Dzieciństwo/dziecko w literaturze
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
„Treny” - Jan Kochanowski opłakuje ukochaną córkę Urszulkę, która w chwili śmierci miała zaledwie trzy lata. Poeta przypisał dziecku wyjątkowe zdolności, z Urszulką wiązano wielkie nadzieje, pisarz twierdził, że jej radość, pogoda decydowała o szczęściu całego domu, rodziców, nazwał ją nawet Safą słowieńską. Kochanowski zadaje pytanie o to, co stało się z Urszulą po śmierci, pytanie o życie pozagrobowe jest w gruncie rzeczy pytaniem o samo istnienie Boga. Poszukiwania dziecka w pozagrobowych przestrzeniach ze starożytnej mitologii, w Kosmosie, nawet w nicości trudno uznać za wyraz niezachwianej wiary chrześcijanina w istnienie raju. Kulminacją wątpliwości jest środkowa część Trenów - głównie od IX do XI. To zarazem punkt szczytowy rozpaczy po śmierci córki, punkt, od którego rozpoczyna się droga do pogodzenia ze światem (niesie je głównie upływający czas) i Bogiem.

„Król Olch” – J.W. Goethe opisuje nocną wyprawę ojca z dzieckiem przez ciemny las. Dziecko w gorączce widzi Króla Olch, postać z baśni germańskich, który nawołuje je do siebie. Przerażony chłopiec umiera ze strachu.

”Dziady” cz. II- Adam Mickiewicz do kategorii duchów lekkich, zalicza postaci dwojga dzieci: Józia i Rózi. Występują one jako trzepoczące skrzydełkami aniołki, ale nie mogą dostać się do nieba, pozostają w czyśćcu, gdzie trwają w nudzie, trwodze o to, czy znajdą się w niebie. Niebo jest przed nimi zamknięte, bowiem ich życie było zbyt łatwe, upływało na zabawach, pod troskliwą opieką matki. Nie zaznawszy ziemskiej goryczy, nie mogą poznać niebiańskiego pokoju, szczęścia.

„Pan Tadeusz” – A. Mickiewicz wspominając na emigracji swoje rodzinne strony, akcję swej epopei umieszcza w Soplicowie. Ukazuje je Mickiewicz jako arkadię, symbol szczęścia lat dziecinnych i utraconej ojczyzny. Stanowi ono ostoję polskości, dawnych obyczajów i tradycji szlacheckich. Ten wyidealizowany obraz powstał z tęsknoty za beztroską lat dziecinnych spędzonych w rodzinnym domu na nowogródczyźnie. Jako sielanka przedstawione jest dzieciństwo dorastającej Zosi, wnuczki Stolnika Horeszki, wychowującej się pod troskliwym okiem Telimeny. Zosia zajmowała się karmieniem ptactwa, przebieranie się w dziewczęce sukienki, zabawa z dziećmi i elementarna edukacja.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 - 


  Dowiedz się więcej
1  Motyw wsi w literaturze
2  Polska i Polacy w sztuce
3  Dziecko - wyrazy bliskoznaczneKomentarze
artykuł / utwór: Dzieciństwo/dziecko w literaturze


 • A gdzie Konopnicka i jej utwory skierowane do dzieci, takiej jak cały zbiorek "Co słonko widziało" albo "Jak się dzieci z Rozalią w Bronowie bawiły", brakuje tu też utworów Jachowicza, Lenartowicza, Teresy z Tańskich Hoffmanowej, czy Jadwigi Papi - przecież tam jest dziecko szczęśliwe, łobuzerskie, psotne, a nie same śieroty nieszczęsne
  Anna ()

 • Fajna stronka:) , ale ktoś by mógł mi pomóc ...w dobraniu lektur do tego tematu ..te lektury na podstwaie różnych epok.. z góry dziekuje i prosze na tego E-maila: (Kena123 {at} buziaczek.pl) Pozdrawiam
  karolina (kena123 {at} buziaczek.pl)

 • Ewolucja ukazywania dziecka i dzieciństwa w literaturze i innych dziedzinach sztuki od XVI do XIX wieku. Proszę o pomoc w dobraniu lektur z góry dziękuje.
  dzika ()

 • Witam;)Tematem mojej prezentacji maturalnej jest:"Trudne dzieciństwo i jego wpływ na losy bohatera.Omów problem na wybranych przykładach literackich."Jeśli ktoś miałby jakieś materiały na ten temat, bardzo proszę o pomoc;)Pozdrawiam
  Beata (beatka19903 {at} wp.pl)

 • Hej mój temat to "motyw dziecka w literaturze i sztuce. Zinterpretuj różne jego ujęcia na wybranych przykładach. Wszystko fajnie, ale w literaturze znalazłam same motywy smutnych, samotnych, cierpiących dzieci.. a co z tymi wesołymi? szczęśliwymi?? proszę o pomoc w podaniu jakiegokolwiek przykłądu ;)
  dziecko ()

 • Hej. Mój temat prezentacji, to "Motyw dziecka w literaturze i sztuce. Zinterpretuj różne jego ujęcia na wybranych przykładach". Bardzo fajny temat, mam już jakąś koncepcje, ale czy występuje w literaturze motyw dziecka szczęścliwego??? proszę o jakiś przykłąd ;)
  dzieck ()

 • mój temat prezentacji maturalnej brzmi: Portrety dziecka w literaturze. Analiza postaci wybranego materiału literackiego. Ma ktoś jakieś materiały, które mogłyby mi pomóc lub sugestie co mogłabym tam zawrzeć? Baaaardzo proszę o pomoc i będę baaaardzo wdzięczna za każdą informację!
  ada (mala_ada {at} buziaczek.pl)

 • witam. mam pytanie :D moj temat maturalny to: "motyw dziecka w literaturze. Przedstaw na wybranych utworach literackich roznych epok." jakby ktos mi pomogl dobrac jakies odpowiednie lektury :) z gory dziekuje i pozdrawiam :)
  Michał Świeży (freshnes {at} poczta.fm)

 • Swietna stronka, bardzo mi pomogla w pracy maturalnej:) tylko nie woiem gdzie mam znalesc wiecej informacji na temat obrazow... moze ktos moze mi pomoc?:)
  Aga ()

Tagi: