Motyw Żydów w literaturze - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
BIBLIA - Stary Testament opisuje najbardziej odległe dzieje narodu żydowskiego, narodu wybranego przez Boga. Pan szczególnie upodobał sobie Izraelitów, z nich wywodzą się wszyscy prorocy. Bóg na pośrednika między sobą a ludem wyznacza Mojżesza, dając ludziom przywódcę. Mojżesz bowiem wyprowadza naród żydowski z niewoli egipskiej. W czasie wędrówki do Ziemi Obiecanej Stwórca zawiera ze swym ludem przymierze na górze Synaj. Jego znakiem był Dekalog, którego przykazania stanowią wytyczne postępowania Żydów. Bóg cały czas pomaga Izraelitom w tej czterdziestoletniej wędrówce. Zsyła im mannę z niebios i daje wodę ze skały, aby nie pomarli z głodu i z pragnienia. Następca Mojżesza - Jozue wprowadził Izraelitów do Ziemi Obiecanej. Wszystkie znaki, jakie poczynił Bóg wobec tego narodu, świadczą o Jego szczególnych zamiarach i planach wobec Izraelitów. W Nowym Testamencie Maria, pochodząca z rodu Dawida, wydała na świat Zbawiciela - Jezusa Chrystusa. Żydzi jednak nigdy nie uznali go za zbawiciela.

"Kupiec wenecki" - William Szekspir wskazuje na głębokie zakorzenienie stereotypu Żyda jako chciwego lichwiarza, stojącego zawsze po przeciwnej stronie barykady w stosunku do bohaterów pozytywnych. Z dzisiejszego punktu widzenia zakończenie utworu może wydawać się niesprawiedliwe, niemniej jeśli przyjąć XVI-wieczny sposób myślenia, to właśnie klęska Szajloka staje się zakończeniem, którego widz oczekuje.

„Pan Tadeusz” – Adam Mickiewicz ukazuje postać Jankiela - patrioty, związanego z Polską i Polakami, przeżywającego klęski i zwycięstwa narodu polskiego. Jankiel, dzierżawca karczmy (arendarz) w dobrach Horeszków, bezbłędnie mówił po polsku, znał dziesiątki narodowych pieśni, melodii, a także polską historię. Angażował się w działalność konspiracyjną, był człowiekiem uczciwym, szanowany m, znanym z poczciwości. Słynął w całej okolicy z nadzwyczajnej gry na cymbałach. Stale udzielał pomocy w pracy spiskowej emisariuszowi księdzu Robakowi, próbował łagodzić spór Hrabiego z Soplicami. Jankiel jest właścicielem karczmy, której architektura wskazuje na żydowskiego budowniczego:
„Z przodu jak karczma” „Z tyłu jak świątynia", "...z daleka karczma chwiejąca się, krzywa, podobna do Żyda, gdy się modląc kiwa".


Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 - 


  Dowiedz się więcej
1  Motyw wojny w literaturze
2  Motyw wojny w sztuce
3  Zbrodnia - wyrazy bliskoznaczneKomentarze
artykuł / utwór: Motyw Żydów w literaturze


 • hej tez pisze pracę o Żydach i muszę znaleźć jakieś obrazy dotyczące Żydów to co prawda nie jest trudne ale rzadko kiedy są przy nich jakieś komentarze czy macie jakieś obrazy z dołączonych do nich opisem?:) jeśli tak bardzo proszę o przesłanie:) izadut {at} wp.pl
  Iza (izadut {at} wp.pl)

 • Ja mam temat różne kreacje żyda w literaturze.(na wybranych przykładach). Na razie wybrałam Pana Tadeusza, Mendla Gdańskiego, Opowiadanie od T.Borkowskiego, "Nadzieja umiera ostatnia.Wyprawa w przeszłość"-Halina Birenbaum.... i nie wiem co dalej.Macie jakies propozycje?
  arli (lind.arinir {at} gmail.com)

 • Natomiast ja mój temat maturalny brzmi : "Żyd jako bohater literacki. Przedstaw różne kreacje Żydów w literaturze". Może ma ktoś jakieś przydatne wiadomości. Bardzo proszę o kontakt przez e-mail. Pozdrawiam
  Wojtek (szeryf824 {at} o2.pl)

 • Ja mam temat pt. "Kreacje Żydów w XIX i XX w. Omów na wybranych przykładach literackich." i mam dobrą stronkę do tego tematu jak chcecie to piszcie na mój numer 516-453-956.
  Bartosz (bartosz700 {at} vp.pl)

 • witam... mam ten sam problem... mój temat to: portrety Żydów w literaturze.. czy mógłby mi ktos pomóc... nie mam pojęcia jak zacząc o tym wszystkim.. w sumie od czego zacząć... chociaż temat mnie bardzo fascynuje.
  malutkaaa ()

 • Hej:)Mój temat brzmi "świat kultury żydowskiej utrwalony w literaturze.Odwołując sie do Twórczości np.J.Stryjkowskiego,J.B.Singera"moze ma ktos taki temat i chciałby mi udzielic kilka wskazówek??byłabym naprawde wdzieczna:)
  Julia (gg 5760068)

 • Portrety Żydów w literaturze XIX i XX wieku. Przedstaw i zinterpretuj sposób prezentowania postaci, odwołując się do wybranych przykładów.. Macie cos?? to poprosze,pozdro dla wszyskich
  SlaweK (ostatnibezrobotny {at} o2.pl)

 • ja miałam w tamtym roku temat maturalny : kwestia żydowska w literaturze polskiej XIX i XX wieku. jak macie jakieś pytania to piszcie, miałam 100 % ;)
  Asia (joasia2007w {at} wp.pl)

 • Witam wszystkich ja również mam ten sam temat co wy... mam już gotową pracę... (robiłam sama) i chciałabym sie z kimś wymienic poglądami i refleksjami:) Maila podałam. Czekam na coś konkretnego:)
  Aneczka (cleo1__7 {at} o2.pl)

 • hej moj temat brzmi tematyka żydzi w kulturze.jeśli ktoś ma jakieś pomysły przykładowe pytania z matury w zeszłym roku albo cokolwiek czekam pomóżcie pozdrawiam maturzystów............. :)
  karolina (karolina18000 {at} wp.pl)

 • HELP !!! mam taki sam temat jak dula.. relacje polsko-żydowskie w literaturze współczesnej i nie wiem z jakich książek korzystać.Jeżeli macie jakiś pomysł dajcie znać prosze !!!
  madziaaa (madzia2626 {at} tlen.pl)

 • Cześć wszystkim!Ja mam prośbe:o to mój temat maturalny:"Obcowanie z kulturą żydowską na przykładzie wybranych tekstów omów relacje polsko-żydowskie."Nie mam kompletnie pomysłu jak się za to zabrać!Jeżeli ktoś by miał pomysł baaardzo PROSZĘ o POMOC!gg5640981
  Monia (monia16os {at} tlen.pl)

 • Jak chcecie pomocy to przynajmniej na ten temat prezentacja na tej stronie nic nie znajdziecie, lepiej poszukajcie samodzielnie w literaturze, a co do tego serwisu ( to przynajmniej z moich doswiadzczen ) poprostu nic albo prawie nic nie ma - STRATA PIENIEDZY!!!!!!!!!!!
  Anonim ()

 • ja tez pisze o zagładzie Żydów i w ogóle to jest porażka, mam już jakiś plan ale jeszcze mi czegoś brakuje:( jak ktoś ma jakiś pomysł proszę o podrzucenie:)pozdrawiam
  mark:) ()

 • Piszę pracę pt. Obraz Żyda w literaturze polskiej.Przedstaw na przykładzie bohaterów literackich różnych epok" Nie mam zakończenia. Jesli ktoś ma jakiś pomysł to proszę o kontakt.Nie wiem też za bardzo co można napisać o Żydach w "Ludziach bezdomnych" i "Przedwiośniu". Prosze o pomoc. Pozdrawiam.
  klaudia (klaudiapp {at} poczta.fm)


Tagi: