Miłość w literaturze - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
”Giaur” G.G. Byron opisuje historię Giaura, który zakochuje się w pięknej Gruzjance, jednej z żon Hassana. Po tragicznej śmierci ukochanej Leili i dokonaniu zemsty na jej mężu, zamyka się w klasztorze, by tam wieść samotne życie z dala nawet od innych zakonników rozpamiętując dawną namiętność i wszystkie swoje czyny.

”Cierpienia młodego Wertera” - J.W. Goethe opisuje losy młodego, nadwrażliwego bohatera, nieszczęśliwie zakochanego w Lotcie, narzeczonej swojego przyjaciela, Alberta. Zrozpaczony, znajdując się w sytuacji bez wyjścia, żegna się z Lottą i odbiera sobie życie strzałem z pistoletu.

”Konrad Wallenrod” - A. Mickiewicz opisuje historię Konrada Wallenroda, Litwina, który podstępem przeniknął do Zakonu Krzyżackiego, by stanąć na jego czele. Bohater poświęca własne szczęście i miłość do Aldony, by bronić swej ojczyzny. Wzajemna miłość Konrada i Aldony sprawia, że gdy Wallenrod popełnia samobójstwo, jego kochanka ginie w wieży wydając ostatni krzyk.

”Dziady” cz. IV – A. Mickiewicz wspomina godzinę miłości, godzinę rozpaczy godzinę przestrogi. Podczas godziny miłości Gustaw wspomina szczęśliwe dni, spędzone z ukochaną. Godzina rozpaczy poświęcona jest rozpamiętywaniu przeżyć Gustawa po rozstaniu z ukochaną. Gustaw buntuje się przeciw bogactwu, dzięki któremu jego rywal zdobył ukochaną. Pod wpływem obłąkania i rozpaczy popełnia samobójstwo.

”Pan Tadeusz” - Adam Mickiewicz wspomina życiową tragedię Jacka Soplicy - miłość do córki Stolnika Horeszki, Ewy, której ręki ojciec-magnat odmówił pewnemu siebie szlachcicowi, podając mu czarną polewkę. Jacek zabił Stolnika i opuścił kraj. Nigdy nie pokochał innej kobiety, został zakonnikiem oddanym sprawie narodowej. Przykładem szczęśliwej miłości jest związek Tadeusza i Zosi. Ich małżeństwo definitywnie kończy waśnie pomiędzy Soplicami i Horeszkami.

”Balladyna” - J. Słowacki ukazuje miłość Filona do zmarłej Aliny zamordowanej przez zachłanną siostrę. Filon odnalazłszy zwłoki Aliny widzi w niej idealną kochankę, wybrankę swego losu. Zakochuje się w niej i pogrąża się w rozpaczy, ponieważ jego uczucie nie może się spełnić.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 - 


  Dowiedz się więcej
1  Pojęcia związane z wolnością (frazeologia)
2  Pojęcia związane z motywem rycerza (frazeologia)
3  Pojęcia związane z ogrodem (frazeologia)Komentarze
artykuł / utwór: Miłość w literaturze


 • niezla stronka. ale super by bylo gdyby znalazl sie tu motyw małżeństwa bo nigdzie nie moge go znalesc:(
  kaska ()

 • Swietna praca,bardzo mi sie przyda na mature ustna z polskiego.Szkoda tylko ze nie ma bibliografi:(
  marta (martaciochon {at} interia.pl)

 • szukam ciekawej koncepcji wstępu i rozbudowy temotu "miłość przekleństwo czy błogosławieństwo"prosę o pomoc
  Gincia(gincia87buziaczek.pl) ()

 • giorgia: mam ten sam temat i właśnie też zastanawiam się jak to zacząć.. ale moż epo prostu o d zdefiniowania pojęcia: miłość? hmm..
  jucha ()

 • Dziękuję bardzo za stworzenie tej stronki!! Szukałam bardzo długo jakichś informacji w internecie na mature... I muszę przyznać, że tu jest to wszystko co już widziałam i o wiele wiele więcej! Jest po prostu świetna!
  seksiii ()

 • strona dobra ale troche za mało.
  kasia (maturzystka)

 • stronka spoko... ale szukam czegoś nawiązującego konkretnie do Romea i Julii..
  SzArA (motylek44 {at} buziaczek.pl)

 • świetna stronka jest... aa chciałabym żeby jeszcze jeden motyw był umieszczoy ... mianowicie MOTYW KOBIETY!!
  ewelina (eweliola {at} o2.pl)

 • Strona jest naprawdę fajna. Mam nadzieję że mi pomoże w napisaniu pracy.
  Madzia ()

 • a może jest ktoś kto pomoże mi z literaturą przedmiotową... tematem jest obraz miłości w literaturze.
  Magda (xxmadziaxx {at} o2.pl)

 • Stronka super! ale tez uwazam ze powinien byc jeszcze motyw kobiety, co dla mnie tez jest wazne!! :)a wszczegolnosci motyw kobiety fatalnej! :)
  Olka (olus007 {at} o2.pl)

 • przydatne informacje... brakuje mi tu tylko wiersza "Miłość" Czesława Miłosza, ale popieram większość zamieszczonych wyżej, pozytywnych komentarzy :D pozdro
  Outarzyk:D (outarzyk {at} tlen.pl)

 • STRONA JEST THE BEST!!! JEST MI POMOCNA W PISANIU NA USTNA MARURE!! PS:Macie moze dostęp do motywu rustykalnego??? jak tak to bardzo prosze!!!! Z POZDROWIENIAMI GOSIACZEK :-)))
  Gosiaczek (skarbek87 {at} o2.pl)

 • Rewelacja
  Renetkaa ()

 • potrzebuje pomocy pisze prace na mature polską o miłości sentymentalnej ,fatalnej ,spełnionej i bardzo mi ciężko wogóle ją zacząć :(( pomocy sos!!!!!!!!!!!!!!
  giorgia (giorgia_19 {at} vp.pl)


Tagi: