wyjątkowość i szczególne znaczenie. Niezwykłe drzewo, o cennych właściwościach, symbolizuje bezpieczeństwo i harmonię, jakie zapewnić może człowiekowi spokojna egzystencja na wsi.

„Cudowny ogród” – Boccacio w swej opowieści opisuję historię zamężnej Dianory, która pragnąc uwolnić się od natrętnego zalotnika Ansalda, obiecuje oddać się mu, jeśli stworzy dla niej ogród, który kwitł by w styczniu, tak samo jak w maju. Ansaldo spełnia to życzenie przy pomocy wynajętego czarownika. Dianora mówi o swej obietnicy mężowi, który każe jej dotrzymać słowa. Kiedy Ansaldo dowiaduje się o jego postawie, zwalnia Dianorę z obietnicy, a czarownik zrzeka się korzyści za pomoc w stworzeniu ogrodu.

„Żywot człowieka poczciwego” – Mikołaj Rej w swoim renesansowym traktacie przedstawia ogród jako symbol prostego, szczęśliwego życia w bezpośrednim kontakcie z naturą. Ogród jest nieodłączną częścią gospodarstwa, rozkosz i pożytek łączą się w tej służbie, a przepisy na szczepienie drzewek i hodowlę winorośli stanowią nieodłączną część pracowitego i pobożnego życia.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Podróż - wyrazy bliskoznaczne
2  Rodzina w sztuce
3  Pojęcia związane z motywem matki (frazeologia)Komentarze: Ogród w literaturze

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-10-17 21:04:17

Mam ten temat na ustną, nie wiem od czego zacząc jak to zebrac w logiczna całosc, mógłby mi ktoś pomóc? naprowadzić mnie? Błagam o pomoc. nr gg 8754098


2018-10-16 20:18:56

Ogród w literaturze. Przedstaw i określ jego rolę w wybranych przykładach pochodzących z różnych epok. Tak brzmi mój temat:D Jeśli ktoś jest w stanie mi pomóc... Piszcie:D (gg 2978713)


2018-10-13 19:17:42

szkoda ze dopiero to znalazlam .....hehe....szkoda ze nie wzielam sobie tego tematu na maturke...jednak mam inny i chyba o wiele trudniejszy :( "dramaty Shakespeara jako zrodlo dla literatury i filmu." uuu...


2018-10-02 13:58:28

hej kto ma pomysł jak zacząć temat maturalny : motyw ogrodu. Proszę o kilka wskazówek, przedewszystkim co może spodobać sie komisji Mój numer gg to 6881534


2018-10-01 20:26:02

hej:)) stronka jest super mam ten sam temat ale kompletnie nie wiem od czego zacząć.Bądżcie tak mili i pomóżcie....jestem zdesperowana. Wysyłajcie maile, please:))
Streszczenia książek
Tagi: