Ogród w literaturze - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
BIBLIA – Księga Rodzaju wspomina o Ogrodzie Eden, ogrodzie rozkoszy, który był zamieszkany przez pierwszych ludzi – Adama i Ewę. Biblijny raj symbolizuje bezgrzeszny prabyt ludzkości, przeciwieństwo świętego miasta, niebiańskiego Jeruzalem. W Księdze Rodzaju znajdujemy słowa:
„I zasadził Jahwe-Bóg na wschodzie ogród w Edenie i umieścił tam człowieka, (...) aby go uprawiał i strzegł”
(Rdz. 2, 8-9). W „Pieśni nad pieśniami” Oblubieniec nazywa Oblubienicę zamkniętym ogrodem – symbolizuje ona ogród miłości.

MITOLOGIA – ogród Hesperyd w mitologii greckiej znajdował się na zachodnim krańcu świata. Odbyły się w nim uroczystości weselne Zeusa i Hery. Rosły tam złote jabłka, po które wyprawił się Herakles. Niektórzy uważają, że ogród ze złotymi jabłkami to gwiaździste niebo.

„Na lipę” – Jan Kochanowski opisuje lipę - element wielkiego świata przyrody życzliwego człowiekowi. Lipa obiecuje chłód i spokój, wygodę i ciszę. Autor odwołuje się do mitycznego ogrodu Hesperyd, w którym rosły drzewa o złotych jabłkach, a obok ze źródła tryskała ambrozja - napój bogów. Porównanie lipy do hesperyjskiego drzewa podkreśla jej wyjątkowość i szczególne znaczenie. Niezwykłe drzewo, o cennych właściwościach, symbolizuje bezpieczeństwo i harmonię, jakie zapewnić może człowiekowi spokojna egzystencja na wsi.

„Cudowny ogród” – Boccacio w swej opowieści opisuję historię zamężnej Dianory, która pragnąc uwolnić się od natrętnego zalotnika Ansalda, obiecuje oddać się mu, jeśli stworzy dla niej ogród, który kwitł by w styczniu, tak samo jak w maju. Ansaldo spełnia to życzenie przy pomocy wynajętego czarownika. Dianora mówi o swej obietnicy mężowi, który każe jej dotrzymać słowa. Kiedy Ansaldo dowiaduje się o jego postawie, zwalnia Dianorę z obietnicy, a czarownik zrzeka się korzyści za pomoc w stworzeniu ogrodu.

„Żywot człowieka poczciwego” – Mikołaj Rej w swoim renesansowym traktacie przedstawia ogród jako symbol prostego, szczęśliwego życia w bezpośrednim kontakcie z naturą. Ogród jest nieodłączną częścią gospodarstwa, rozkosz i pożytek łączą się w tej służbie, a przepisy na szczepienie drzewek i hodowlę winorośli stanowią nieodłączną część pracowitego i pobożnego życia.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 


  Dowiedz się więcej
1  Motyw podróży w sztuce
2  Pojęcia związane z cierpieniem (frazeologia)
3  Rodzina w literaturzeKomentarze
artykuł / utwór: Ogród w literaturze


 • Mam ten temat na ustną, nie wiem od czego zacząc jak to zebrac w logiczna całosc, mógłby mi ktoś pomóc? naprowadzić mnie? Błagam o pomoc. nr gg 8754098
  Figla 28.11.2007 ()

 • szkoda ze dopiero to znalazlam .....hehe....szkoda ze nie wzielam sobie tego tematu na maturke...jednak mam inny i chyba o wiele trudniejszy :( "dramaty Shakespeara jako zrodlo dla literatury i filmu." uuu...
  Monika ()

 • Ogród w literaturze. Przedstaw i określ jego rolę w wybranych przykładach pochodzących z różnych epok. Tak brzmi mój temat:D Jeśli ktoś jest w stanie mi pomóc... Piszcie:D (gg 2978713)
  Dawid (bob.answer {at} wp.pl)

 • też zdecydowałam się na ten temat. mam nadzieje, ze jakoś mi pojdzie napisanie tej pracy.. jesli macie jakies inne ciekawe informacje na ten temat to piszcie:) gg:10507135
  anita (anita_ab {at} onet.eu)

 • hej:)) stronka jest super mam ten sam temat ale kompletnie nie wiem od czego zacząć.Bądżcie tak mili i pomóżcie....jestem zdesperowana. Wysyłajcie maile, please:))
  justa (justyna1088 {at} o2.pl)

 • taaaaaaaa.... ja też mam ten temat ale... jakoś nie wiem od czego zacząć. Stronka jest bardzo ciekawa i chyba jedyna taka w sieci, reszta to stek bzdur! a tutaj... kulturka :) :) jeśli ktoś ma ten sam temat to piszcie... potrzebuje troszke pomocy. pozdrawiam. (nr GG 9177357)
  marysia (mary206 {at} wp.pl)

 • hej kto ma pomysł jak zacząć temat maturalny : motyw ogrodu. Proszę o kilka wskazówek, przedewszystkim co może spodobać sie komisji Mój numer gg to 6881534
  Gosia ()

 • Wybrałam sobie Motym Ogrodu na prezentacje ustną z polskigo bo na tej stronce jest wszystko super opisane :) Byłabym też wdzięczna gdyby ktoś kto miał taki lub podobnytemat był tak miły i udzielił mi porad jak zrobić by komisja była zadowolona :) I o czym nie zapomnieć jakby co to 4685228 :)
  Małgosia (gosia1001-88 {at} o2.pl)

 • fajna stronka-mam ten temat na maturke i chyba powinnam zdac biorac pod uwage ze materialy wzielam wlasnie z tej strony. Jeśli ktos bedzie mial jakies inne materialy na ten temat to pliska piscie na forum tej strony. papapa
  Natalka ()

 • fajna strona, ale nie wiem od czego zacząc swoją prezentacje i nad czym dokładnie nalezy skupic swoje rozwazania, prosze jak mozecie mi jakos pomóc to piszcie do mnie meila! dzieki!
  J (justyna263 {at} tlen.pl)

 • CHyba czas się wziąć za tą maturę :/ Wielkie dzięki!!!
  Aluta (alutka19 {at} o2.pl)

 • taa... ja też wybrałam ten temat jeżeli ktos by się chciał czymś podzielić to zapraszam :D
  asia (asioolka87 {at} interia.pl)

 • Stronka bardzmo mi sie podoba,tylko czy to jest na temat-wizja ogrodu...??czy mozna rozumieć wizje i motyw tak samo..??:/ii...:)
  sandra (rosenstolz {at} o2.pl)

 • Bardzo dobrze przygotowana stronka :)
  Ola ()

 • jest naprawde super.
  gocha (gocha007 {at} tlen.pl)


Tagi: