Śmierć w literaturze - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
„Dżuma” - Albert Camus opisuje epidemię, którą można rozumieć jako wojnę, albo ujmować ją jako negatywny pierwiastek tkwiący w człowieku. Jednak ta alegoria jest przede wszystkim metaforą śmierci, to podstawowe znaczenie tytułu. Miasto atakuje choroba przynosząca śmierć, z którą muszą zmierzyć się ludzie. Jednocześnie dżuma to żywioł, symbol wszystkich zagrożeń zsyłanych przez naturę, na które człowiek nie ma najmniejszego wpływu. W „Dżumie” mamy do czynienia z sytuacją, w której całe miasto z dnia na dzień zostaje odizolowane od świata. Camus opisuje czyny i postawy uwięzionych mieszkańców Oranu, przeprowadza dokładną analizę mającą na celu ukazanie problemu człowieka stawiającego czoło ostatecznemu zagrożeniu, śmierci. Los każdej opisanej postaci to przykład ludzkiej reakcji na niebezpieczeństwo. Camus jest pełen szacunku i sympatii dla prawdziwych bohaterów „Dżumy”, tych, którzy nie poddają się i aktywnie walczą z zarazą. Nic w tym dziwnego, gdyż właśnie tacy ludzie mogą uratować świat, gdy dżuma obudzi swe szczury i pośle je, by umierały w szczęśliwym mieście.

„Umarli... Znajomi... Kochani...” – wiersz Kazimiery Iłłakowiczówny nawiązujący do Trenów Kochanowskiego i średniowiecznego wyobrażenia „tańca śmierci”. Poczucie przemijania i nadciągającego kresu uwydatnia powtarzający się obraz umarłych nadchodzących na spotkanie z „ja” lirycznym wiersza.

„Kot w pustym mieszkaniu” – Wisława Szymborska opisuje zachowania i reakcje kota po śmierci jego właściciela - mały futrzak usiłuje zrozumieć, co się stało.

„Pogrzeb” - Wisława Szymborska mówi o tym, jak współczesny człowiek traktuje śmierć i związany z nią rytuał pogrzebu. Wspomina o pośpiechu i braku refleksji nad przemijaniem, uczestnicy pogrzebu żyją wyłącznie teraźniejszością.

„Rozbieranie do snu” - S. Grochowiak odwołuje się do średniowiecznego motywu rozkładu zwłok. Uosobiona śmierć „rozbiera” zmarłego, zabierając mu kolejne części ciała. Proces rozkładu przedstawiony jest bez drastyczności, śmierć jest „Głucha w obu czarnych uszach, ślepa w obu czarnych oczach”, dlatego nie odpowiada na pytania człowieka.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 - 


  Dowiedz się więcej
1  Miasto - wyrazy bliskoznaczne
2  Femme fatale
3  Cierpienie w literaturzeKomentarze
artykuł / utwór: Śmierć w literaturze


 • NIECH KTOś NAISZE DO MNIE JEśLI WIE JAK ZACZąC PRACE NA TEN TEMAT Z MATURY BO JA NIE MAM POJęCIA A JUż DAWNO POWINNAM MIEć Ją SKOńCZONą:((( DZIEKUJE Z GóRY
  Karolina (pluszak88 {at} o2.pl)

 • Witam. Ja do swojej prezentacji wybrałem: treny kochanowskiego, opowiadanie Borowskiego, i wiersz szymborskiej"kot w pustym mieszkaniu" a i jeszcze "do trupa"
  skiQ (glowalatomasz {at} o2.pl)

 • ja sie wlasnie zamierzam do pisania matury ustnej... a ze mam taki duzy plus i moge sobie sama wymyslic temat to tak sobie szukalam i wpadlam na ta stronke... i bardzo sie z tego ciesze:)☻
  kaska (kasiaa_124 {at} onet.eu)

 • eeh a ja mam świetny temat.."śmierć bliskich punktem zwrotnym w zyciu człowieka.Omów zagadnienie odwołując sie do wybranych przykładów literackich"tu jest cięzki orzech do zgryzienia jesli chodzi o literaturę przedmiotu?ktos pomoze?:>
  Kasiulka (Katarzyna1590 {at} poczta.fm.pl)

 • Witam i ja. Mam podobny problem i podobną prośbę... Ja też byłabym strasznie wdzięczna jakby się tą bibliografię o tańcu śmierci w literaturze do kupy złożyło w jedną całość. Ja mam dać to poloniście w poniedziałek! Dzięki z góry za wszystko i powodzenia z pracami maturalnymi!!!
  monami (monikamichalczy {at} wp.pl)

 • "rozne wizerunki smierci w literaturze i sztuce. Dokonaj analizy porownawczej, na przykladach z roznych epok" moj temat na mature pomocy wielkiej potrzebuje :)
  michał :) (nygafila {at} poczta.onet.pl)

 • Witam. Mam prośbe , może zbierzmy w komentarzach wszysytkie zgromadzone przez użytkowników materiały ( bibliografia ) Oto coś ode mnie : -"Rozmowa mistrza Polikarpa ze śmiercią" -"Tristan i Izolda" -"Pieśń o Rolandzie" - a -„Legenda o swietym Aleksym” - ars moriendi ?? -Luther Blissett - "TANIEC ŚMIERCI" -P. Aries "Człowiek i śmierć" Jakbyscie sie mogli troszke pospieszyc bo musze do wtorku złożyc bibliografie u polonisty ... :/ ;(
  enklava (enklava {at} tlen.pl)

 • ja tez jestem tego rocznym maturzysta i tak sie sklada, ze mam temat dotyczasy motywu smierci na mature ustna. jak by ktos byl zainteresowany mozemy polaczyc sily etc. ^^
  psotnik (psotnik-16 {at} o2.pl)

 • witam wszystkich zaczął już może ktoś pisać cosik na maturke ?? nie mam pojęcia jak zacząć... bo mam temat smierć i cierpienie w literaturze może mi ktoś pomoc dać jakies wskazówki lub cos.... czekam na odpowiedzi na meilu whiteglory {at} interia.pl dzieki ;)
  ... (whiteglory {at} interia.pl)

 • Mam taką małą prośbę, jak by ktos miał jakieś informacje na temat:"Motyw śmierci w literaturze, sztuce i filmie" to byłabym wdzięczna o kontakt:) z góry bardzo dziękuje:*
  Asia (asiek_c {at} o2.pl)

 • Ja jestem tego roczna maturzystka, moj temat rowniez dotyczy smierci. Bardzo spodobała mi sie ta stronka i na pewno z niej skorzystam jeszcze nie raz, nie dwa...
  Alunia ()

 • Swietna strona, wlasnie poszukuje materialow na moja prace maturalna i przy okazji do olimpiady. Smierc mnie interesuje od dawna, jest to motyw jak kazdy inny i dziwie sie, ze zostal wyrzucony sposrod tematow maturalnych. Zycze wszystkim organizatorom i czytelnikom tej strony milusiego dnia!
  Beatka (becia718 {at} wp.pl)

 • Ja na swoja prezentacje, równiez na temat motywu smierci wybrałam ze srednioweicza-danse macabre-obraz i Rozmowe Mistrza Polikarpa ze Śmiercia, z Młodej polski_ Jacek Malczewski-Thanatos, Śmierc, oraz scene smierci Macieja Boryny z Chłopów no i z współczesnosci- obrazy beksińskiego , wróblewskiego.wspomnialam o rzexbie Ekshumowany Szapocznikow i wierszu ks. Twardowskiego. mam nadzieje ze zdam:) a stronke rpzeczytałam cała- spoko:)
  Karolinka ()

 • Wielkie Dzieki... spoko strona!!! Dzieki takim linkom nie trzeba bać się głupich pomysłów takich nauczycieli jak BENIA (moja polonistka)!!!-zadaje tyle do domu jak bym nic innego oprócz polaka nie miał :-/
  mateusz (mitmak {at} wp.pl)

 • hmm spoko opisane utwory, tylko mam problem z doborem obrazów... nie wiem które byłyby odpowiednie... obstawiam Ikara, Jezusa i Basie Radziwiłłowne.
  Kasia 19 (karaluszek_18 {at} buziaczek.pl)


Tagi: