Śmierć w literaturze
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
„Światowa rozkosz”- H. Morsztyn podkreśla przemijalność ludzkiego bogactwa i kruchość ciała, które gnije po śmierci nawiązując do motywów średniowiecznych vanitas i do motywu rozkładu zwłok.

„Marność” - tematem wiersza Daniela Naborowskiego jest przemijanie, nietrwałość ludzkiego bytowania na ziemi, całej natury. Ziemskie problemy radości i kłopoty okazują się tylko ulotną chwilą, niczym wobec śmierci i wieczności. Naborowski uważa, że żyjąc zgodnie z boskimi przykazaniami, uczciwie i godnie, moralnie nie musimy obawiać się śmierci, wiecznej kary, potępienia. Niepewność istnienia, śmierć stanie się tylko fraszką dla tego, kto wybierze drogę cnoty.

„Sonet I. O krótkości i niepewności na świecie żywota człowieczego” – M. Sęp-Szarzyński w porównaniu do poetów renesansu nie wierzy w możliwości człowieka. Nie przeraża go sama wizja śmierci, ile lęka się odejścia w grzechu i co za tym idzie, wiecznego potępienia.

„Padlina” – Ch. Baudelaire przedstawia naturalistyczną śmierć opisując rozkładający się w słońcu trup młodej dziewczyny. Poeta rozważa o niedoskonałości ludzkiego ciała. Wspomina również, że niezależnie od urody wszystkich czeka taki sam los.

„O, przyjdź!” – S. Korab- Brzozowski – autor zwraca się do śmierci z prośbą o skrócenie jego ziemskich męczarni. Śmierć wyobraża sobie, jako senną marę, piękną i dobrą, przynoszącą człowiekowi ukojenie. Błagalna prośba – O, przyjdź! skierowana do niej jest wyrazem tęsknoty za spokojem.

„Urszula Kochanowska” – wiersz Leśmiana to polemika z „Trenami” Jana Kochanowskiego. W Trenie XIX Urszulka ukazuje się ojcu po śmierci zapewniając, że w niebie jest szczęśliwsza niż na ziemi. Leśmian nie zgadza się z tym, podkreślając, że nie sposób wyzbyć się uczuć ziemskich, takich jak miłość do rodziców. W twórczości Leśmiana śmierć nigdy nie stanowi końca istnienia człowieka. Jest przemianą w „coś innego” lub, jak w przypadku Urszuli, pójściem do nieba. Zawsze jednak, według autora „Łąki” pozostaje żal i tęsknota za utraconą ziemską egzystencją.

„Proces” – F. Kafka opisując śmierć Józefa K. zapowiada śmierć milionów ludzi w latach totalitaryzmu. Wyprowadzony z domu przez dwóch tajemniczych mężczyzn, zasztyletowany umiera za miastem. Jego ostatnie słowa – Jak pies – dotyczą właśnie rodzaju umierania. Mówią one o nieludzkim wymiarze tego ostatniego aktu w życiu człowieka, o ostatecznym odebraniu mu godności.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 - 


  Dowiedz się więcej
1  Miasto - wyrazy bliskoznaczne
2  Matka - wyrazy bliskoznaczne
3  Motyw zbrodni w sztuceKomentarze
artykuł / utwór: Śmierć w literaturze


 • Nie mam pojecia jakie wiersze i lektury wybrac do swojej pracy poniewaz mam mniej wiecej taki temat" omow motyw tanca smierci (dan macabre) w liteaturze i malarstwie" a malarstwie to spokojnie znajde obrazy gorzej z liteatura;/
  maturzystka (basienka992 {at} wp.pl)

 • Motyw Eros i Tanatos. Mam prace maturalna m. in. na ten temat. Odnajdujemy go z pewnoscia w tworczorsci Malczewskiego. Tworzy on symbol smierci poprzez(moim zdaniem) symbioze dwoch artystycznych wizji smierci ze sredniowiecza oraz z antyku.Starozytny bog Tanatos posiada dwie pary skrzydel co wykozystuje Malczewski. W wiekach srednich spotykamy sie z kobieta szkielet wraz z kosa. Malczewski tworzy symbol pieknej kobiety przykryta szata odslaniajaca kobiece wdzieki, majaca dwie pary skrzydel i trzymajaca kose w reku. Tworzy przez to tragiczny wyraz smierci poniewaz Thanatos jako kobieta przebrana jest za Eros- poniewaz wabi smiertelnikow swoja ponetnoscia. Taki motyw wykorzystuje rowniez Wajda w Brzezinie. Tworzy kreacje Malwiny- jednej z glownych bohaterek, na wzor Thanatos z tworczosci malarza. Mam nadzieje ze pomoglem:]
  Albercik ()

 • a ja mam Eros i Thanatos w literaturze i sztuce. Mam omówić temat na podstawie epok: renesansu, młodej polski i współczesności.Miałby ktoś chęci pomóc? bo jednak mnie przerósł ten temat;(
  martyna (martynka.w {at} vp.pl)

 • a ja mam napisać o współistnieniu miłości i śmierci. matury za 2 tyg a mi to cos niezazbytnio idzie :P dzieki Bogu za internet i takie wlasnie strony.
  Camel ()

 • Ja również mam motyw śmierci, ale nie mam pojęcia jak się za nią zabrać. Gdyby ktoś miłą z malarstwa to dajcie znać bo ja nie mam oni jednego przykładu. Z góry dziękuje
  anika (szeef {at} .o2.pl)

 • Ja mam zaprezentować różne ujęcia śmierci w literaturze i sztuce. Wybrałem jak na razie - Biblię, Rozmowę mistrza Polikarpa ze śmiercią, Dżumę i Treny Kochanowskiego. Jeszcze tylko jakieś obrazy muszę skołować i zabieram się za bibliografię.;) A z prezentacji napisałem już wstęp i dwa krótkie rozdziały, ale co chwile coś poprawiam.
  pawel89 (pawelz89 {at} o2.pl)

 • Stronka całkiem całkiem Ps.Zaczelibyscie cos robic a nie tylko pisac pomozcie itp Ja tez myslalem ze to trudne ale wystarczy troche pomyslec i w ciagu 2-3 tygodni po 2-3 godz macie prace zrobioną! A potem tylko sie uczyc! Sprobujcie TO WCALE NIE JEST TAKIE TRUDNE!
  Maturzysta (polls {at} poczta.fm)

 • Witam ja mam podobny problem jak wy.nie wiem z jakich lektur skorzystac do tej matury ustnej.moj temat to motyw śmierci.co proponujecie??? z gory dzieki
  Kam (kam1919 {at} op.pl)

 • tematem mojej prezentacji mają być słowa P. Coelha "śmierć jest naszą wierną towarzyszką ponieważ nadaje sens naszemu życiu". Jak widać jest to trochę bardziej pozytywny aspekt tego zagadnienia. Dotychczas mam zamiar się powołać na: Twardowskiego "Spieszmy się", "Tabu" K. Dunin, "Pana Tadeusza" Mickiewicza, Nowy Testament i może jeszcze "Dżumę" Camusa. Powyższą listę zamieściłam, ponieważ może komuś się przyda, a sama byłabym wdzięczna za podsunięcie jeszcze jakieś bibliografii.
  OLdzi (oldzi89 {at} op.pl)

Tagi: