Lektury   •   Analizy i interpretacje wierszy   •   Motywy literackie   •   Epoki                                                                                                           M

Motyw wędrówki w literaturze

Co wraca do swojej Itaki.

Utwór łączy motyw dotyczący losu człowieka, którym jest śmierć. Ukazuje współczesność, w której osadzony zostaje homerycki mit. Dla Staffa jest nim los człowieka w ogóle, we współczesnym świecie. Poeta ukonkretnia go, wskazuje na jego ponadczasowe wartości bez względu na realia historyczne.

"Dolina Muminków w listopadzie" - Tove Jansson jednym ze swoich bohaterów czyni ubranego w zielony kapelusz z dużym rondlem oraz nieprzemakalny płaszcz Włóczykija. Co roku jego odejście z Doliny Muminków oznaczała, że nadeszła jesień. Zawsze, kiedy powracał rozpoczynała się wiosna. Odchodził zawsze nagle, idąc spokojny "niczym wędrujące drzewo, na którym nie rusza się ani jeden liść". Wędrówka była dla niego wszystkim.
"Wędrówką życie jest człowieka" - Edward Stachura zawiera sugestywny nakaz - idź!. Wędrówka jest dla autora nie tylko celem, ale i sensem życia. Ciągłe podróżowanie, poznawanie nowych ludzi i przestrzeni daje mu poczucie wolności. Poprzez wierną i nieustanną wędrówkę Stachura pragnie odnaleźć szczęście; wypełnić dany mu czas.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 

Mój pierwszy raz...

Kiedy ON nie zwraca
na ciebie uwagi

Drukuj  Wersja do druku     Wyślij  Wyślij znajomemu   Wyślij Popraw/rozbuduj artykuł
Komentarze
artykuł / utwór: Motyw wędrówki w literaturze • wędrowiec w literaturze - Adela ()
  Postacie podróżujące/wędrujące z wyboru lub z konieczności obecne są także w następujących książkach: "Alchemik" - P. Coelho "Hobbit" i "Władca Pierścieni" - J.R.R. Tolkien "Czarnoksiężnik z Archipelagu" - U.K. Le Guin "20 000 mil podmorskiej żeglugi" - J. Verne "Opowieści z Narni: Podróż Wędrowca do Świtu" - C.S. Lewis "Gdzie wasze ciała porzucone" - P.J. Farmer "Królestwa Ściany" - R. Silverberg "Tomek w krainie kangurów" i pozostałe tomy - A. Szklarski "W pustyni i w puszczy" - H. Sienkiewicz Kto powiedział, że mamy się trzymać tylko klasyki? :)


 • wędrowiec w literaturze - malgosia (mhomplewicz {at} yahoo.de)
  jesli juz o motywach literackich, to moze moznaby bardziej wyczerpujaco, jesli moi uczniowe sciagaja, chcialabym, zeby sciaga byla maksymalnie dobra:), pozdrawiam


 • wędrowiec w literaturze - NN ()
  Zapomnieliście o Wolulskim z Lalki!! a tj bardzo ważne: ->wyprawa do Irkucka- zesłanie, poznał naukowców, praca biologa, szanowany, wykształcony człowiek---> metamorfoza z romantyka w pozytywistę -> powrót- odmieniony, pozytywista: ożenił sie z zona Mincla, musiał stanąć na nogi bo nie mógł znaleźć pracy ->wyjazd do Bułgarii- wojny bałkańskie, pragnął zdobyć fortunę-cel nadrzedny, za jej pomocą chciał się zbliżyć do kobiety- idealizował ją; tęsknił za krajem, trudno mu się żyło, nadal tylko kupiec (po powrocie) -> podróż po Powiślu- przyjaciele odwrócili się, samotnik, samopogarda, małość, uzmysławia sobie jak jest naprawdę; Spacer po Powiślu to podróż pozytywisty, który nie może dostrzec nędzy i braku perspektyw, tym, którym los nie sprzyjał; Wysocki- daje mu 10 rubli->praca u podstaw(Skierniewice- kolej) -> ucieczka przed Warszawą i życiem- Paryż, żeby zapomniec o Łęckiej, spotyka Geista- odżywia się w nim naukowiec; lot balonem porównany do lotu Ikara, marzenie przypomina mu, chce rzucić Warszawę i zająć się nauką; jednak brak krytycznego spojrzenia- na prośbę Zasławskiej natychmiast wraca do Warszawy ->podróż do Zasławia i Zasławka- w pełni szczęśliwy, bliskość z ukochaną; podarowuje jej medalion z próbką metalu od Geista- symbol wyrzeczenia się kariery naukowca na rzecz Izabeli -> podróż do Krakowa- pkt kulminacyjny dzieła, krytyczne spostrzeżenie, "odkochanie się", próba samobójcza na wzór Wertera, apatia Podróże to okresy wewnętrznego rozdarcia, walki pozytywisty z romantykiem, społecznika z indywidualistą; trudne, ważne chwile rozwoju osobowości, niosły ból, poniżenie, ale także nadzieję i radość, dały wiedzę i majątek. Wokulski w trakcie podróży mówi o swoich przeżyciach, dzięki czemu możemy poznać jego wnętrze ( psychologizm- dogłębna analiza wewnętrzna bohatera)


 • wędrowiec w literaturze - Orishas ()
  nareszcie wszystko pójdzie jak z płatka;) matura z polaka przestanie mi sie śnic po nocach;D a właściwie jej oblanie;D teraz wszystko stanie się łatwiejsze:D Nie poddaje się Bo przecież zawsze może mi sie udać... Heh... Nie no musi być dobrze... Najwyższa pora w siebie uwierzyć...i podziękować za materiały na ustną :)


 • wędrowiec w literaturze - artur (rastaman1111 {at} wp.pl)
  hm...przez przypadek tu zajrzałem i widze z jakich materiałów korzystała klijentka która mi pisała prace maturalną...teraz myśłe że sam bym dał rade...świetna strona


 • wędrowiec w literaturze - marek ()
  no widze ze wszystkim sie to do matury przyda a ja mam taką mądrą pani w gimnazjum ze tez musze to umiec wszystko kazdy motyw i po 10 ksiązek do niego i wiedziec o co chodzi z kazdym motywem w kazdej ksiązce...:/


 • wędrowiec w literaturze - Igorek (())
  Dzieki bardzo!! Prosto i na temat super dzieki...:)))


 • wędrowiec w literaturze - Igor ()
  Przyda sie do matury ::))))Dziekuje Bardzo hahahahaah


 • wędrowiec w literaturze - damian ()
  to jest to co tygryski lubia najbardziej :D
Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)


Imię:
E-mail:
Tytuł:
Komentarz:
 

Tagi:Matura z klp.pl. Zobacz inne serwisy Kulturalnej Polski
reklama, kontakt - Polityka cookies