Motyw kobiety w literaturze
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
„Trylogia” - Henryk Sienkiewicz w każdej z powieści wykreował wizerunek szlachcianki – ukochanej rycerza. W „Ogniem i mieczem” Jan Skrzetuski zabiega o pannę Helenę Kurcewiczównę, w „Potopie” ukochaną Andrzeja Kmicica jest Oleńka Billewiczówna, zaś w „Panu Wołodyjowskim” - Michał Wołodyjowski kocha się w „Hajduczku” – Barbarze Jeziorkowskiej. Każda z przedstawionych kobiet, ukochana polskiego oficera, dostaje się w ręce wroga lub rywala, lecz skutecznie mu się opiera by ostatecznie połączyć się z wybrankiem. Każda przedstawia inny typ kobiety Oleńka jest stanowcza, spokojna, zaś Basia to żywiołowa blondynka.

”Moralność pani Dulskiej” - Gabriela Zapolska w tragifarsie kołtuńskiej ukazuje postać właścicielki kamienicy - Dulskiej. Dulska tylko na pokaz strzeże przyzwoitości swej rodziny, w rzeczywistości dopuszcza do romansu swego syna Zbyszka ze służącą. Jej mąż to całkowicie podporządkowany pantoflarz, syn, mimo chwilowego buntu, ulega matce wybierając wygodne życie, zaś córki – Mela i Hesia są jeszcze za młode by przeciwstawić się despotycznej matce. Jej naczelną zasadą jest to, by swoje brudy prać we własnym domu i tuszować za wszelką cenę wszystkie „szkandale” oraz, że pieniądz nie cuchnie.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 


  Dowiedz się więcej
1  Motyw snu w sztuce
2  Rodzina w sztuce
3  Motyw snu w literaturzeKomentarze
artykuł / utwór: Motyw kobiety w literaturze


  • "Marta" to powieść Orzeszkowej, a nie Konopnickiej. Trudno jest ująć wszystkie wątki związane z wizerunkiem kobiety w literaturze, ponieważ niemal w każdym dziele literackim przedstawione są różne kobiety. A dzieła tutaj przedstawione to po prostu "klasyka" odnośnie przedstawiania wizerunku kobiet.
    8% ludzi na świecie ma niebieskie oczy ()

  • Brakuje tutaj literatury tendencyjnej z pozytywizmu, ciekawie ukazuje problem wczesnego feminizmy Konopnicka w "Marcie", czy też Marii, odstapienia od wizji kobiety dziecka, postulowanie za równymi prawami, ciekawa jest też "Kaśka Kaliatyda" Zapolskiej
    Ania ()

  • Brak ojca Goriot! ważna funkcja kobiet- pomagają w zdobywaniu sławy i pieniędzy dla swoich kochanków, organizują bale, nie mają praw równych z mężczyznami -nie zarabiają, przywiązane do luksusu- muszą być zaspokajane ich potrzeby i zachcianki (patrz:ojciec-goriot.klp.pl)
    NN ()

Tagi: