Rodzina w literaturze
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
BIBLIA - Pierwszą rodziną byli Adam i Ewa. W Starym Testamencie mamy do czynienia z rodziną podporządkowaną władzy mężczyzny, który sprawował prawną opiekę nad dziećmi oraz żoną (patriarchat). Za poważne wykroczenie uważano brak poszanowania i posłuszeństwa wobec rodziców ze strony dzieci, które do chwili wstąpienia w związek małżeński znajdowały się we władzy ojca, miały też obowiązek opiekowania się starymi rodzicami. W najszerszym znaczeniu pojęcia rodzina to cały lud Izraela.
Nowy Testament inaczej ujmuje zagadnienie rodziny. W wypowiedziach Jezusa lojalność wobec Ewangelii jest ważniejsza od lojalności rodzinnej, ale też Chrystus potwierdził nakaz okazywania rodzicom szacunku. Ponieważ cała społeczność chrześcijańska była traktowana jako rodzina, tradycyjny obraz rodziny musiał ulec zmianie. Jezus za swą rodzinę uważał wszystkich tych, ”którzy słuchają stłowa Bożego i wypełniają je, nie zaś tylko tak zwaną Świętą Rodzinę, to jest Marię i Józefa.

”Antygona” - Sofokles uważał, że pierwszą i najświętszą formą ludzkiego współżycia, daną przez naturę, jest rodzina. Antygona, w imię obowiązków rodzinnych, decyduje się, wbrew rozkazowi króla, na pochowanie swego brata Polinejkesa, za co ponosi karę. Nie pomaga jej w tym siostra Ismena. Śmierć Antygeny staje się tragedią dla Hajmona, jej narzeczonego i następcy tronu Teb. Król Kreon, wierząc w swe racje, naraża się bogom. Tłumiąc rodzinne uczucia (np. wobec syna), doprowadził do śmierci wszystkich najbliższych mu osób. Nad życiem jego i jego rodziny zaciążyło fatum, nieubłagany los, klątwa ciążąca nad potomstwem Edypa, które z wyroku bogów będzie cierpieć, pokutować.

”Odyseja” - Homer opisuje pełną fantastycznych przygód tułaczkę Odyseusza. Po dziesięciu latach bohater powraca w końcu do rodzinnej Itaki. Niepoznany przez nikogo udaje żebraka. Poznaje go dopiero jego syn – Telemach, zaś żona Odysa – Penelopa to do dzisiaj symbol małżeńskiej wierności, ponieważ mimo zalotów wielu mężczyzn, nie uległa żadnemu, cierpliwie czekając na męża.

”Pieśń świętojańska o Sobótce” - Jan Kochanowski w pieśni Panny XII przedstawia obraz żyjącej w sielankowych realiach, szczęśliwej rodziny ziemiańskiej. Sprzyja jej natura, na polach i w domu pracuje zadowolona służba, a ziemianin dogląda jedynie swego gospodarstwa. Żona jest wzorową, skrzętną gospodynią, dba o dom, pomaga w nadzorowaniu całego majątku ziemskiego. Kochająca się rodzina razem pracuje, bawi się, wszystkie pokolenia wyznają ten sam system wartości, nade wszystko cenią zalety moralne, nie zamierzają zabiegać o pomnożenie majątku, czują się szczęśliwi mając to, co dał im los.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 


  Dowiedz się więcej
1  Motyw wędrówki w sztuce
2  Pojęcia związane z młodością (frazeologia)
3  Motyw szatana w literaturzeKomentarze
artykuł / utwór: Rodzina w literaturze


 • Nad niemnem-rodzina Bohatyrowiczów i Korczynskich jako pozytywne. hmm kto czytał całe Nad Niemnem i wie mniej więcej na jakich stronach jest mowa o relacjach między rodzicami a dziećmi. proszę o pomoc bo chce skorzystać tylko z fragmentów tej książki. proszę o odpowiedz i z góry dziękuje :)
  Andżelika (andzela_16 {at} wp.pl)

 • ja mam temat " przedstaw różne obrazy rodziny w lit." I wybrałam Moralność pani dulskiej, piesn swietojanska o sobotce, powrót posla i ferdydurke. Chcę opisać według klas spolecznych, czyli rodzina ziemianska, szlachecka, mieszczanska itp.
  MONIKA (moniaip1 {at} wp.pl)

 • Wybrałam temat "różne oblicza rodziny w literaturze" i tak na dobrą sprawe nie mam zielonego pojecia od czego mam zaczac i przede wszystkim jakie lektury mam wybrac. bede wdzieczna za jakiekolwiek propozycje:) pozdrawiam:)
  natalia (pnatalia {at} onet.eu)

 • Extra stronka,dzięks za pomoc ja się jeszcze zastanawiam co wybrać,ale ten temat bardzo mi się podoba.Popieram myśl,że lepiej jest omówic mniej pozycji,a bardziej szczegółowo,niż po trosze wspomnieć o dziesięciu.powodzonka na egzaminie!!!
  Gosia (gonia.1990 {at} o2pl)

 • A gdzie motyw z przedwiośnia, gdzie ojciec dzieli cukierka na całą rodzinę? Jeden z lepszych motywów a niestety pominięty. Ogólnie praca bardzo fajna i przydatna.
  Marzena89 ()

 • Fajna stronka. Ja na swoja prezentacje maturalna odnosnie domu i rodziny wybrałam moralnosc pani dulskiej, pana tadeusza, chlopw, powrot poszla oraz fraszke Kochanowskiego, na dom w czarnolesie.. zobaczymy jak to bedzie:)
  sylwia ()

 • mam "dawniejsze oraz współczesne modele rodziny na podstawie dzieł literackich, filmu, a także środków masowego przekazu". w literaturze podmiotu mam piesn swietojanska o sobotce (panna XII), powrot posła, tango, mit rodzinny wojaczka i dwa wiersze swierszczynskiej.. w piatek bibliografie trzeba oddac, a ja chyba jeszcze dodam mit o demeter i korze...
  bjedrona ()

 • super stronka!! bardzo przydatna przy powtórkach!!:) mam jednak problem z moim tematem maturalnym ... nie wiem dokładnie jakie przykłady utworów i filmów powinnam podać do tematu relacje pomiędzy rodzicami i dziećmi... z góry dziękuje za pomoc:))
  karolina (shakira_karolina {at} buziaczek.pl)

 • super stronka!! bardzo przydatna przy powtórkach!!:) mam jednak problem z moim tematem maturalnym ... nie wiem dokładnie jakie przykłady utworów i filmów powinnam podać do tematu relacje pomiędzy rodzicami i dziećmi... z góry dziękuje za pomoc:))
  Karolina (shakirakarolina {at} buziaczek.pl)

Tagi: