Motyw przemijania w literaturze
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Z czasem noc dniowi, dzień zaś nocy ustępuje,
Czasowi z goła wszystko na świecie hołduje.”)
Jedyną stałą rzeczą jest dla niego miłość do Anny, która nigdy się nie zmieni.

”Krótkość żywota” - D. Naborowski nazywa życie ”czwartą częścią mgnienia, dlatego człowiek powinien pogodzić się z ulotnością życia, które jest jak dym, cień czy punkt. Wszystko płynie i nie ma powrotu do rzeczy minionych.

„Faust” - J.W. Goethe pisze –
„Chwilo trwaj, jesteś taka piękna”
podkreślając odwieczne pragnienie człowieka do zatrzymania czasu w chwilach najszczęśliwszych. Każdy z nas chciałby, aby wyjątkowe i niepowtarzalne chwile trwały na zawsze.

„Pan Tadeusz” - Adam Mickiewicz na emigracji wraca pamięcią do ”kraju lat dziecinnych”, który już przeminął. Pragnie uciec od rzeczywistości do krainy swego dzieciństwa. Idealizuje ją, podkreślając równocześnie, że już jej nie ma (np.pisząc o „ostatnim zajeździe na Litwie”).

”Padlina” - Ch. Baudelaire przeciwstawia młodość i piękno brzydocie i rozkładowi. Opisuje bardzo dokładnie rozkładające się ciało, toczone przez czerwie, aby zwrócić się do swej młodej przyjaciółki ze stwierdzeniem „Taką będziesz kiedyś, o wdzięku królowo...”. Autor podkreśla w ten sposób kruchość ludzkiego życia i nieuchronność ludzkiego losu. Rozkład po śmierci nie ominie nikogo.

”Koniec wieku XIX” - K. Przerwa-Tetmajer pisze o odchodzeniu starego wieku i świadomości swojego pokolenia, które utraciło wszelkie wartości. Na ich miejscu nie pojawiły się jednak nowe, a człowiek bez wartości, jak pisze autor: głowę zwiesił niemy”.

”Na Anioł Pański” - K. Przerwa-Tetmajer w wierszu dominuje nastrój smutku i zadumy. Czas upływa i nie można temu w żaden sposób zapobiec:
”I już nie wraca nigdy fala, (...)
I już nie wraca nigdy z dala.”


„Noce i dnie” – M. Dąbrowska opisując losy rodziny Niechciców pokazuje, jak niepostrzeżenie płynie czas:
„Wszystko mija, a nic się nie zmienia. Po złotym tle wciąż płyną szare obłoki...”
Historia wpływa na losy ludzi, powoduje, że zmieniają miejsca zamieszkania, poglądy, zmieniają się mody, a człowiek choć musi ulec przemijaniu, tak naprawdę nie zmienia się, pozostaje wewnątrz taki sam.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 


  Dowiedz się więcej
1  Zjawy, duchy, upiory - wyrazy bliskoznaczne
2  Miłość w literaturze
3  Śmierć dzieci, młodzieńcówKomentarze
artykuł / utwór: Motyw przemijania w literaturze


 • Cudnie, że są ludzie którzy zajmują się czymś takim, mianowicie pomocą zagubionym ludzikom ... takim jak ja. Duża pomoc w przygotowaniu prezentacji maturalnej. Podziękował
  Pawcio (happysad_1443 {at} wp.pl)

 • Motyw przemijania mam zamiar opracować na ustną ale nie wiem jak go ugryżć..Może ma ktoś ciekawy koncept na prace, jakiś plan bądż bibliografię..Proszę o pomoc..Z góry dzięki
  leniwiec (karolu18 {at} o2.pl)

 • bardzo ciekawa pomoc..temat przemijania mam ochotę opracować na ustna ale nie mam koncepcji na pracę..Proszę o jakąś bibliografię bądź plan prezentacji..Z góry dzięki :P
  Karolu (karolu18 {at} interia.pl)

 • Ratunku ! szukam pomocy, bo mam pojecia jak zaczac prezentacje maturalna, a wlasnie mam temat: motyw przemijania na podstawie 2 wybranych epok. Czy ktos moze mi pomoc ?! Jakis plan pracy by mi sie przydal! Help
  Dzagss (jagodabialecka {at} op.pl)

 • super
  gooo ()

 • extra. potrzebuję do pracy magisterskiej materiałów na temat Życie - sen, cień ( w lireaturze baroku). Może znasz strony gdzie mogę tego poszukać? będę wdzięczna. z góry dzięki. cześć
  gosia (adarekto {at} poczta.onet.pl)

 • Śuperr że znalazlam ta stronke bardzo mi pomogla... mam nadzieje ze moja polonistke to zadowoli ... straszna kosa z niej :)
  Konfiturka 8) ()

 • Ekstra, że takie coś zostało zamieszczone w necie. jest to doskonała pomoc, która przyda się każdemu. Dzięki temu pomoc znalazłem !!!
  Potrzebujący pomocy ()

 • Świetnie,że to znalazłam - to będzie dla mnie ogromna pomoc! :D:):D
  clarita ()

Tagi: