Cierpienie w literaturze
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Treny” - Jan Kochanowski w poetycki sposób wyraża swoje cierpienie i ból po stracie ukochanej córeczki – Urszulki. Strata zmusza go do refleksji i zmiany światopoglądu. Poeta traci wiarę w ideały stoickie, pokładając ufność w Bogu.

”Cierpienia młodego Wertera” - J.W. Goethe opisuje losy młodego, nadwrażliwego bohatera, nieszczęśliwie zakochanego w Lotcie, narzeczonej swojego przyjaciela, Alberta. Zrozpaczony, znajdując się w sytuacji bez wyjścia, żegna się z Lottą i odbiera sobie życie strzałem z pistoletu.

”Dziady” cz. IV – A. Mickiewicz wspomina godzinę rozpaczy, poświęconą rozpamiętywaniu przeżyć Gustawa po rozstaniu z ukochaną. Gustaw buntuje się przeciw bogactwu, dzięki któremu jego rywal zdobył ukochaną. Pod wpływem obłąkania i rozpaczy popełnia samobójstwo.

”Dziady” cz. III – A. Mickiewicz porusza wątek martyrologii narodu polskiego. Ukazuje cierpienia uwięzionych, torturowanych, zsyłanych na Syberię i skazanych na śmierć konspiratorów, występujących przeciw caratowi. Szczególnie wstrząsające wrażenie czyni opowiadanie Sobolewskiego, relacjonujące wywózkę dzieci na Sybir, historia Cichowskiego i dzieje więzionego syna pani Rollison, wyrzuconego przez więzienne okno na bruk.

”Kordian” - J. Słowacki opisuje przemianę bohatera. Początkowo cierpi on na ból istnienia, jest świadomy bezsensu życia i niemożności dokonania wielkich czynów. Następnie odczuwa ból z powodu niespełnionej miłości; traci wiarę we wszystko w co dotychczas wierzył. Na górze Monc Blanc przechodzi przemianę - znajduje cel, którym jest obrona ojczyzny. Następnie po powrocie do kraju samotny i opuszczony porywa się na cara. Niestety, jego zamach nie powiódł się, a sam bohater zostaje postawiony przed plutonem egzekucyjnym.

”Lalka” - B. Prus pisze o cierpieniach Stanisława Wokulskiego, spowodowanych nieszczęśliwą miłością do Izabeli Łęckiej. Miłość Wokulskiego gardzi nim z powodu jego pochodzenia. Cierpienie doprowadza go do ostateczności – kupiec porywa się na swoje życie.

”Quo vadis” - H. Sienkiewicz opisuje tragedię i cierpienia pierwszych chrześcijan, którzy prześladowanie przez Nerona muszą umierać w okropnych męczarniach, rozszarpywani przez dzikie zwierzęta lub paleni żywcem.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 - 


  Dowiedz się więcej
1  Motyw zbrodni w sztuce
2  Miasto w sztuce
3  Pojęcia związane z marzeniami (frazeologia)Komentarze
artykuł / utwór: Cierpienie w literaturze


 • nie mogłam wejśc do swojej skrzynki odczytac tamtej wiadomości nie wiem dlaczego ale to mały szczegół dzięki że szukałaś papa pozdrowionka dla was papa:-) Dobranoc
  gosia (knychala21)

 • odmysliłam się od tego Hioba i się zastanowiłam że może lepiej bedzie wziąc motyw cierpienia Maryi po stracie Jezusa Kazanie Świętokrzyskie Cierpienie Prometeusza i ostatnie to bedzie cierpienie z miłości czyli Cierpienie Młodego Wertera jak myślisz jak dojdzie ten e-mail to piknij papa:-)
  gośka (knychala21 {at} o2.pl)

 • Asia nie martw sie nie szło wejśc na te srony co mi podałaś troche poszukam jeszcze na necie może coś znajde sorki że wam przeszkadzałam papa:-) dobranoc
  gośka (knychala21)

 • BARDZO pomocna stronka:)
  ala (ala87r {at} interia.pl)

 • bardzo ogólnie ale madrze napisane
  milka ()

Tagi: