Motyw buntu w sztuce
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
„Prometeusz” – Gustaw Moreau

„Rejtan” – Jan Matejko przedstawia jedną z tragiczniejszych momentów z dziejów polski – zatwierdzenie I rozbioru przez zebrany na zamku warszawskim sejm. Główna postać obrazu – poseł nowogródzki Tadeusz Rejtan – rzucając się na ziemie zagradza drogę uległym zdrajcom i rozdziera koszulę, jakby mówił – „po moim trupie!”.

„Wolność prowadząca lud na barykady” – Eugéne Delacroix

„Roztrzelanie powstańców madryckich” – Francisco Goya

Buntownik z wyboru Good Will Hunting (1997) - "Buntownik z wyboru" to wyróżniona 9 nominacjami do Oscara i Złotym Globem opowieść o konflikcie doświadczonego terapeuty (Robin Williams) i "skłóconego z życiem", wybitnie uzdolnionego młodego chłopaka (Matt Damon). Tytułowy Will Hunting nie ma większych ambicji, niewiele też oczekuje od życia. Wykonuje dorywcze prace fizyczne, a wieczorami włóczy się po okolicznych barach często wdając się w awantury. Zwrot w jego życiu następuje w dniu, kiedy nieoczekiwanie odkryte zostają jego wybitne uzdolnienia matematyczne, a on sam poznaje piękną studentkę. Will staje w obliczu pierwszego poważnego wyboru: musi zdecydować, czy nadal żyć będzie na pograniczu prawa, czy też podejmie rzucone mu wyzwanie i spróbuje zmienić swój stosunek do świata. W zmaganiach z samym sobą ma mu pomóc psycholog, który słynie z niekonwencjonalnych metod działania. Dochodzi do starcia dwóch silnych osobowości, które przynosi zaskakujące efekty...

Buntownik bez powodu Rebel Without a Cause (1955) – to film opowiadający o dojrzewaniu, przyjaźni, rodzinie oraz ponadczasowemu buntowi. Film Głównym bohaterem jest Jimi Stark. Trudnym dziecku, z którym nie dają sobie rady rodzice. Myślą, że liczne przeprowadzki pomogą chłopcu, tymczasem jest na odwrót. Jim potrzebuje przyjaciół, czuje się samotny, a ciągła zmiana stałego miejsca zamieszkania nie pomagają mu w znalezieniu tego czego szuka. Film opowiada o jego poszukiwaniach, walce z rzeczywistością, ciągłym udowadnianiu, że nie jest "cykorem". Genialna rola Jamesa Deana, a także Natalie Wood.

10 zdań, które pomogą Ci zatrzymać chłopaka przy sobie!                               
trajkotki.pl                                                    
                                                                                                     Dowiedz się więcej
1  Pojęcia związane z ogrodem (frazeologia)
2  Rodzina - wyrazy bliskoznaczne
3  Motyw syna w sztuce


Galeria:

Komentarze
artykuł / utwór: Motyw buntu w sztuce
  Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)


  Imię:
  E-mail:
  Tytuł:
  Komentarz:
   

  Tagi: