Śmierć w literaturze - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
„Rozbieranie do snu” - S. Grochowiak odwołuje się do średniowiecznego motywu rozkładu zwłok. Uosobiona śmierć „rozbiera” zmarłego, zabierając mu kolejne części ciała. Proces rozkładu przedstawiony jest bez drastyczności, śmierć jest „Głucha w obu czarnych uszach, ślepa w obu czarnych oczach”, dlatego nie odpowiada na pytania człowieka.

„Śmierć” – H. Poświatowska przedstawia różne wizerunki Śmierci – dla mędrca jest ona oznaką przemijania, dla fizyka przeistoczeniem materii, dla wierzącego – początkiem innego życia, zaś dla cierpiących – wyzwoleniem.

„Brzeg” – Zbigniew Herbert mówi o śmierci na płaszczyźnie egzystencjalnej, odwołując się do mitologii – postaci Charona i przeprawy przez rzekę Styks. Przedstawia indywidualny problem człowieka wobec śmierci, próbę ocalenia ludzkiej godności wobec sił władających życiem i śmiercią.

„Maria: [Śmierć wszystko zmiecie]” – Antoni Malczewski w wierszu przedstawia różne odsłony śmierci, wierząc, że śmierć nie jest kresem wszystkiego. Śmierć jednak musi spotkać każdego: „Bo na tym świecie Śmierć wszystko zmiecie/Robak się lęgnie i w bujnym kwiecie”.

„Śmierć” - George Herbert – angielski poeta – porównuje barokowe wyobrażenie śmierci do wyobrażeń z poprzednich epok, ufa, że śmierć jest podobna do snu, po którym przyjdzie Dzień Sądu.


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Pojęcia związane z wojną (frazeologia)
2  Motyw wolności w literaturze
3  Motyw podróży w literaturzeKomentarze: Śmierć w literaturze

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-08-13 19:38:34

mam problem bo wybrałem teamy na mature o smierci i nie wiem czy mam wszystkie te ksiazki przeczytac czy wybrac niektore ... ?/.bo niezbyt chce mi sie czytac wszystko


2011-10-30 12:42:31

Nie mam pojecia jakie wiersze i lektury wybrac do swojej pracy poniewaz mam mniej wiecej taki temat" omow motyw tanca smierci (dan macabre) w liteaturze i malarstwie" a malarstwie to spokojnie znajde obrazy gorzej z liteatura;/


2010-05-19 11:24:08

Motyw Eros i Tanatos. Mam prace maturalna m. in. na ten temat. Odnajdujemy go z pewnoscia w tworczorsci Malczewskiego. Tworzy on symbol smierci poprzez(moim zdaniem) symbioze dwoch artystycznych wizji smierci ze sredniowiecza oraz z antyku.Starozytny bog Tanatos posiada dwie pary skrzydel co wykozystuje Malczewski. W wiekach srednich spotykamy sie z kobieta szkielet wraz z kosa. Malczewski tworzy symbol pieknej kobiety przykryta szata odslaniajaca kobiece wdzieki, majaca dwie pary skrzydel i trzymajaca kose w reku. Tworzy przez to tragiczny wyraz smierci poniewaz Thanatos jako kobieta przebrana jest za Eros- poniewaz wabi smiertelnikow swoja ponetnoscia. Taki motyw wykorzystuje rowniez Wajda w Brzezinie. Tworzy kreacje Malwiny- jednej z glownych bohaterek, na wzor Thanatos z tworczosci malarza. Mam nadzieje ze pomoglem:]


2010-03-09 23:34:24

a ja mam Eros i Thanatos w literaturze i sztuce. Mam omówić temat na podstawie epok: renesansu, młodej polski i współczesności.Miałby ktoś chęci pomóc? bo jednak mnie przerósł ten temat;(


2009-04-21 23:36:10

a ja mam napisać o współistnieniu miłości i śmierci. matury za 2 tyg a mi to cos niezazbytnio idzie :P dzieki Bogu za internet i takie wlasnie strony.
Streszczenia książek
Tagi: