Motyw matki w literaturze
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
”Dym” - M. Konopnicka opisuje ogromną miłość matki do syna, młodego robotnika fabrycznego. Jest on dla niej całym światem, dlatego z radością codziennie czeka na niego z obiadem, spędza z nim wieczory. Pewnego dnia w fabryce wybucha pożar – matka przeczuwa, że straciła najbliższą sobie osobę.

”Banasiowa” - M. Konopnicka opisuje historię starej kobiety, która, bojąc się samotności, ”ściągła do córki na śmierć. Śmierć jednak nie przychodzi, a córka wypomina matce, że musi ją karmić i płacić za jej zakwaterowanie. Matka rozumie trudną sytuację dziecka i nie ma żalu do córki.

”Matka - Maksym Gorki w swojej powieści osnutej na tle demonstracji w czasie 1 maja w Sormowie i Niżnim Nowogrodzie w 1902 roku ukazuje przeobrażenie wystraszonej starej kobiety w nieugiętą bojowniczkę sprawy rewolucji, której poświęcił się jej syn – Paweł Własow.

”Matka Joanna od Aniołów” - Jarosław Iwaszkiewicz w swym opowiadaniu parafrazuje historię o opętanych mniszkach, przenosząc ją na dalekie kresy dawnej Rzeczpospolitej – do Ludynia, dokąd zjeżdża ksiądz Suryn. Na podstawie opowiadania Jerzy Kawalerowcz nakręcił film – „Matka Joanna od Aniołów”.

”Miasto mojej matki” - J. Kaden-Bandrowski pisząc swą powieść dochodzi czterdziestki swego żywota i - obejrzawszy się za siebie - dostrzega pamięcią wnikliwą własne dzieciństwo, matkę, ojca, dom rodzinny. Z utworu wyłania się zindywidualizowany obraz rodzinnego domu głównego bohatera utworu. Z jednej strony są to praca i zapobiegliwość dorosłych, z drugiej zabawa i nauka dzieci. Ich wzajemny stosunek pomimo drobnych konfliktów i nieporozumień jest pełen miłości i życzliwości. On to decyduje o spoistości tego domu, który przygotowuje swych młodych mieszkańców do wejścia w świat. U początku tej drogi stoi zawsze matka, która otacza, wspiera i ochrania swoje dziecko. Bandrowski pisze, iż:
" Jako dorosły mężczyzna w pracy, w pokoju, na wojnie przekonałem się, że wszystko, com dobrego zrobił, w tych właśnie cnotach matczynych miało początek. Jej uśmiechy, niezauważone, jej łzy tylekroć przez nas dzieci, wzgardzone, jej myśli wielkie i skromne, tyle razy przez nas, młodych chłopaków wyśmiane, one to przecie były nade mną, stopione w gwieździe przewodniej, błyszczącej radośnie nad każdą dobrą chwilą.”


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 


  Dowiedz się więcej
1  Cierpienie w sztuce
2  Motyw podróży w sztuce
3  Motyw wsi w literaturzeKomentarze
artykuł / utwór: Motyw matki w literaturze


 • Motyw matki w literaturze-mogę podsunąć kilka propozycji:Bogurodzica,Krol Edyp Sofoklesa(tam jest przedstawiony tragizm matki i zarazem żony Edypa),Lament świętokrzyski,Stabat Mater Dolorosa-Matka Boska Bolejąca,Do matki Polki-A.Mickiewicza,Dziady-opis P.Rollison błagajacej o widzenie syna,Zmierzch-S.Żeromski
  Aga (agata.laniewicz {at} wp.pl)

 • w lamencie.. mozesz napisac ze matka boska cierpiala razem z synem. przezywala razem z nim jego katusze. musiala patrzec na jego meke wiedzac ze nie moze mu w zaden sbosob ulzyc w cierpieniu...
  anka (())

 • do matki w sztuce jest wiele przykladow do wybrania m. in oczywiscie Pieta, obrazy : "matka myjaca senne dziecko" m.cossat, "odpoczynek podczas ucieczki do egiptu" gerard David, " Matka malarza" Luciana Freud. poszperajcie w necie napewno cos znajdziecie. ja tez zdaje mature 2011 i mam temat matka w literaturze.za pomoca internetu, opracowan i na podstawie przeczytanych ksiazek naapisalam cala prace. Wy tez dacie rade. powodzenia!:*
  butterfly ()

 • też wybrałam ten temat na maturę 2011 uważam że jest łatwy jak narazie wybrałam Granice Przedwiośnie i Dym chce wybrać jeszcze kilka wierszy :) Planuje napisać to tak jak kolega / koleżanka wyżej czyli zacząć od Matki Boskiej a skończyć na swojej :) Co to sztuki to narazie wybrałam tylko 2 obrazy "portret matki" i "macierzyństwo" ;)
  Aga ()

 • hej ja tez wybralam ten temat mam pytanie jak piszecie dzielicie matke na dobra i zla czy wjedziecie epokami ? chetnie powymieniam sie ibnf piszcie na miela , a i jak piszecie plan ramowy
  Margot (margo63 {at} vp.pl)

 • wybralam ten tenat na mature 2011 i nie wiem czy dobrze zrobilam chce opisac jakies 2 przyklady z literatury i 2 z sztuki czy mysle dobrze to nie wiem ale chce zeby wszystko bylo na tip top wiec jakbyscie mogli cos podsunac moze juz ktos robil taka prezentacje jakies szczegoly to bylabym wdzieczna.... w razie czego piszcie na gg 7293858 dziekuje z gory
  inez ()

 • witam, ja też wybrałam ten temat ale niestety ja mam go troszke poszerzony... odnośnie obrazów to wybrałam wyspainskiego i łempicką a co dalej to nie wiem....;/
  Goś (berni676 {at} wp.pl)

 • Ja wybrałam BANASIOWĄ Konopnickiej, GRANICE Nałkowskiej, SPOTKANIE Z MATKĄ Gałczyńskiego, ZDĄŻYĆ PRZED PANEM BOGIEM Hanny Krall oraz OJCIEC GORIOT Balzac'a. Mam też MACIERZYŃSTWO Wyspiańskiego [obraz], JAN KOCHANOWSKI NAD ZWŁOKAMI URSZULKI Matejki i PIETE Michała Anioła. Jeżeli jest ktoś chętny wymienie sie i podziele sie materiałami. Piszczie!
  jolcia (jolcia725 {at} vp.pl)

 • Wybrałam funkcjonowanie motywu matki. Jako lektury wzielam Przedwiośnie, Granicę, niestety na więcej nie mam pomysłu. Czy ma ktoś jakies opracowania dotyczace tych lechtur i motywu? Z gory dzieki za tytuły :)
  Ania ()

Tagi: