Miłość w literaturze
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
”Giaur” G.G. Byron opisuje historię Giaura, który zakochuje się w pięknej Gruzjance, jednej z żon Hassana. Po tragicznej śmierci ukochanej Leili i dokonaniu zemsty na jej mężu, zamyka się w klasztorze, by tam wieść samotne życie z dala nawet od innych zakonników rozpamiętując dawną namiętność i wszystkie swoje czyny.

”Cierpienia młodego Wertera” - J.W. Goethe opisuje losy młodego, nadwrażliwego bohatera, nieszczęśliwie zakochanego w Lotcie, narzeczonej swojego przyjaciela, Alberta. Zrozpaczony, znajdując się w sytuacji bez wyjścia, żegna się z Lottą i odbiera sobie życie strzałem z pistoletu.

”Konrad Wallenrod” - A. Mickiewicz opisuje historię Konrada Wallenroda, Litwina, który podstępem przeniknął do Zakonu Krzyżackiego, by stanąć na jego czele. Bohater poświęca własne szczęście i miłość do Aldony, by bronić swej ojczyzny. Wzajemna miłość Konrada i Aldony sprawia, że gdy Wallenrod popełnia samobójstwo, jego kochanka ginie w wieży wydając ostatni krzyk.

”Dziady” cz. IV – A. Mickiewicz wspomina godzinę miłości, godzinę rozpaczy godzinę przestrogi. Podczas godziny miłości Gustaw wspomina szczęśliwe dni, spędzone z ukochaną. Godzina rozpaczy poświęcona jest rozpamiętywaniu przeżyć Gustawa po rozstaniu z ukochaną. Gustaw buntuje się przeciw bogactwu, dzięki któremu jego rywal zdobył ukochaną. Pod wpływem obłąkania i rozpaczy popełnia samobójstwo.

”Pan Tadeusz” - Adam Mickiewicz wspomina życiową tragedię Jacka Soplicy - miłość do córki Stolnika Horeszki, Ewy, której ręki ojciec-magnat odmówił pewnemu siebie szlachcicowi, podając mu czarną polewkę. Jacek zabił Stolnika i opuścił kraj. Nigdy nie pokochał innej kobiety, został zakonnikiem oddanym sprawie narodowej. Przykładem szczęśliwej miłości jest związek Tadeusza i Zosi. Ich małżeństwo definitywnie kończy waśnie pomiędzy Soplicami i Horeszkami.

”Balladyna” - J. Słowacki ukazuje miłość Filona do zmarłej Aliny zamordowanej przez zachłanną siostrę. Filon odnalazłszy zwłoki Aliny widzi w niej idealną kochankę, wybrankę swego losu. Zakochuje się w niej i pogrąża się w rozpaczy, ponieważ jego uczucie nie może się spełnić.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 - 


  Dowiedz się więcej
1  Zbrodnia - wyrazy bliskoznaczne
2  Śmierć dzieci, młodzieńców
3  Przemijanie - wyrazy bliskoznaczneKomentarze
artykuł / utwór: Miłość w literaturze


 • Miłość w literaturze-Emilia(maturzystka) fajna stronka... szukam informacji na temat mojej pracy maturalnej,, przedstaw różne oblicza miłości romantycznej w literaturze XIXw" no i troche mi ta stronka pomogła...choć dalej szukam pomocy w zrozumieniu do końca treści tematu;/
  Anonim ()

 • Ta stronka na prawdę jest super!:)Informacje są kompletne i bardzo pomocne do nauki a w szczególności do przygotowania się do maturki:D!!!! Dziękuje:)))
  Karolina (karola4547 {at} wp.pl)

 • Oj tam... Stronka super, a lektury skrotowo opisane, bo zawieraja to co najwazniejsze :) Ta stronka przynajmniej ukazuje w jakich ksiazkach szukac :-)) I o to właśnie chodzi! Twórcy tej strony - jesteście MISTRZAMI!!
  Aniulka (aniuska1990 {at} wp.pl)

 • Stronka super muszę potwierdzić opinie przedmówców. Wszystko starannie wyselekcjonowane i superancki dobór materiału. Jeszcze raz słowa uznania i podziękowania - myślę że nie tylko ode mnie lecz od wszystkich zainteresowanych :)
  Darek :) ()

 • ta stronka jest w pytke! na jutro potrzebuję napisać referat o Miłości w sztuce i szukam, i szukam.... A tutaj mam wszystko! Ten kto zrobił tą stronę jest geniuszem i chwała mu za to!
  zajebiaszczy (mroczek691 {at} wp.pl)

 • Stronka bardzo fajna napewno pomoze mi w napisaniu mojego tematu maturalnego :) jednak jest jeden minus i to spory;/ niestety malo rozwiniete tlumaczenia motywow milosci w lekturach
  aaaaaaaaaaaa ()

 • stronka jest po prostu genialna :) teraz wiem ze nie będe miała większych problemów z napisaniem pracy na maturkę :) dziekuję za tą pomoc :) jesteście genialni buźka :}
  skręt 18 ()

 • NIe no..tego mi było trzeba!!Zwłaszcza kiedy prace mam napisac na jutro i nie mam czasu na szukanie utworów literackich z motywem mniłości..bardzo mi sie podoba...:) Pozdrawiam i całuski dla wszystkich!
  Ela (elobuziak {at} wp.pl)

 • z tego co widze wszyscy poprzednicy szukają jakiś korzyści np. do matury , ale nikt nie szuka niestety wzorca miłości np.TRISTAN i IZOLDA lub HELOIZA i ABELARD. Stronka na + :)
  królpawel1 (krolpawel1 {at} op.pl)

Tagi: