Rodzina w literaturze - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
BIBLIA - Pierwszą rodziną byli Adam i Ewa. W Starym Testamencie mamy do czynienia z rodziną podporządkowaną władzy mężczyzny, który sprawował prawną opiekę nad dziećmi oraz żoną (patriarchat). Za poważne wykroczenie uważano brak poszanowania i posłuszeństwa wobec rodziców ze strony dzieci, które do chwili wstąpienia w związek małżeński znajdowały się we władzy ojca, miały też obowiązek opiekowania się starymi rodzicami. W najszerszym znaczeniu pojęcia rodzina to cały lud Izraela.
Nowy Testament inaczej ujmuje zagadnienie rodziny. W wypowiedziach Jezusa lojalność wobec Ewangelii jest ważniejsza od lojalności rodzinnej, ale też Chrystus potwierdził nakaz okazywania rodzicom szacunku. Ponieważ cała społeczność chrześcijańska była traktowana jako rodzina, tradycyjny obraz rodziny musiał ulec zmianie. Jezus za swą rodzinę uważał wszystkich tych, ”którzy słuchają stłowa Bożego i wypełniają je, nie zaś tylko tak zwaną Świętą Rodzinę, to jest Marię i Józefa.

”Antygona” - Sofokles uważał, że pierwszą i najświętszą formą ludzkiego współżycia, daną przez naturę, jest rodzina. Antygona, w imię obowiązków rodzinnych, decyduje się, wbrew rozkazowi króla, na pochowanie swego brata Polinejkesa, za co ponosi karę. Nie pomaga jej w tym siostra Ismena. Śmierć Antygeny staje się tragedią dla Hajmona, jej narzeczonego i następcy tronu Teb. Król Kreon, wierząc w swe racje, naraża się bogom. Tłumiąc rodzinne uczucia (np. wobec syna), doprowadził do śmierci wszystkich najbliższych mu osób. Nad życiem jego i jego rodziny zaciążyło fatum, nieubłagany los, klątwa ciążąca nad potomstwem Edypa, które z wyroku bogów będzie cierpieć, pokutować.

”Odyseja” - Homer opisuje pełną fantastycznych przygód tułaczkę Odyseusza. Po dziesięciu latach bohater powraca w końcu do rodzinnej Itaki. Niepoznany przez nikogo udaje żebraka. Poznaje go dopiero jego syn – Telemach, zaś żona Odysa – Penelopa to do dzisiaj symbol małżeńskiej wierności, ponieważ mimo zalotów wielu mężczyzn, nie uległa żadnemu, cierpliwie czekając na męża.

”Pieśń świętojańska o Sobótce” - Jan Kochanowski w pieśni Panny XII przedstawia obraz żyjącej w sielankowych realiach, szczęśliwej rodziny ziemiańskiej. Sprzyja jej natura, na polach i w domu pracuje zadowolona służba, a ziemianin dogląda jedynie swego gospodarstwa. Żona jest wzorową, skrzętną gospodynią, dba o dom, pomaga w nadzorowaniu całego majątku ziemskiego. Kochająca się rodzina razem pracuje, bawi się, wszystkie pokolenia wyznają ten sam system wartości, nade wszystko cenią zalety moralne, nie zamierzają zabiegać o pomnożenie majątku, czują się szczęśliwi mając to, co dał im los.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 


  Dowiedz się więcej
1  Śmierć w literaturze
2  Rodzina - wyrazy bliskoznaczne
3  Pojęcia związane z miłością (frazeologia)Komentarze
artykuł / utwór: Rodzina w literaturze


 • no ja bym dodala rodzine wieloslawskich jako szczesliwa moze mito o demeter i korze bo ladny zwiazek matki z corka i na 100% romeo i julia czyli rodzina ktora zablia .. albo makbeta czy hamleta.. moim zdaniem malo pokazane nie poddaje za duzo pomyslow
  Monika (misk13 {at} wp.pl)

 • Fajne materiały na powtórkę przed wypracowaniem na polskim...Przydało by się tylko bardziej szczegółowe steszczenia wymienionych pozycji. Ale poza tym OK!!! ;D
  N {at} t {at} lii ()

 • dawniejsze i wspolczesne wzorce rodziny...potrzebne mi sa te wspolczesne,znalazlam duzo przykladow ale ukazujacych negatywne wzorce,chcialabym cos pozytywnego w wspolczesnej rodzinie...zna ktos jakas db ksiazke na ten temat?
  sandra (cudenko0 {at} poczta.onet.pl)

 • ja takze wybrałam temat wpływu domu i rodziny itd jezeli chodzi o literature bardziej wsołczesna to polecam ksiazke w.kuczoka-"gnoj" jest znakomita
  dorota (dorotka_g {at} tlen.pl)

 • całkiem fajnie zestawione, można dzięki temu wybrać lektury do prezentacji. Bym dodała tu jeszcze "Panią Bovary" Gustawa Flauberta oraz "Granicę" - schemat boleborzański.
  Lena ()

 • wpływ rodziny na bohatera literackeigo-to moja prezentacje maturalna...pieknie zwiezle i na temat...Moralność Pani dulskiej-zły wplyw matki na syna;Lalka-jako zly wplyw-rodzina Łeckich-ojciec wychowal ja na egoistke i wyrachowanna panne i Nad niemnem-rodzina Bohatyrowiczów i Korczynskich jako pozytywne
  Martyna (Martynka87-87 {at} o2.pl)

 • ja mam prezentację na maturę właśnie o rodzinie!! I ja wybrałam tez lekture "PRZEDWIOŚNIE" S.Żeromskiego!! Tam jest przedstawiona rodzina Baryków, relacje Cezarego i z ojcem Sewerynem!!
  Karola ()

 • fajna praca chociaz moze troche zbyt ogolna
  goska ()

 • Naprawde dobrze opreacowany temat
  jarek ()

 • ogólnie ok ale brakuje mi troche literatury wspolczesnej....np rodzina w ktorej panuje choroba jak poczwarka terakowskiej lub patologiczna rodzina z problemami psychologicznymi jak np pręgi.....wszystko ogolnikowo a lepiej by bylo skupic sie na mniejszej ilosci lektur a poruszyc bardziej realne tematy dotyczace rodziny......
  kasia (lucja87 {at} o2.pl)

 • super!!! Przyda się jak nic! Dzięki ;)
  Renata ()

 • Świetna stronka, lepszej nie spotkałam. Znalazłam tu bardzo duzo pomocnych rzeczy do powtórki do maturi i na ustną prezentacje. POLECAM
  Ag {at} tka (agatka.s.t.r {at} wp.pl)

 • Super mam poprawke z polskiego materiał jest doskonały, aczkolwiek nalezy go urozmaicić i wybrac z niego przykłady bo 20 min to za mało na taka obszerna wypowiedz. Swietna pomoc!!!!
  Emilka (emika19 {at} interia.pl)

 • no wszystko fajnie a gdzie jakieś podsumowanie?? ale ogólnie ok, pomogło mi to przy powtórce na polski:)
  wkurzona ()

 • Ten motyw rodziny jest dobrze opisany, ale bez szczegółów. Jest przedstawiony na ogólnikach. W sumie może być.
  Renata (relinka {at} .pl)


Tagi: