Śmierć w literaturze
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
„Dżuma” - Albert Camus opisuje epidemię, którą można rozumieć jako wojnę, albo ujmować ją jako negatywny pierwiastek tkwiący w człowieku. Jednak ta alegoria jest przede wszystkim metaforą śmierci, to podstawowe znaczenie tytułu. Miasto atakuje choroba przynosząca śmierć, z którą muszą zmierzyć się ludzie. Jednocześnie dżuma to żywioł, symbol wszystkich zagrożeń zsyłanych przez naturę, na które człowiek nie ma najmniejszego wpływu. W „Dżumie” mamy do czynienia z sytuacją, w której całe miasto z dnia na dzień zostaje odizolowane od świata. Camus opisuje czyny i postawy uwięzionych mieszkańców Oranu, przeprowadza dokładną analizę mającą na celu ukazanie problemu człowieka stawiającego czoło ostatecznemu zagrożeniu, śmierci. Los każdej opisanej postaci to przykład ludzkiej reakcji na niebezpieczeństwo. Camus jest pełen szacunku i sympatii dla prawdziwych bohaterów „Dżumy”, tych, którzy nie poddają się i aktywnie walczą z zarazą. Nic w tym dziwnego, gdyż właśnie tacy ludzie mogą uratować świat, gdy dżuma obudzi swe szczury i pośle je, by umierały w szczęśliwym mieście.

„Umarli... Znajomi... Kochani...” – wiersz Kazimiery Iłłakowiczówny nawiązujący do Trenów Kochanowskiego i średniowiecznego wyobrażenia „tańca śmierci”. Poczucie przemijania i nadciągającego kresu uwydatnia powtarzający się obraz umarłych nadchodzących na spotkanie z „ja” lirycznym wiersza.

„Kot w pustym mieszkaniu” – Wisława Szymborska opisuje zachowania i reakcje kota po śmierci jego właściciela - mały futrzak usiłuje zrozumieć, co się stało.

„Pogrzeb” - Wisława Szymborska mówi o tym, jak współczesny człowiek traktuje śmierć i związany z nią rytuał pogrzebu. Wspomina o pośpiechu i braku refleksji nad przemijaniem, uczestnicy pogrzebu żyją wyłącznie teraźniejszością.

„Rozbieranie do snu” - S. Grochowiak odwołuje się do średniowiecznego motywu rozkładu zwłok. Uosobiona śmierć „rozbiera” zmarłego, zabierając mu kolejne części ciała. Proces rozkładu przedstawiony jest bez drastyczności, śmierć jest „Głucha w obu czarnych uszach, ślepa w obu czarnych oczach”, dlatego nie odpowiada na pytania człowieka.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 - 


  Dowiedz się więcej
1  Motyw rycerza w literaturze
2  Dzieciństwo/dziecko w sztuce
3  Dom w literaturzeKomentarze
artykuł / utwór: Śmierć w literaturze


 • Nie mam pojecia jakie wiersze i lektury wybrac do swojej pracy poniewaz mam mniej wiecej taki temat" omow motyw tanca smierci (dan macabre) w liteaturze i malarstwie" a malarstwie to spokojnie znajde obrazy gorzej z liteatura;/
  maturzystka (basienka992 {at} wp.pl)

 • Motyw Eros i Tanatos. Mam prace maturalna m. in. na ten temat. Odnajdujemy go z pewnoscia w tworczorsci Malczewskiego. Tworzy on symbol smierci poprzez(moim zdaniem) symbioze dwoch artystycznych wizji smierci ze sredniowiecza oraz z antyku.Starozytny bog Tanatos posiada dwie pary skrzydel co wykozystuje Malczewski. W wiekach srednich spotykamy sie z kobieta szkielet wraz z kosa. Malczewski tworzy symbol pieknej kobiety przykryta szata odslaniajaca kobiece wdzieki, majaca dwie pary skrzydel i trzymajaca kose w reku. Tworzy przez to tragiczny wyraz smierci poniewaz Thanatos jako kobieta przebrana jest za Eros- poniewaz wabi smiertelnikow swoja ponetnoscia. Taki motyw wykorzystuje rowniez Wajda w Brzezinie. Tworzy kreacje Malwiny- jednej z glownych bohaterek, na wzor Thanatos z tworczosci malarza. Mam nadzieje ze pomoglem:]
  Albercik ()

 • a ja mam Eros i Thanatos w literaturze i sztuce. Mam omówić temat na podstawie epok: renesansu, młodej polski i współczesności.Miałby ktoś chęci pomóc? bo jednak mnie przerósł ten temat;(
  martyna (martynka.w {at} vp.pl)

 • a ja mam napisać o współistnieniu miłości i śmierci. matury za 2 tyg a mi to cos niezazbytnio idzie :P dzieki Bogu za internet i takie wlasnie strony.
  Camel ()

 • Ja również mam motyw śmierci, ale nie mam pojęcia jak się za nią zabrać. Gdyby ktoś miłą z malarstwa to dajcie znać bo ja nie mam oni jednego przykładu. Z góry dziękuje
  anika (szeef {at} .o2.pl)

 • Ja mam zaprezentować różne ujęcia śmierci w literaturze i sztuce. Wybrałem jak na razie - Biblię, Rozmowę mistrza Polikarpa ze śmiercią, Dżumę i Treny Kochanowskiego. Jeszcze tylko jakieś obrazy muszę skołować i zabieram się za bibliografię.;) A z prezentacji napisałem już wstęp i dwa krótkie rozdziały, ale co chwile coś poprawiam.
  pawel89 (pawelz89 {at} o2.pl)

 • Stronka całkiem całkiem Ps.Zaczelibyscie cos robic a nie tylko pisac pomozcie itp Ja tez myslalem ze to trudne ale wystarczy troche pomyslec i w ciagu 2-3 tygodni po 2-3 godz macie prace zrobioną! A potem tylko sie uczyc! Sprobujcie TO WCALE NIE JEST TAKIE TRUDNE!
  Maturzysta (polls {at} poczta.fm)

 • Witam ja mam podobny problem jak wy.nie wiem z jakich lektur skorzystac do tej matury ustnej.moj temat to motyw śmierci.co proponujecie??? z gory dzieki
  Kam (kam1919 {at} op.pl)

 • tematem mojej prezentacji mają być słowa P. Coelha "śmierć jest naszą wierną towarzyszką ponieważ nadaje sens naszemu życiu". Jak widać jest to trochę bardziej pozytywny aspekt tego zagadnienia. Dotychczas mam zamiar się powołać na: Twardowskiego "Spieszmy się", "Tabu" K. Dunin, "Pana Tadeusza" Mickiewicza, Nowy Testament i może jeszcze "Dżumę" Camusa. Powyższą listę zamieściłam, ponieważ może komuś się przyda, a sama byłabym wdzięczna za podsunięcie jeszcze jakieś bibliografii.
  OLdzi (oldzi89 {at} op.pl)

Tagi: