Motyw podróży w literaturze
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
"Boska Komedia" - Dante Alighieri przedstawia wizję wędrówki przez zaświaty - Piekło, Czyściec i Niebo. Pomysł wędrówki w zaświaty zaczerpnął autor od swoich poprzedników - ten motyw pojawia się zarówno w mitologii, jak i literaturze europejskiej okresu Średniowiecza. Dante rozwinął go w obszerny poemat, czyniąc samego siebie głównym bohaterem. Czytając poemat mamy więc do czynienia z dwoma wcieleniami Dantego - po pierwsze bohatera, który wędruje po zaświatach, po drugie narratora, który z perspektywy czasu opowiada historię swojej wędrówki. Dzieło Dantego należy zapewne odczytywać jako duchową podróż człowieka od upadku, pogrążenia się w grzechu do oczyszczenia z win, nawet świętości.

"Jerozolima wyzwolona" - T. Tasso głównym tematem swego opus magnum poeta uczynił pierwszą wyprawę krzyżową, bohaterem zaś - jej wodza, Godfryda z Bouillon. Historię zmagań chrześcijan z muzułmanami o Jerozolimę Tasso ujął w formę klasycznego poematu heroicznego. Różni się on jednak wyraźnie od wzorców starożytnych. Pisarz wprowadził do swojego utworu liczne elementy fantastyczne oraz silnie zarysowany wątek romansowy, w których kreśleniu wzniósł się na wyżyny swego kunsztu poetyckiego, zyskując tym samym nieśmiertelną sławę.

"Kandyd" - Wolter w swej filozoficznej powiastce, określanej mianem "opowieści drogi", opisuje wędrówkę Kandyda wypędzonego z rodzinnej Westfalii za to, iż ośmielił się romansować z córką barona - Kunegundą. Jego podróż staje się krytyką zarówno optymistycznej filozofii Leibniza, jak i skrajnego pesymizmu. Wraca z tułaczki by zamknąć się z najbliższymi we własnym gronie i
"uprawiać swój ogródek"


"Mikołaja Doświadczyńskiego przypadki" - Ignacy Krasicki wykorzystuje tu motyw podróży edukacyjnej. W formie pamiętnika głównego bohatera jego podróż po osiemnastowiecznej rzeczywistości. W wyniku morskiej katastrofy dostaje się na wyspę Nipu, gdzie dzięki mędrcowi Xaoo poznaje tajemnice idealnego ustroju społecznego. Przyglądając się życiu pasterzy-oraczy przechodzi przemianę w duchu oświeceniowym. Po powrocie do ojczyzny Doświadczyński próbuje zaszczepić reformy na polskiej wsi.

"Faust" - J.W. Goethe przedstawia podróż odmłodzonego za sprawą Mefistofelesa Fausta. Wędruje on zarówno w czasie, jak i przestrzeni. Odwiedza między innymi starożytną Grecję, Spartę rządzoną przez Menelaosa. Jego przygody podczas wędrówku uczą go umiaru i decydują o jego późniejszym losie.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 - 


  Dowiedz się więcej
1  Motyw wojny w literaturze
2  cytaty
3  Miasto w sztuceKomentarze
artykuł / utwór: Motyw podróży w literaturze


 • też mam taki temat. skorzystam z tych wiadomości i wybieram mikołaja dośw. przypadki, proces, fausta, boską komedię albo sonety krymskie jeszcze nie wiem do końca.
  Madzia ()

 • potrzebuje czegoś więcej mój temat maturalny brzmi MOTYW PODRÓŻY W POSZUKIWANIU SENSU ŻYCIA W OPARCI O LITERATURĘ POLSKA I OBCA. ale na pewno dużo skorzystam z tej stronki :) mało dzieł niestety. Ja bym jeszcze poleciła książki Paula Coelho m.i "Alchemika" czy "Pielgrzyma" a nawet i "11 minut" pozdrawiam wszystkich maturzystów:)
  Goga (goganicolek {at} wp.pl)

 • mi sie podiba w miarę. Mam ten temat na prezentacji maturalnej i wrzuciłam do niej tez wiele innch utworów o których tu nie ma nawet słowa.Wiadomo że wszędzie jest Boska Komedia I Odyseja.Ja proponuje jescze Przedwiosnie i Potop, alchemika.Temat ujęty w inny sposób ale orginalniejszy:) Pozdrawiam maturzystów
  Ewelina ()

 • dość sporo informacji przydatnych do prezentacji. dużo cytatów, ale mało dzieł sztuki. nie ma niestety motywu przygody, który łączy się z motywem podróży w temacie mojej pracy. szkoda... ale dobrze, że cokolwiek znalazłam :) ogólnie nie jest źle :) dzięki :*
  maturzystka (eee89 {at} tlen.pl)

 • Macie tu wiele superinformacji! Dużo z tego skorzystałam. Dzięki! Ale dlaczego nie ma motywu zdrowia? Dajcie więcej motywów! Będę polecała tę stronę znajomym!
  Kasiolda (kasiolda16 {at} o2.pl)

 • dzieki za te informacje w tej chwili uratowala mi ta strona zycie.Wielkie dzieki.papa
  asia ()

 • stronka świetna tylko troszke szkoda że nie macie wyrazów przeciwstawnych:( bo są mi bardzo potrzebne eh a widze tylko synonimy pozdrowionka papa
  Gocha ()

 • spoko stronka ale mogło by byc wiecej wiadomosci cos w stylu streszczenia, ale to tez mi sie przydalo dzieki:)
  werka ()

 • Dzięki za wszystko coś napisałem ;-) będzie dobrze Pozdro spoko stronka bede tutaj wpadal czesciej ;-)
  Adam'us (adamus139 {at} orange.pl)

Tagi: