Motyw wsi w literaturze
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
MITOLOGIA - Atena była nie tylko piękną boginią wojny, ale czuwała też nad uprawą roli, nauczyła ludzi posługiwać się końmi, wynalazła pług. Później uznano ją także za boginię mądrości, roztropności, opiekunkę miast. Natomiast Demeter była przede wszystkim boginią zbóż oraz plonów, urodzajów, nauczyła ludzi uprawiać rolę. W wierzeniach Rzymian opiekunką owoców oraz kwiatów stała się Pomona, etruska nimfa. Według Owidiusza, została żoną Wertumnusa, a ich małżeńska wierność pozwalała im starzeć się i młodnieć - niczym zmieniające się pory roku, dojrzewanie owoców. Nosiła wieniec z winorośli, z rogu obfitości wysypywała owoce, często ukazywano ją jako kobietę siedzącą na koszu pełnym kwiatów i owoców.

Bukoliki - Teokryt stworzył gatunek sielanki (bukoliki, idylle), w których ukazywał wyidealizowany obraz życia wiejskich pasterzy, żyjących blisko natury, w harmonii i spokoju.

”Bukoliki” - Wergiliusz wzorując się na sielankach greckich Teokryta opisuje życie pasterzy w szczęśliwej Arkadii. ”Rozkwitający chłopcy” opowiadają o swych przygodach miłosnych, rywalizują w konkursach poetyckich.

”Georgiki" - Wergiliusz w swym poemacie zawiera pochwałę życia wiejskiego i pracy na roli. Kolejne księgi mówią o rolnictwie, ogrodnictwie, hodowli bydła, pszczelarstwie. Poeta głosi odrodzenie narodu poprzez odrodzenie i9talskiej wsi i powrót do obyczajów przodków.

„Satyra na leniwych chłopów” - piętnastowieczny utwór przedstawia realistyczny zapis życia wsi. Został napisany z punktu widzenia ziemianina, który narzeka na niewłaściwy stosunek chytrych kmieci, chłopów do swych pańszczyźnianych obowiązków. Chłopi nie chcą trudzić się na pańskiej ziemi, pracę rozpoczynają w południe, zbyt często odpoczywają, robią wszystko, by oszukać pana i przynieść mu szkodę. Nie mając dość siły na otwarty sprzeciw, stawiają bierny opór. Zdaniem autora, jest to występek przeciwko Bogu, naruszenie ustalonego przez Niego ładu świata.


”Krótka rozprawa między trzema osobami, Panem, Wójtem a Plebanem” - M. Rej w satyrycznym ujęciu przedstawił wieś, będącą odbiciem całej ówczesnej Polski, obrazem degradacji poszczególnych stanów, ich sprzecznych interesów rodzących konflikty - w gruncie rzeczy wszyscy na tym tracą, a autorytet państwa i Kościoła obniża się. Chłopom żyje się coraz gorzej, a reprezentantom pozostałych stanów ich los jest obojętny, próbują jedynie z ich pracy czerpać jak największe zyski:

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 - 


  Dowiedz się więcej
1  Miasto - wyrazy bliskoznaczne
2  Rodzina - wyrazy bliskoznaczne
3  Rodzina w literaturzeKomentarze
artykuł / utwór: Motyw wsi w literaturze


 • Hej. W maju maturka. :) Jako temat prezentacji maturalnej wybrałam sobie: ,,Pejzaż wsi i życia na niej w literaturze i malarstwie''. Wybrałam ,,Chłopów'' Reymonta. I nie wiem co jeszcze do tego. Myślałam nad jakąś nie-lekturą, przyjemną w czytaniu - możecie coś polecić? Z obrazami chyba nie będę miała problemu. Więc jeśli byłby ktoś kto chciałby się podzielić ze swoimi uwagami i pomysłami - czekam na maila :)
  Dominika (dominika.karcz {at} onet.eu)

 • hej:) mój temat to Literacke spojrzenia na Polską wieś. Omów na wybranych przykładach podobieństwa i różnice. Nie mam pojęcia od czego zacząć. Jakby ktoś mógł podesłać mi jakieś pomocnicze materiały byłabym bardzo wdzięczna!:)
  Tyśka (justynab1423 {at} buziaczek.pl)

 • Mój temat to Obraz wsi w literaturze – zanalizuj, odwołując się do wybranych dzieł. Wybrałem Chłopów, Pana Tadeusza i Przedwiośnie.. za lit. przedmiotu wybrałem 1. Biblioteka Analiz Literackich: Chłopi Władysława Stanisława Reymonta [Państwowe Zakłady Wydawnictw Szkolnych] i Wyka Kazimierz: Reymont, czyli ucieczka do życia[Warszawa 1979] Co o tym sądzicie...? Myślicie, że dobrałem dobre utwory...? odp na maila.
  Piotr (pwolski10 {at} onet.eu)

 • hej. ;) w maju 2011 mam maturę. mój temat to "Wieś-piekło czy idylla. zbadaj rózną interpretacje życia wiejskiego na utworach wybranych epok." mam koncepcje żeby przedstawić ten idyliczy sposób, ale kompletnie nie wiem jakie ma wziąśc utwory . Jeśli ktoś wie jakie to są utwory albo ma podobny temat to prosiłabym o kontakt na e-mailu. z góry dzięki Pozdrawiam :)
  Kasia (kaasienka92 {at} o2.pl)

 • Witam mam temat maturalny:Zaprezentuj literacki obraz wsi w utworach różnych epok.nie mam pojęcia jak się za to zabrać jeśli ktoś ma jakies cenne uwagi albo ciekawe stronki to będę wdzięczna proszę pisać na moj e-mail:kasiula236 {at} interia.pl z gory dziekuje i pozdrawiam.
  Kasieńka (kasiula236 {at} interia.pl)

 • mój temat to "Obraz wsi polskiej w literaturze i malarstwie. Rozwiń temat, odwołując się do wybranych dzieł" czy mógłby mi ktoś pomóc z literatura przedmiotowa? jeśli ma ktoś jakieś pomysły to proszę o kontakt na: olun {at} onet.eu z góry dziękuje :)
  ola (olun {at} onet.eu)

 • hej:) widze że wszyscy maja problem podobny do mojego! też szukam ćzegoś na prezentację! Mój temat to: sposoby kreowania wsi w literaturze! Gdyby ktoś z was coś znalazł byłabym wdzięczna za przesłanie jakichkolwiek materiałów pomocniczych! Z góry dziękuję i jak sama coś znajdę również prześlę! Powodzenia!
  Nina (aloola4 {at} gmail.com)

 • Hej mam pytanie nie ma ktos z was może jakiejś pracy ta netmat motywy wsi w literaturz XIX wieku?? Bardzo byłyby przydatne jakies wskazówki jakie ksiazki itp. myslalam o antku, szkice weglem i krotkim opowiadaniu zmierzch... co myslicie?
  Diana (didia03 {at} wp.pl)

 • Mój temat na ustną mature to ,,Literackie wizje wsi.Przedstaw na wybranych przykładach'' czy ktoś chciałby pomóc?chociaż jakieś wskazówki do tego tematu.
  nika (moni_30 {at} onet.eu)

Tagi: