Śmierć w literaturze - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Rozmowa mistrza Polikarpa ze Śmiercią – wierszowany dialog z XV wieku, którego tematem jest „triumf śmierci’. Śmierć jest przedstawiona – jak często w średniowieczu – nie w postaci szkieletu, ale ciała w stanie rozkładu. Jest chudą, bladą kobietą z kosą. Taki obraz ma na celu podkreślenie znikomości ludzkiego ciała. Nie daje się przekupić ani przebłagać. O swoich „żniwach” mówi z ironią, a szczególną przyjemność sprawia jej „koszenie” grzeszników. Śmierć jest bezwzględnym jest sługą Boga, dlatego daje też ludziom rady jak winni postępować, by nie budzić gniewu Najwyższego. Przede wszystkim gani ludzkie przywiązanie do mało istotnych spraw doczesnych, szczególnie niechętnie odnosi się do przekupnych sędziów i rozpustnych zakonników. Jedynie Chrystus jest w stanie z nią zwyciężyć i w Nim cała nadzieja.

„Skarga umierającego” – pieśń powstała w poł. XV wieku opowiada o umierającym, który, mimo wiary w łaskę bożą, obawia się wyroków sądu ostatecznego, ponieważ sporo w życiu nagrzeszył. Jedyną możliwością uniknięcia kary jest spowiedź, skrucha, spłata długów i przyjęcie ostatniego namaszczenia.

„Wielki testament” – F. Villon obserwując ciało nieboszczyka w kostnicy zauważa, że śmieć zrównuje wszystkich – bogatych i biednych, odbierając wszelki majątek i godności ziemskie.

„Treny”– Jan Kochanowski w dziewiętnastu utworach, nazywanych traktatem filozoficznym, które powstały po śmierci ukochanej córeczki Orszulki, porusza problemy istoty śmierci, losów człowieka po śmierci i cierpienia bliskich po stracie ukochanej osoby. Nawiązuje do tradycji poezji poświęconej zmarłym, zwłaszcza do wzorców starożytnych, a także do sonetów Petrarki ku czci „Madonny Laury umarłej” W swej żałobnej poezji najpierw nazywa śmieć bestią, antyczną królową podziemia – bezwzględną Persefoną. Zarzuca jej naruszenie odwiecznego prawa natury, zgodnie z którym ojcowie umierają przed dziećmi. Dopiero w ostatnim trenie myśl, że śmierć otwiera drogę do lepszego świata, niesie pociechę zrozpaczonemu poecie.

„Żywot człowieka poczciwego” – Mikołaj Rej uczy trudnej sztuki godzenia się z losem – śmierć uważa za przeznaczenie człowieka, element odwiecznego boskiego porządku. Człowiek, który zadbał o swoje ziemskie sprawy nie powinien obawiać się kresu życia.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 - 


  Dowiedz się więcej
1  Sen - wyrazy bliskoznaczne
2  Pojęcia związane ze zbrodnią
3  Taniec - wyrazy bliskoznaczneKomentarze
artykuł / utwór: Śmierć w literaturze


 • NIECH KTOś NAISZE DO MNIE JEśLI WIE JAK ZACZąC PRACE NA TEN TEMAT Z MATURY BO JA NIE MAM POJęCIA A JUż DAWNO POWINNAM MIEć Ją SKOńCZONą:((( DZIEKUJE Z GóRY
  Karolina (pluszak88 {at} o2.pl)

 • Witam. Ja do swojej prezentacji wybrałem: treny kochanowskiego, opowiadanie Borowskiego, i wiersz szymborskiej"kot w pustym mieszkaniu" a i jeszcze "do trupa"
  skiQ (glowalatomasz {at} o2.pl)

 • ja sie wlasnie zamierzam do pisania matury ustnej... a ze mam taki duzy plus i moge sobie sama wymyslic temat to tak sobie szukalam i wpadlam na ta stronke... i bardzo sie z tego ciesze:)☻
  kaska (kasiaa_124 {at} onet.eu)

 • eeh a ja mam świetny temat.."śmierć bliskich punktem zwrotnym w zyciu człowieka.Omów zagadnienie odwołując sie do wybranych przykładów literackich"tu jest cięzki orzech do zgryzienia jesli chodzi o literaturę przedmiotu?ktos pomoze?:>
  Kasiulka (Katarzyna1590 {at} poczta.fm.pl)

 • Witam i ja. Mam podobny problem i podobną prośbę... Ja też byłabym strasznie wdzięczna jakby się tą bibliografię o tańcu śmierci w literaturze do kupy złożyło w jedną całość. Ja mam dać to poloniście w poniedziałek! Dzięki z góry za wszystko i powodzenia z pracami maturalnymi!!!
  monami (monikamichalczy {at} wp.pl)

 • "rozne wizerunki smierci w literaturze i sztuce. Dokonaj analizy porownawczej, na przykladach z roznych epok" moj temat na mature pomocy wielkiej potrzebuje :)
  michał :) (nygafila {at} poczta.onet.pl)

 • Witam. Mam prośbe , może zbierzmy w komentarzach wszysytkie zgromadzone przez użytkowników materiały ( bibliografia ) Oto coś ode mnie : -"Rozmowa mistrza Polikarpa ze śmiercią" -"Tristan i Izolda" -"Pieśń o Rolandzie" - a -„Legenda o swietym Aleksym” - ars moriendi ?? -Luther Blissett - "TANIEC ŚMIERCI" -P. Aries "Człowiek i śmierć" Jakbyscie sie mogli troszke pospieszyc bo musze do wtorku złożyc bibliografie u polonisty ... :/ ;(
  enklava (enklava {at} tlen.pl)

 • ja tez jestem tego rocznym maturzysta i tak sie sklada, ze mam temat dotyczasy motywu smierci na mature ustna. jak by ktos byl zainteresowany mozemy polaczyc sily etc. ^^
  psotnik (psotnik-16 {at} o2.pl)

 • witam wszystkich zaczął już może ktoś pisać cosik na maturke ?? nie mam pojęcia jak zacząć... bo mam temat smierć i cierpienie w literaturze może mi ktoś pomoc dać jakies wskazówki lub cos.... czekam na odpowiedzi na meilu whiteglory {at} interia.pl dzieki ;)
  ... (whiteglory {at} interia.pl)

 • Mam taką małą prośbę, jak by ktos miał jakieś informacje na temat:"Motyw śmierci w literaturze, sztuce i filmie" to byłabym wdzięczna o kontakt:) z góry bardzo dziękuje:*
  Asia (asiek_c {at} o2.pl)

 • Ja jestem tego roczna maturzystka, moj temat rowniez dotyczy smierci. Bardzo spodobała mi sie ta stronka i na pewno z niej skorzystam jeszcze nie raz, nie dwa...
  Alunia ()

 • Swietna strona, wlasnie poszukuje materialow na moja prace maturalna i przy okazji do olimpiady. Smierc mnie interesuje od dawna, jest to motyw jak kazdy inny i dziwie sie, ze zostal wyrzucony sposrod tematow maturalnych. Zycze wszystkim organizatorom i czytelnikom tej strony milusiego dnia!
  Beatka (becia718 {at} wp.pl)

 • Ja na swoja prezentacje, równiez na temat motywu smierci wybrałam ze srednioweicza-danse macabre-obraz i Rozmowe Mistrza Polikarpa ze Śmiercia, z Młodej polski_ Jacek Malczewski-Thanatos, Śmierc, oraz scene smierci Macieja Boryny z Chłopów no i z współczesnosci- obrazy beksińskiego , wróblewskiego.wspomnialam o rzexbie Ekshumowany Szapocznikow i wierszu ks. Twardowskiego. mam nadzieje ze zdam:) a stronke rpzeczytałam cała- spoko:)
  Karolinka ()

 • Wielkie Dzieki... spoko strona!!! Dzieki takim linkom nie trzeba bać się głupich pomysłów takich nauczycieli jak BENIA (moja polonistka)!!!-zadaje tyle do domu jak bym nic innego oprócz polaka nie miał :-/
  mateusz (mitmak {at} wp.pl)

 • hmm spoko opisane utwory, tylko mam problem z doborem obrazów... nie wiem które byłyby odpowiednie... obstawiam Ikara, Jezusa i Basie Radziwiłłowne.
  Kasia 19 (karaluszek_18 {at} buziaczek.pl)


Tagi: