Pojęcia związane z motywem matki (frazeologia)
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
krewny po kądzieli - krewny po stronie matki

wyssać coś z mlekiem matki - mieć coś wpojone, wrodzone, być do czegoś przekonanym

Jaka mać, taka nać - jakie matki, takie dziatki – wg Wulgaty.

Stabat Mater (Dolorosa) z łac., Stała Matka (Boleściwa) – początek i tytuł trzynastowiecznej sekwencji napisanej rymowaną tercyną, przypisywanej włoskiemu franciszkaninowi, bądź papieżowi Innocentemu III.

”Muter Courage” – Matka Courage – bohaterka powieści H.J.Ch. von Grimmelshausena – „Zadziwiający opis żywota arcyoszustki i włóczęgi o prostytutce, która przywdziawszy mundur rajtara dla ratowania honoru, staje się w czasie wojny trzydziestoletniej najpierw żoną kapitana, potem porucznika, następnie markietanką, wreszcie przyjęta do taboru Cyganów ginie wraz z nimi, spalona na stosie. Motyw ten wykorzystał w swojej sztuce „Matka Courage i jej dzieci” Bertolt Brecht.

Mater Matuta - staroitalska bogini poranka, kobiet i porodu.

Matka królów - Elżbieta Rakuszanka, od 1454 roku królowa Polski, żona Kazimierza jagiellończyka. Miała sześciu synów i siedem córek, z których Władysław panował w Czecha i na Węgrzech, Jan Olbracht, Aleksander i Zygmunt panowali w Polsce, św. Kazimierz ubiegał się o tron węgierski, a Fryderyk był arcybiskupem gnieźnieńskim i kardynałem.

Oznacz znajomych, którym może się przydać
  Dowiedz się więcej
1  Podróż - wyrazy bliskoznaczne
2  Rycerz - wyrazy bliskoznaczne
3  Motyw zbrodni w literaturzeKomentarze
artykuł / utwór: Pojęcia związane z motywem matki (frazeologia)    Tagi: