Śmierć w literaturze - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
„Światowa rozkosz”- H. Morsztyn podkreśla przemijalność ludzkiego bogactwa i kruchość ciała, które gnije po śmierci nawiązując do motywów średniowiecznych vanitas i do motywu rozkładu zwłok.

„Marność” - tematem wiersza Daniela Naborowskiego jest przemijanie, nietrwałość ludzkiego bytowania na ziemi, całej natury. Ziemskie problemy radości i kłopoty okazują się tylko ulotną chwilą, niczym wobec śmierci i wieczności. Naborowski uważa, że żyjąc zgodnie z boskimi przykazaniami, uczciwie i godnie, moralnie nie musimy obawiać się śmierci, wiecznej kary, potępienia. Niepewność istnienia, śmierć stanie się tylko fraszką dla tego, kto wybierze drogę cnoty.

„Sonet I. O krótkości i niepewności na świecie żywota człowieczego” – M. Sęp-Szarzyński w porównaniu do poetów renesansu nie wierzy w możliwości człowieka. Nie przeraża go sama wizja śmierci, ile lęka się odejścia w grzechu i co za tym idzie, wiecznego potępienia.

„Padlina” – Ch. Baudelaire przedstawia naturalistyczną śmierć opisując rozkładający się w słońcu trup młodej dziewczyny. Poeta rozważa o niedoskonałości ludzkiego ciała. Wspomina również, że niezależnie od urody wszystkich czeka taki sam los.

„O, przyjdź!” – S. Korab- Brzozowski – autor zwraca się do śmierci z prośbą o skrócenie jego ziemskich męczarni. Śmierć wyobraża sobie, jako senną marę, piękną i dobrą, przynoszącą człowiekowi ukojenie. Błagalna prośba – O, przyjdź! skierowana do niej jest wyrazem tęsknoty za spokojem.

„Urszula Kochanowska” – wiersz Leśmiana to polemika z „Trenami” Jana Kochanowskiego. W Trenie XIX Urszulka ukazuje się ojcu po śmierci zapewniając, że w niebie jest szczęśliwsza niż na ziemi. Leśmian nie zgadza się z tym, podkreślając, że nie sposób wyzbyć się uczuć ziemskich, takich jak miłość do rodziców. W twórczości Leśmiana śmierć nigdy nie stanowi końca istnienia człowieka. Jest przemianą w „coś innego” lub, jak w przypadku Urszuli, pójściem do nieba. Zawsze jednak, według autora „Łąki” pozostaje żal i tęsknota za utraconą ziemską egzystencją.

„Proces” – F. Kafka opisując śmierć Józefa K. zapowiada śmierć milionów ludzi w latach totalitaryzmu. Wyprowadzony z domu przez dwóch tajemniczych mężczyzn, zasztyletowany umiera za miastem. Jego ostatnie słowa – Jak pies – dotyczą właśnie rodzaju umierania. Mówią one o nieludzkim wymiarze tego ostatniego aktu w życiu człowieka, o ostatecznym odebraniu mu godności.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 - 


  Dowiedz się więcej
1  Śmierć kochanków
2  Pojęcia związane z dworem (frazeologia)
3  Przemijanie - wyrazy bliskoznaczneKomentarze
artykuł / utwór: Śmierć w literaturze


 • NIECH KTOś NAISZE DO MNIE JEśLI WIE JAK ZACZąC PRACE NA TEN TEMAT Z MATURY BO JA NIE MAM POJęCIA A JUż DAWNO POWINNAM MIEć Ją SKOńCZONą:((( DZIEKUJE Z GóRY
  Karolina (pluszak88 {at} o2.pl)

 • Witam. Ja do swojej prezentacji wybrałem: treny kochanowskiego, opowiadanie Borowskiego, i wiersz szymborskiej"kot w pustym mieszkaniu" a i jeszcze "do trupa"
  skiQ (glowalatomasz {at} o2.pl)

 • ja sie wlasnie zamierzam do pisania matury ustnej... a ze mam taki duzy plus i moge sobie sama wymyslic temat to tak sobie szukalam i wpadlam na ta stronke... i bardzo sie z tego ciesze:)☻
  kaska (kasiaa_124 {at} onet.eu)

 • eeh a ja mam świetny temat.."śmierć bliskich punktem zwrotnym w zyciu człowieka.Omów zagadnienie odwołując sie do wybranych przykładów literackich"tu jest cięzki orzech do zgryzienia jesli chodzi o literaturę przedmiotu?ktos pomoze?:>
  Kasiulka (Katarzyna1590 {at} poczta.fm.pl)

 • Witam i ja. Mam podobny problem i podobną prośbę... Ja też byłabym strasznie wdzięczna jakby się tą bibliografię o tańcu śmierci w literaturze do kupy złożyło w jedną całość. Ja mam dać to poloniście w poniedziałek! Dzięki z góry za wszystko i powodzenia z pracami maturalnymi!!!
  monami (monikamichalczy {at} wp.pl)

 • "rozne wizerunki smierci w literaturze i sztuce. Dokonaj analizy porownawczej, na przykladach z roznych epok" moj temat na mature pomocy wielkiej potrzebuje :)
  michał :) (nygafila {at} poczta.onet.pl)

 • Witam. Mam prośbe , może zbierzmy w komentarzach wszysytkie zgromadzone przez użytkowników materiały ( bibliografia ) Oto coś ode mnie : -"Rozmowa mistrza Polikarpa ze śmiercią" -"Tristan i Izolda" -"Pieśń o Rolandzie" - a -„Legenda o swietym Aleksym” - ars moriendi ?? -Luther Blissett - "TANIEC ŚMIERCI" -P. Aries "Człowiek i śmierć" Jakbyscie sie mogli troszke pospieszyc bo musze do wtorku złożyc bibliografie u polonisty ... :/ ;(
  enklava (enklava {at} tlen.pl)

 • ja tez jestem tego rocznym maturzysta i tak sie sklada, ze mam temat dotyczasy motywu smierci na mature ustna. jak by ktos byl zainteresowany mozemy polaczyc sily etc. ^^
  psotnik (psotnik-16 {at} o2.pl)

 • witam wszystkich zaczął już może ktoś pisać cosik na maturke ?? nie mam pojęcia jak zacząć... bo mam temat smierć i cierpienie w literaturze może mi ktoś pomoc dać jakies wskazówki lub cos.... czekam na odpowiedzi na meilu whiteglory {at} interia.pl dzieki ;)
  ... (whiteglory {at} interia.pl)

 • Mam taką małą prośbę, jak by ktos miał jakieś informacje na temat:"Motyw śmierci w literaturze, sztuce i filmie" to byłabym wdzięczna o kontakt:) z góry bardzo dziękuje:*
  Asia (asiek_c {at} o2.pl)

 • Ja jestem tego roczna maturzystka, moj temat rowniez dotyczy smierci. Bardzo spodobała mi sie ta stronka i na pewno z niej skorzystam jeszcze nie raz, nie dwa...
  Alunia ()

 • Swietna strona, wlasnie poszukuje materialow na moja prace maturalna i przy okazji do olimpiady. Smierc mnie interesuje od dawna, jest to motyw jak kazdy inny i dziwie sie, ze zostal wyrzucony sposrod tematow maturalnych. Zycze wszystkim organizatorom i czytelnikom tej strony milusiego dnia!
  Beatka (becia718 {at} wp.pl)

 • Ja na swoja prezentacje, równiez na temat motywu smierci wybrałam ze srednioweicza-danse macabre-obraz i Rozmowe Mistrza Polikarpa ze Śmiercia, z Młodej polski_ Jacek Malczewski-Thanatos, Śmierc, oraz scene smierci Macieja Boryny z Chłopów no i z współczesnosci- obrazy beksińskiego , wróblewskiego.wspomnialam o rzexbie Ekshumowany Szapocznikow i wierszu ks. Twardowskiego. mam nadzieje ze zdam:) a stronke rpzeczytałam cała- spoko:)
  Karolinka ()

 • Wielkie Dzieki... spoko strona!!! Dzieki takim linkom nie trzeba bać się głupich pomysłów takich nauczycieli jak BENIA (moja polonistka)!!!-zadaje tyle do domu jak bym nic innego oprócz polaka nie miał :-/
  mateusz (mitmak {at} wp.pl)

 • hmm spoko opisane utwory, tylko mam problem z doborem obrazów... nie wiem które byłyby odpowiednie... obstawiam Ikara, Jezusa i Basie Radziwiłłowne.
  Kasia 19 (karaluszek_18 {at} buziaczek.pl)


Tagi: