Dom w literaturze
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
”Tango” - S. Mrożek ukazuje dom Stomilów, w którym mieszkają trzy pokolenia, jednak w żaden sposób nie potrafią się porozumieć. W rodzinie panuje bezład. Dom wypełniają porozrzucane rupiecie. Ojciec nie potrafi być ojcem, jego miejsce zajmuje syn – Artur, próbując przywróci ład w rodzinie, zaś babcia zachowuje się jak młódka. Artur o swoim domu mówi:
”W tym domu panuje bezład, entropia i anarchia (…). Żadnego porządku, żadnej zgodności z dniem bieżącym. Żadnej skromności ani inicjatywy. Tutaj nie można oddychać, chodzić, żyć!”


’Filozofia dramatu” - J. Tischner wspomina dom, jako przestrzeń najbliższą człowiekowi. ”Wszystkie drogi człowieka przez świat mierzą się odległością od domu. Widok z okien domu jest pierwszym widokiem człowieka na świat. (…) Dom jest gniazdem człowieka”.

Sztuka „Dom” - Józef Baran kojarzy dom z kolejnymi narodzinami, pogrzebami i weselami członków rodziny. Wszystko następuje po sobie w stosownym rymie, tylko matka upiera się ”to wszystko było wczoraj”.

„Dom dzienny, dom nocny” – O. Tokarczuk wsłuchuje się w okolicę, gdzie na stałe mieszka (wieś w Sudetach na pograniczu polsko-czeskim). Pisarka oddaje całą fizyczną namacalność domu - jego kształt, obraz, światło, zapach, barwę powietrza, kolor ziemi, przezroczystość nieba. Umieszcza go w przestrzeni. I może to być zwykły dom, mieszkanie w bloku.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 


  Dowiedz się więcej
1  Śmierć kochanków
2  Rodzina w sztuce
3  Wolność - wyrazy bliskoznaczneKomentarze
artykuł / utwór: Dom w literaturze


 • Omow na wybranych przykładach relacje bohateraz jego miejscem pobytu.. wybrałam ten temat bo wydawal mi się bliski...ale jak się w niego wgłębiłam to jednak nie jest taki "miły" jak mi się wydawalo... no bo jakie "RELACJE" moge tu opisac? myślałam o "Zbrodni i karze" i "Latarniku" ale czy na pewno bedzie to odpowiednie? proszę o pomoc :) pozdrawiam.
  Dzióbka ()

 • Cześć. co do kamienicy to na pewno wystepuje ona w "Granicy" Z. Nałkowskiej, poza tym w "Lalce" Prusa. Poszukajcie w nowelach pozytywistycznych (może Kamizelka Prusa) Tam na pewno będą przykłady
  Duch ()

 • heY ja mam temat motyw domu w literaturze. jesli ktos mialby jakies przydatne stronki na ten temat prosze podajcie.pozdrawiam i zycze powodzenia na maturce;)
  Edyta (edziaa17 {at} o2.pl)

 • Ja potrzebuje materałów do pracy maturalnej, ale o motywie samej kamienicy nic nie mogę znaleść. Mój temat to: Kamienica jako przestrzeń życia człowieka. Rozważ temat na wybranych przykładach. Jeśli ktoś mógłby mi pomóc coś znaleść to będe wdzięczna :)
  paulinsien (paulinsien-1 {at} wp.pl)

 • czesc ja tez mam ten temat zaczynam od tego co to maoralnosc itp a potem lece lekturami mam nadzieje ze przyda sie ta wskazówka pozdrawiam i zycze powodzenia!!
  sylwia ()

 • Mam ogromną prośbe, błagam tych którzy mają coś na ten temat, tzn. jakieś materiały, prace, bo ja kompletnie nie mam pojęcia jak się zabrać za ten temat pozdrowionka
  sylwia (sylwia1911 {at} onet.eu)

Tagi: