Ogród w kulturze
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Ogrody Semiramidy – wiszące ogrody zbudowane rzekomo w VII w. p.n.e. w Babilonie, składały się z piętrzących się jeden nad drugim tarasów, na których rosły drzewa i krzewy sprowadzone z różnych krajów świata.

„Ogród rozkoszy ziemskich” – Hieronim Bosch – tryptyk, który przedstawia m.in. raj rozkoszy, ogród Edenu, łącząc świat snu i gorączkowej halucynacji. Ziemski krajobraz podszyty jest niesamowitością, zawiera hybrydyczne fragmenty.

„Dziwny ogród”, "Ogród" – Józef Mehoffer – malarz przedstawia ogród pełen zieleni, drzew, kwiatów. Erotyczne tchnienie nadają obrazowi postacie kobiet i małego, nagiego chłopca, który kojarzy się z Amorem. Intryguje tylko w tym malowidle zakłócająca proporcje wielka ważka – znak nietrwałości, ulotności danej chwili i przemijania.

„W altanie” – Aleksander Gierymski

„W ogrodzie”, „W agreście/W ogrodzie przy klombie” – Władysław Podkowiński

"Kobieta w ogrodzie" - C. Monet

Dziewczynka z koszem jagód w ogrodzie - Oga Boznańska

Ogród - Leon Wyczółkowski

Ogród włoski, Ogrody w Tivoli - Aleksander Gierymski

Ogrody Boboli – słynny, piękny ogród w stylu włoskim, znajdujący się za florenckim pałacem Pitti, z grotą del Buontalenti, fontannami i posągami.

ogród w stylu francuskim (klasyczny) – od 2. poł. XVII w. kontrastujący otwarte płaszczyzny trawników, kwietników i wód z masywami boskietów (drzew i krzewów ujętych w ściany żywopłotów) i ścianami alej – np. Ogród Saski – w czasach stanisławowskich – ‘letni ogród Warszawy”.

ogród w stylu angielskim – zrywał z regularnością, sztucznością, zwłaszcza z prostymi liniami ogrodu barokowego i nawracał do naturalnych kształtów krajobrazu – np. Łazienki – zespół pałacowo-ogrodowy, park ukształtowany został w czasach króla Stanisława Augusta.

„Tajemniczy ogród” – film Agnieszki Holland

10 zdań, które pomogą Ci zatrzymać chłopaka przy sobie!                               
trajkotki.pl                                                    
                                                                                                     Dowiedz się więcej
1  Miłość w literaturze
2  Motyw wojny w literaturze
3  Młodość - wyrazy bliskoznaczne


Galeria:

Komentarze
artykuł / utwór: Ogród w kulturze


  • Hej mamy pytanko czy ktos wie i moze mi podac choc pare tytułów ksiazek gdzie jest opisany ogrod, ale szczególowo , bo musze na ustnej przedstawic swoje interpretacje malarskie ogrodu i brakuje mi paru tytułow ksiazek!!!!najlepiej w roznych epokach bylabym bardzo wdzieczna:)moj numer gg 5033128
    Nikola (nicola88 {at} o2.pl)Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)


Imię:
E-mail:
Tytuł:
Komentarz:
 

Tagi: