Miłość w literaturze
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
BIBLIA - „Pieśń nad pieśniami” to, jak twierdzą niektórzy, najwspanialsza i najdoskonalsza pieśń miłości. Można ją odczytywać dosłownie - jako poemat liryczny o tematyce miłosnej lub weselnej oraz alegorycznie – jako pieśń o miłości Boga do narodu wybranego. Utwór ten ukazuje wielką miłość Oblubienica i Oblubienicy, co może być interpretowane jako przedstawienie Boga i ludzi we wzajemnym pragnieniu osiągnięcia jedności w miłości. Miłość w Nowym Testamencie często związana z wiarą i nadzieją: Tak więc trwają wiara, nadzieja, miłość - te trzy: z nich zaś największa jest miłość - nauczał św. Paweł.

MITOLOGIA - Eros to w mitologii greckiej bóg miłości, syn Aresa i Afrodyty, według dawniejszej tradycji greckiej wyłoniona z Chaosu siła spajająca świat. Amor to odpowiednik Erosa w mitologii rzymskiej. Mit o Orfeuszu i Eurydyce wprowadza do kultury motyw miłości silniejszej niż śmierć. Orfeusz – doskonały śpiewak, muzyk i poeta zakochuje się w Eurydyce. Ta jednak umiera ukąszona przez żmiję. Zrozpaczony kochanek zstępuje do Hadesu i oczarowuje swą muzyką cały podziemny świat. Władca podziemia zgadza się oddać mu ukochaną pod warunkiem, że do momentu przekroczenia bram Hadesu nie spojrzy na nią.Orfeuszowi nie udaje się jednak spełnić warunku.

”Odyseja” - Homer przedstawia Penelopę - żonę Odysa, króla Itaki, jako wzór, ideał i odwieczny symbol najtrwalszej małżeńskiej miłości oraz bezwzględnej wierności. Przez dwadzieścia lat, pomimo natarczywości licznych zalotników była niezmiennie wierna tułającemu się Odysowi.

”Sztuka kochania” - Owidiusz w swym zbiorze wierszy i poematów miłosnych zawiera między innymi żartobliwy podręcznik technik uwodzenia.

”Sonety do Laury” - Petrarka opisuje swą nieszczęśliwą miłość do Laury. Poeta stał się piewcą damy swego serca, którą nazywa ”słodką i gorzką przyjaciółką”. Laura to symbol poetyckiego natchnienia, Petrarka zobaczył ją w kościele w awinionie, kiedy była wtedy dziewiętnastoletnią kobietą i przez wiele lat poświęcał jej pełne miłości sonety, idealizował postać wybranki, drobiazgowo analizował przeżycia zakochanego mężczyzny oraz rozważał samą istotę miłości. Pisał o rozdarciu, sprzecznych uczuciach - bólu i radości, cierpieniu i szczęściu przynoszonym przez miłość. Uczucie jest u niego potęgą, której nie można się oprzeć, jakkolwiek i ona podlega przemijaniu, jak wszystko, co doczesne.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 - 


  Dowiedz się więcej
1  Motyw wędrówki w literaturze
2  Dom - wyrazy bliskoznaczne
3  Motyw wolności w sztuceKomentarze
artykuł / utwór: Miłość w literaturze


 • Miłość w literaturze-Emilia(maturzystka) fajna stronka... szukam informacji na temat mojej pracy maturalnej,, przedstaw różne oblicza miłości romantycznej w literaturze XIXw" no i troche mi ta stronka pomogła...choć dalej szukam pomocy w zrozumieniu do końca treści tematu;/
  Anonim ()

 • Ta stronka na prawdę jest super!:)Informacje są kompletne i bardzo pomocne do nauki a w szczególności do przygotowania się do maturki:D!!!! Dziękuje:)))
  Karolina (karola4547 {at} wp.pl)

 • Oj tam... Stronka super, a lektury skrotowo opisane, bo zawieraja to co najwazniejsze :) Ta stronka przynajmniej ukazuje w jakich ksiazkach szukac :-)) I o to właśnie chodzi! Twórcy tej strony - jesteście MISTRZAMI!!
  Aniulka (aniuska1990 {at} wp.pl)

 • Stronka super muszę potwierdzić opinie przedmówców. Wszystko starannie wyselekcjonowane i superancki dobór materiału. Jeszcze raz słowa uznania i podziękowania - myślę że nie tylko ode mnie lecz od wszystkich zainteresowanych :)
  Darek :) ()

 • ta stronka jest w pytke! na jutro potrzebuję napisać referat o Miłości w sztuce i szukam, i szukam.... A tutaj mam wszystko! Ten kto zrobił tą stronę jest geniuszem i chwała mu za to!
  zajebiaszczy (mroczek691 {at} wp.pl)

 • Stronka bardzo fajna napewno pomoze mi w napisaniu mojego tematu maturalnego :) jednak jest jeden minus i to spory;/ niestety malo rozwiniete tlumaczenia motywow milosci w lekturach
  aaaaaaaaaaaa ()

 • stronka jest po prostu genialna :) teraz wiem ze nie będe miała większych problemów z napisaniem pracy na maturkę :) dziekuję za tą pomoc :) jesteście genialni buźka :}
  skręt 18 ()

 • NIe no..tego mi było trzeba!!Zwłaszcza kiedy prace mam napisac na jutro i nie mam czasu na szukanie utworów literackich z motywem mniłości..bardzo mi sie podoba...:) Pozdrawiam i całuski dla wszystkich!
  Ela (elobuziak {at} wp.pl)

 • z tego co widze wszyscy poprzednicy szukają jakiś korzyści np. do matury , ale nikt nie szuka niestety wzorca miłości np.TRISTAN i IZOLDA lub HELOIZA i ABELARD. Stronka na + :)
  królpawel1 (krolpawel1 {at} op.pl)

Tagi: