Motyw tańca w literaturze
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
MITOLOGIA - w mitologii greckiej jedną z dziewięciu muz była Terpsychora - muza tańca, a właściwie radości z tańca, wyrażana z lirą i plektronem, często w tanecznej pozie.

BIBLIA - Taniec bywał zazwyczaj wyrazem radości i dziękczynienia. Po przejściu przez Morze Czerwone siostra Mojżesza, Miriam, szła na czele orszaku niewiast tańczących wśród śpiewu i bicia w bębny. Tańce wokół złotego cielca miały na celu okazanie szacunku świętemu przedmiotowi. Król Herod zaproponował licznie zgromadzonym gościom występ swej młodej pasierbicy Salome - wybitnej tancerki. Jej taniec tak zachwycił publiczność, że wyprosiła u króla nagrodę dla dziewczyny. Ta za namową okrutnej matki Herodiady zażądała głowy Jana Chrzciciela.

”Pieśń świętojańska o Sobótce” - J. Kochanowski opisał spontaniczny słowiański taniec, mający jeszcze pogańskie tradycje, wywodzące się z obrzędu obchodzonego w noc przesilenia letniego. Panny dają się ponieść rytmowi tańca, dla każdej z nich stanowi on coś innego.

”Pan Tadeusz” - A. Mickiewicz opisuje narodowy taniec polski – polonez (inaczej polski lub chodzony). Odbywa się on z okazji przybycia do Soplicowa generała Dąbrowskiego, a także z okazji zaręczyn trzech par, w tym Tadeusza i Zosi. W pierwszej parze ruszają Podkomorzy i Zosia. Podkomorzy swym tanecznym kunsztem wzbudza podziw, ale i smutek, ponieważ jest ”ostatnim, co tak poloneza wodzi”. Za nimi podążają kolejne pary:
I szły pary po parach hucznie i wesoło,
Rozkręcało się, znowu skręcało się koło,
Jak wąż olbrzymi, w tysiąc łamiący się zwojów;
Mieni się centkowana, różna barwa strojów…”


”Chłopi” - W. Reymont opisując weselne zabawy przedstawia także rodzaje tańców. Każdy z nich ma inny charakter: krakowiak to symbol młodości i swobody, mazur jest poważny, stateczny i nieustępliwy, jak uparta gospodarska dusza; zaś oberek oznacza miłość i radość, dlatego tańczy się go skocznie i zwrotnie.

”Wesele” - S. Wyspiański opisując taniec Pana Młodego z Panną Młodą wyśmiewa chłopomanię. Innym nawiązaniem do motywu tańca jest taniec chocholi z ostatniej sceny III aktu. Bohaterowie poddają się somnambulicznym, magnetycznym rytmom wygrywanym przez chochoła. Ta symboliczna scena ma przedstawiać bierność, apatię i ogólną niemoc społeczeństwa polskiego, tańczącego taniec niewoli. Nie sposób wyrwać się z zamkniętego kręgu:
”…dech mu zapiera Rozpacz, a przestrach i groza obejmuje go martwotą; słania się, chylą ku ziemi, potrącany przez zbity krąg taneczników, który daremno chciał rozerwać…”
Jedyną nadzieją na odrodzenie się patriotyzmu i wyzwolenie daje wiara w cykliczność przyrody, która pozwoli zdjąć słomę z krzaku róży.

strona:   - 1 -  - 2 - 


  Dowiedz się więcej
1  Wieś - wyrazy bliskoznaczne
2  Motyw zjaw, duchów, upiorów w literaturze
3  Pojęcia związane z miłością (frazeologia)Komentarze
artykuł / utwór: Motyw tańca w literaturze


 • Dzieci kochane, nie liczcie na to, że ktoś przeczyta Wasze ogłoszenie i poświęci swój cenny czas na to, by szukać i wysyłać obcemu człowiekowi materiały do prezentacji. Czas się wziąć samemu do pracy. Wywieszenie swojego ogłoszenia pośród 30 innych na stronie z brykami i liczenie na czyjąś pomoc jest mocno naiwne... A przecież zdajecie egzamin DOJRZAŁOŚCI!
  kasia (n {at} n.pl)

 • Hej, ja właśnie też zdaje mature "Motyw tańca w literaturze i innych dziedzinach sztuki" jakbyście mieli jakieś przydatne materiały to bede wdzieczna. Z góry Dziekuje.
  KAma (kamusia91 {at} wp.pl)

 • EY EY EY ludzie, jakich ksiazek moge uzyc ? Co moge znalezc ciekawego w bibliotece?? Pomozcie ,potrzebuje waszej pomocy xD hehe Jesli ktoś moglby poomoc moje gg 6543511
  Anonim ()

 • Ja bym do tego dorzuciła jeszcze "Przedwiośnie" - kozak Karoliny i Cezarego, "Rozmowę Mistrza Polikarpa ze Śmiecią" - dance macabre i "Melodię mgieł nocnych" - opis przyrody w ruchu tanecznym. Polecam uwadze stronę internetową: http://zs2-stargard.edu.pl/taniec/index. html Bardzo mi pomogła. Jest to dobra baza do prezentacji, jednak warto, a nawet trzeba zajrzec do bardziej specjalistycznej literatury. Najlepiej iśc do małej biblioteki/czytelni i porozmawiac z miłą panią albo miłym panem, a oni napewno coś doradzą i pomogą wybrac do literatury przedmiotu. Ja tak zrobiłam i nie żałuję. Jeśli ktoś by porzebował inspiracji służę prezentacją, bibliografią i konspektem. Powodzenia!!!
  Aśka (asia_cichon {at} o2.pl)

 • Witam wszystkich,ja również zdaje maturę z polskiego i potrzebuję tematów związanych właśnie z motywem tańca ''taniec jak motyw w literaturze filmie i malarstwie'' będę wdzięczna za pomoc.Czekam na Wasza pomoc,materiały proszę przesyłać na adres marze_naaa6 {at} buziaczek.pl
  Marzena (marze_naaa6 {at} buziaczek.pl)

 • cześć :) niestety ja również mam maturę w tym roku i jak większość z Was wybrałam temat związany z tańcem a dokładnie brzmi on "Scharakteryzuj motyw tańca na wybranych przykładach literatury i filmu XX i XXI wieku".Będę wdzięczna za pomoc :) Pozdrawiam! :)
  Ewelina :) (ewelina.brandys {at} gmail.com)

 • Nie wiem czy ktokolwiek mi odpisze, ale mam takie pytanie czy znacie może jakieś książki z literatury powszechnej w których ukazany jest motyw tańca? A także mam problem bo usłyszałem w radiu cytat "taniec to nieme wyznanie miłości" sprawdziłem są to słowa Dostojewskiego jednak czy ma ktoś może pojęcie z jakiego utworu? bardzo mi na tym zależy pozdrawiam.
  Maciek ()

 • tez wybralam ten motyw na maturze :) mam nadzieje ze wybralam slusznie bo niewydaje mi sie trudnym motywem :P a ksiazki jakie uzylam do bibliografii to Polonez w Panu Tadeuszu Wesele wyspianskiego Tango mrozka Psalm 150 i chyba tyle :) Zycze powodzenia tegorocznym maturzysta :))
  Goniaaa (nieobliczalna {at} op.pl)

 • Witam;) moim tematem maturalnym jest "motyw tańca i jego funkcje w utworze. Omów zagadnienia odwołując sie do wybranych tekstów literackich" jeśli macie jakieś materiały to byłabym wdzięczna za pomoc;)) moj meil: kleo8917 {at} o2.pl z góry dziękuje;) i pozdrawiam
  Klaudia (kleo8917 {at} o2.pl)

Tagi: