Miłość w literaturze - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
BIBLIA - „Pieśń nad pieśniami” to, jak twierdzą niektórzy, najwspanialsza i najdoskonalsza pieśń miłości. Można ją odczytywać dosłownie - jako poemat liryczny o tematyce miłosnej lub weselnej oraz alegorycznie – jako pieśń o miłości Boga do narodu wybranego. Utwór ten ukazuje wielką miłość Oblubienica i Oblubienicy, co może być interpretowane jako przedstawienie Boga i ludzi we wzajemnym pragnieniu osiągnięcia jedności w miłości. Miłość w Nowym Testamencie często związana z wiarą i nadzieją: Tak więc trwają wiara, nadzieja, miłość - te trzy: z nich zaś największa jest miłość - nauczał św. Paweł.

MITOLOGIA - Eros to w mitologii greckiej bóg miłości, syn Aresa i Afrodyty, według dawniejszej tradycji greckiej wyłoniona z Chaosu siła spajająca świat. Amor to odpowiednik Erosa w mitologii rzymskiej. Mit o Orfeuszu i Eurydyce wprowadza do kultury motyw miłości silniejszej niż śmierć. Orfeusz – doskonały śpiewak, muzyk i poeta zakochuje się w Eurydyce. Ta jednak umiera ukąszona przez żmiję. Zrozpaczony kochanek zstępuje do Hadesu i oczarowuje swą muzyką cały podziemny świat. Władca podziemia zgadza się oddać mu ukochaną pod warunkiem, że do momentu przekroczenia bram Hadesu nie spojrzy na nią.Orfeuszowi nie udaje się jednak spełnić warunku.

”Odyseja” - Homer przedstawia Penelopę - żonę Odysa, króla Itaki, jako wzór, ideał i odwieczny symbol najtrwalszej małżeńskiej miłości oraz bezwzględnej wierności. Przez dwadzieścia lat, pomimo natarczywości licznych zalotników była niezmiennie wierna tułającemu się Odysowi.

”Sztuka kochania” - Owidiusz w swym zbiorze wierszy i poematów miłosnych zawiera między innymi żartobliwy podręcznik technik uwodzenia.

”Sonety do Laury” - Petrarka opisuje swą nieszczęśliwą miłość do Laury. Poeta stał się piewcą damy swego serca, którą nazywa ”słodką i gorzką przyjaciółką”. Laura to symbol poetyckiego natchnienia, Petrarka zobaczył ją w kościele w awinionie, kiedy była wtedy dziewiętnastoletnią kobietą i przez wiele lat poświęcał jej pełne miłości sonety, idealizował postać wybranki, drobiazgowo analizował przeżycia zakochanego mężczyzny oraz rozważał samą istotę miłości. Pisał o rozdarciu, sprzecznych uczuciach - bólu i radości, cierpieniu i szczęściu przynoszonym przez miłość. Uczucie jest u niego potęgą, której nie można się oprzeć, jakkolwiek i ona podlega przemijaniu, jak wszystko, co doczesne.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 - 


  Dowiedz się więcej
1  Miasto w sztuce
2  Ojczyzna - wyrazy bliskoznaczne
3  Cierpienie w sztuceKomentarze
artykuł / utwór: Miłość w literaturze


 • niezla stronka. ale super by bylo gdyby znalazl sie tu motyw małżeństwa bo nigdzie nie moge go znalesc:(
  kaska ()

 • Swietna praca,bardzo mi sie przyda na mature ustna z polskiego.Szkoda tylko ze nie ma bibliografi:(
  marta (martaciochon {at} interia.pl)

 • szukam ciekawej koncepcji wstępu i rozbudowy temotu "miłość przekleństwo czy błogosławieństwo"prosę o pomoc
  Gincia(gincia87buziaczek.pl) ()

 • giorgia: mam ten sam temat i właśnie też zastanawiam się jak to zacząć.. ale moż epo prostu o d zdefiniowania pojęcia: miłość? hmm..
  jucha ()

 • Dziękuję bardzo za stworzenie tej stronki!! Szukałam bardzo długo jakichś informacji w internecie na mature... I muszę przyznać, że tu jest to wszystko co już widziałam i o wiele wiele więcej! Jest po prostu świetna!
  seksiii ()

 • strona dobra ale troche za mało.
  kasia (maturzystka)

 • stronka spoko... ale szukam czegoś nawiązującego konkretnie do Romea i Julii..
  SzArA (motylek44 {at} buziaczek.pl)

 • świetna stronka jest... aa chciałabym żeby jeszcze jeden motyw był umieszczoy ... mianowicie MOTYW KOBIETY!!
  ewelina (eweliola {at} o2.pl)

 • Strona jest naprawdę fajna. Mam nadzieję że mi pomoże w napisaniu pracy.
  Madzia ()

 • a może jest ktoś kto pomoże mi z literaturą przedmiotową... tematem jest obraz miłości w literaturze.
  Magda (xxmadziaxx {at} o2.pl)

 • Stronka super! ale tez uwazam ze powinien byc jeszcze motyw kobiety, co dla mnie tez jest wazne!! :)a wszczegolnosci motyw kobiety fatalnej! :)
  Olka (olus007 {at} o2.pl)

 • przydatne informacje... brakuje mi tu tylko wiersza "Miłość" Czesława Miłosza, ale popieram większość zamieszczonych wyżej, pozytywnych komentarzy :D pozdro
  Outarzyk:D (outarzyk {at} tlen.pl)

 • STRONA JEST THE BEST!!! JEST MI POMOCNA W PISANIU NA USTNA MARURE!! PS:Macie moze dostęp do motywu rustykalnego??? jak tak to bardzo prosze!!!! Z POZDROWIENIAMI GOSIACZEK :-)))
  Gosiaczek (skarbek87 {at} o2.pl)

 • Rewelacja
  Renetkaa ()

 • potrzebuje pomocy pisze prace na mature polską o miłości sentymentalnej ,fatalnej ,spełnionej i bardzo mi ciężko wogóle ją zacząć :(( pomocy sos!!!!!!!!!!!!!!
  giorgia (giorgia_19 {at} vp.pl)


Tagi: