Motyw wędrówki w literaturze
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
BIBLIA - Księga Rodzaju - wyrazistym przykładem człowieka skazanego na tułaczkę jest Kain, który w przypływie zazdrości zabił własnego brata. Obaj bracia składali przed Bogiem ofiarę - dziękowali w ten sposób za owoce swojej pracy. Abel złożył w ofierze owcę, a Kain pierwsze plony zboża. Abel miał czyste serce i jego ofiara radowała Pana Boga. Kain zaś, był zazdrosny i Bóg nie przyjął jego ofiary. Nie podobało się to Kainowi i chodził z ponurą twarzą. Bóg powiedział do Kaina "gdybyś postępował dobrze, miałbyś twarz pogodną." Postanowił, że zabije swojego brata - Abla. Gdy byli w polu, Kain wziął kamień i zabił Abla. Bóg zapytał Kaina: Gdzie jest twój brat Abel. Kain odpowiedział: Nie wiem nie jestem jego stróżem. Ale Pan Bóg wiedział co uczynił Kain, więc rzekł do niego: Nie będziesz uprawiał swej roli. Na twoim polu już nic nie wyrośnie. Staniesz się tułaczem na ziemi.

Główną postacią Księgi Wyjścia jest Mojżesz, który otrzymuje od Boga polecenie by wyprowadzić swój lud z niewoli egipskiej i poprowadzić do Kanaanu. To on staje na czele "exodusu" i przez niego Pan nadaje ludowi Prawo. Wędrówka Mojżesza sw poszukiwaniu "ziemi mlekiem i miodem płynącej" staje się odwiecznym symbolem poszukiwania przez ludzi dobrobytu i szczęścia.

"Odyseja" - Homer stworzył archetyp człowieka - podróżnika, wędrowca, tułacza,. To każdy człowiek, który walczy o przetrwanie, błądzi, odbywa podróż w czasie i przestrzeni, także podróż w głąb własnej duszy. Odyseusz to "człowiek w drodze", który po długiej nieobecności chce wrócić do domu, do wiernie czekającej żony, jednak zgodnie z wolą bogów przez dziesięć lat tuła się po świecie, zanim wreszcie może ujrzeć brzegi Itaki. Dążąc do swej ojczyzny błądził, zawracał z drogi, tułał się po morzach. Wrócił sam, zgodnie z wolą Posejdona, bez załogi, okrętów i bogactw, ale cel osiągnął. Szeroko pojęty motyw podróży i podróżnika, ukazany przez Homera, pozwala spojrzeć na życie i naszą przez nie drogę jak na nieustanną wędrówkę, a na siebie samego, jak na tułacza, który, podobnie jak Odys, dąży do jakiegoś celu.

"Przemyślny szlachcic Don Kichote z Manczy" - M. de Cervantes bohaterem swojej powieści czyni prostodusznego szlachcica z Manczy, który po lekturze ksiąg o błędnych rycerzach walczących z olbrzymami i potworami, postanawia wyruszyć w świat, aby poszukiwać rycerskich przygód i walczyć z wszelkim złem. Mimo swego cudacznego wyglądu, budzącego u ludzi śmiech, z przekonaniem wypełniał swą misję.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 


  Dowiedz się więcej
1  Śmierć kochanków
2  Ojczyzna - wyrazy bliskoznaczne
3  pojęcia związane z podróżą (frazeologia)Komentarze
artykuł / utwór: Motyw wędrówki w literaturze


 • Postacie podróżujące/wędrujące z wyboru lub z konieczności obecne są także w następujących książkach: "Alchemik" - P. Coelho "Hobbit" i "Władca Pierścieni" - J.R.R. Tolkien "Czarnoksiężnik z Archipelagu" - U.K. Le Guin "20 000 mil podmorskiej żeglugi" - J. Verne "Opowieści z Narni: Podróż Wędrowca do Świtu" - C.S. Lewis "Gdzie wasze ciała porzucone" - P.J. Farmer "Królestwa Ściany" - R. Silverberg "Tomek w krainie kangurów" i pozostałe tomy - A. Szklarski "W pustyni i w puszczy" - H. Sienkiewicz Kto powiedział, że mamy się trzymać tylko klasyki? :)
  Adela ()

 • jesli juz o motywach literackich, to moze moznaby bardziej wyczerpujaco, jesli moi uczniowe sciagaja, chcialabym, zeby sciaga byla maksymalnie dobra:), pozdrawiam
  malgosia (mhomplewicz {at} yahoo.de)

 • Zapomnieliście o Wolulskim z Lalki!! a tj bardzo ważne: ->wyprawa do Irkucka- zesłanie, poznał naukowców, praca biologa, szanowany, wykształcony człowiek---> metamorfoza z romantyka w pozytywistę -> powrót- odmieniony, pozytywista: ożenił sie z zona Mincla, musiał stanąć na nogi bo nie mógł znaleźć pracy ->wyjazd do Bułgarii- wojny bałkańskie, pragnął zdobyć fortunę-cel nadrzedny, za jej pomocą chciał się zbliżyć do kobiety- idealizował ją; tęsknił za krajem, trudno mu się żyło, nadal tylko kupiec (po powrocie) -> podróż po Powiślu- przyjaciele odwrócili się, samotnik, samopogarda, małość, uzmysławia sobie jak jest naprawdę; Spacer po Powiślu to podróż pozytywisty, który nie może dostrzec nędzy i braku perspektyw, tym, którym los nie sprzyjał; Wysocki- daje mu 10 rubli->praca u podstaw(Skierniewice- kolej) -> ucieczka przed Warszawą i życiem- Paryż, żeby zapomniec o Łęckiej, spotyka Geista- odżywia się w nim naukowiec; lot balonem porównany do lotu Ikara, marzenie przypomina mu, chce rzucić Warszawę i zająć się nauką; jednak brak krytycznego spojrzenia- na prośbę Zasławskiej natychmiast wraca do Warszawy ->podróż do Zasławia i Zasławka- w pełni szczęśliwy, bliskość z ukochaną; podarowuje jej medalion z próbką metalu od Geista- symbol wyrzeczenia się kariery naukowca na rzecz Izabeli -> podróż do Krakowa- pkt kulminacyjny dzieła, krytyczne spostrzeżenie, "odkochanie się", próba samobójcza na wzór Wertera, apatia Podróże to okresy wewnętrznego rozdarcia, walki pozytywisty z romantykiem, społecznika z indywidualistą; trudne, ważne chwile rozwoju osobowości, niosły ból, poniżenie, ale także nadzieję i radość, dały wiedzę i majątek. Wokulski w trakcie podróży mówi o swoich przeżyciach, dzięki czemu możemy poznać jego wnętrze ( psychologizm- dogłębna analiza wewnętrzna bohatera)
  NN ()

 • nareszcie wszystko pójdzie jak z płatka;) matura z polaka przestanie mi sie śnic po nocach;D a właściwie jej oblanie;D teraz wszystko stanie się łatwiejsze:D Nie poddaje się Bo przecież zawsze może mi sie udać... Heh... Nie no musi być dobrze... Najwyższa pora w siebie uwierzyć...i podziękować za materiały na ustną :)
  Orishas ()

 • hm...przez przypadek tu zajrzałem i widze z jakich materiałów korzystała klijentka która mi pisała prace maturalną...teraz myśłe że sam bym dał rade...świetna strona
  artur (rastaman1111 {at} wp.pl)

 • no widze ze wszystkim sie to do matury przyda a ja mam taką mądrą pani w gimnazjum ze tez musze to umiec wszystko kazdy motyw i po 10 ksiązek do niego i wiedziec o co chodzi z kazdym motywem w kazdej ksiązce...:/
  marek ()

 • Dzieki bardzo!! Prosto i na temat super dzieki...:)))
  Igorek (())

 • Przyda sie do matury ::))))Dziekuje Bardzo hahahahaah
  Igor ()

 • to jest to co tygryski lubia najbardziej :D
  damian ()

Tagi: