Śmierć w sztuce
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Triumf śmierci – obraz Pietera Bruegela St.

Śmierć Marata – obraz J.L. David

Śmierć, Śmierć na etapie - Jacek Malczewski

Taniec śmierci i Alfabet śmierci – Hans Holbein Mł. (linki do galerii: Taniec śmierci i Alfabet śmierci)

Taniec śmierci z Lubeck (Niemcy)

Rozstrzelanie powstańców madryckich – F. Goya

Anatomia dr. Tulpa – Rembrandt

„Śmierć Ellenai” – Jacek Malczewski. Obraz przedstawia dwie główne postaci z poematu Słowackiego: wygnankę zmarłą przed chwilą i Anhellego. Ubogie wnętrze izdebki zesłańców na Syberii jest tłem dla Ellenai leżącej na barłogu. Jej jasne włosy rozsypały się szeroko na słomianym wezgłowiu. Białej twarzy i przezroczystych dłoni nie ogarnął jeszcze surowy chłód śmierci. Wygląda jakby spała. Jej towarzysz siedzi na pozór spokojny. Żaden gwałtowny ruch nie mówi o jego rozpaczy. Ale wystarczy spojrzeć na poszarzałą twarz o ściągniętych rysach, na zapadle, podkrążone oczy, by zrozumieć ogrom jego cierpienia.

„Przewoźnik Charon” (fragment fresku z Kaplicy Sykstyńskiej) Michał Anioł

Śmierć Króla Artura - James Archer

Śmierć Barbary Radziwiłłówny - Józef Simmler

Trumna chłopska - Aleksander Gierymski
  Dowiedz się więcej
1  Matka - wyrazy bliskoznaczne
2  Motyw szatana w literaturze
3  Zbrodnia - wyrazy bliskoznaczne


Galeria:

Komentarze
artykuł / utwór: Śmierć w sztuce


 • Dodałabym do tego "Jan Kochanowski nad zwłokami Urszulki" J.Matejki. Doskonały obraz śmierci dziecka. Poza tym wypracowania są świetne, nie raz pomogły mi w przygotowaniach do sprawdzianów, rozprawek etc. ;)
  Rafczak ()

 • Można jeszcze dodać film "Spotkanie w Palermo", gdzie ukazana jest ucieczka i lęk przed śmiercią, brak zrozumienia przemijania i w ogóle.. Warto obejrzeć, daje do myślenia..i oczywiście przekaz filmu na tan temat do matury - idealny. Żałuję, że nie mam do wyboru tematu dotyczącego motywu śmierci w literaturze i sztuce bo na pewno bym go wybrała:)
  Kasia ()

 • Opracowania są świetne bez dwóch zdań ,ale nie ma czegoś na czym mi strasznie zależy. Chciałbym prosić was o opis obrazu Jamesa Archera pt."Śmierć Króla Artura". Przeszukałem dosłownie całą sieć i "ni w pyte" nie moge znaleźć żadnego opisu tego obrazu.
  Łukashek (kosanr2 {at} interia.pl)

 • Pliska liska wie ktos moze gdzie moge znalezc obraz Paula Rubensa "Kain zabija Abla"??? bo nigdzie na internecie nei moge go znalezc:((( Prosze o pomoc na maila:)) Z gory dziekuje:))
  Gosia (goszaa {at} op.pl)

 • Brawo tylko tak dalej Wielkie dzięki za pomoc
  Kris ()

 • Bardzo przydalo mi się na maturke :D Mam "Motyw Umierania i Śmierci W Literatuże i Sztuce" Robie Prezentacje o obrazach i przyda mi się... Pozdrawiam.
  Jacek (broda223 {at} wp.pl)

 • polecam wpisanie w wyszukiwarce na tej stronie: http://www.wga.hu/index1.html zapytan ia: death i mamy piękną galerią na przestrzeni wieków... :)
  Kata ()

 • fajna strona tylko szkoda że obrazy nie są opracowane
  16 ()

 • surer strona, bardzo pomocna dzięki
  justa ()

Tagi: